Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) nazywany różą wielkopostną, to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculacea). Rośliny te są bardzo popularne na zachodzie Europy, a w Polsce powoli zdobywają uznanie.

Ciemierniki wschodnie mogą dorastać nawet do ok. 40 cm wysokości. Mają pokrój krzaczkowaty. Ich grube i skórzaste liście są zimozielone i mają ząbkowany brzeg. Posiadają długie ogonki wyrastające z poziomu gruntu (liście odziomkowe).

Są znane ze swojego nietypowego terminu kwitnienia – kwiaty ciemierników wschodnich rozwijają się z reguły w marcu i utrzymują do maja. Kwiaty są zwykle pojedyncze, zwisające, małe lub średniej wielkości (ok. 4 cm średnicy) oraz występują w kolorach: różowym, fioletowym, jasnożółtym, białym, zielonkawym oraz w różnych ich kombinacjach (w postaci plamek czy pasków).

Wszystkie części rośliny są trujące!

Wymagania i uprawa

Ciemierniki mogą rosnąć przeszło 10 lat w jednym miejscu. Lubią stanowiska półcieniste do cienistych oraz osłonięte od wiatru. Są mrozoodporne, ale w bezśnieżne zimy, można je ochraniać, aby nie straciły pąków kwiatowych.

Preferują gleby próchniczne, gliniaste, z wysokim pH (podłoża bogate w wapń). Ziemię wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną. Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Roślina ma wrażliwy system korzeniowy, dlatego należy starać się ją posadzić w miejsce, z którego nie będzie potrzeby jej przesadzać. Ciemiernika nie należy sadzić zbyt głęboko.

Trzeba także pamiętać, aby przed kwitnieniem usunąć najstarsze liście, co umożliwi rosnącym kwiatom jak najlepszy dostęp do światła.

Zastosowanie

Ciemierniki wschodnie pięknie prezentują zarówno w ogródkach przydomowych, jak i pod drzewami czy krzewami. Są chętnie wykorzystywane na skalniaki.

Polecane odmiany

  • 'Spring Beauty' – jasne kwiaty w bardzo liczne, ciemno-różowe kropki (z daleka wydają się różowe)
  • 'Atrorubens' – ciemno-bordowe (wpadające w brąz) kwiaty
  • 'Picotee Strain' – białe kwiaty z wyraźnym, cienkim, różowo-fioletowym unerwieniem i często z fioletowym brzegiem płatków.
  • 'Blue Lady' – bardzo ciemne fiolerowo-granatowe kwiaty
  • 'Red Lady' – kwiaty fioletowe
  • 'White Lady' – kwiaty białe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde