Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) nazywany różą wielkopostną, należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculacea). Roślina ta jest bardzo popularna na zachodzie Europy, a w Polsce powoli zdobywa uznanie.

Ciemiernik wschodni może dorastać nawet do ok. 40 cm wysokości. Ma pokrój krzaczkowaty. Jego grube i skórzaste liście są zimozielone i mają ząbkowany brzeg. Posiadają długie ogonki wyrastające z poziomu gruntu (liście odziomkowe).

Bylina ta jest znana ze swojego wczesnego terminu kwitnienia – ciemiernik wschodni kwitnie od marca do maja. Kwiaty są zwykle pojedyncze, zwisające, małe lub średniej wielkości (ok. 4 cm średnicy) oraz występują w kolorach: różowym, fioletowym, jasnożółtym, białym, zielonkawym oraz w różnych ich kombinacjach (w postaci plamek czy pasków).

Wszystkie części rośliny są trujące!

Wymagania i uprawa

Ciemiernik może rosnąć przeszło 10 lat w jednym miejscu. Lubi stanowiska półcieniste oraz osłonięte od wiatru. Jest mrozoodporny, ale w bezśnieżne zimy warto go osłaniać, by nie stracił pąków kwiatowych. Preferuje gleby próchniczne, gliniaste, z wysokim pH (podłoża bogate w wapń).

Ziemię wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną. Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Roślina ma wrażliwy system korzeniowy, dlatego należy starać się ją posadzić w miejsce, z którego nie będzie potrzeby jej przesadzać. Ciemiernika nie należy sadzić zbyt głęboko.

Trzeba także pamiętać, aby przed kwitnieniem usunąć najstarsze liście, co umożliwi rosnącym kwiatom jak najlepszy dostęp do światła.

Zastosowanie

Ciemiernik wschodni pięknie prezentuje się zarówno w ogródkach przydomowych, jak i pod drzewami czy krzewami. Jest chętnie wykorzystywany na skalniakach oraz w kompozycjach doniczkowych na tarasach.

Polecane odmiany

  • 'Spring Beauty' – jasne kwiaty w bardzo liczne, ciemno-różowe kropki (z daleka wydają się różowe)
  • 'Atrorubens' – ciemno-bordowe (wpadające w brąz) kwiaty
  • 'Picotee Strain' – białe kwiaty z wyraźnym, cienkim, różowo-fioletowym unerwieniem i często z fioletowym brzegiem płatków.
  • 'Blue Lady' – bardzo ciemne fiolerowo-granatowe kwiaty
  • 'Red Lady' – kwiaty fioletowe
  • 'White Lady' – kwiaty białe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde