Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
20
Do góry

Goryczka bezłodygowa

Goryczka to rodzaj reprezentowany w naturze przez około 400 gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Silnie rosnące gatunki bylinowe wykorzystuje się do sadzenia na rabatach, natomiast niskie gatunki pochodzące z rejonów górskich świetnie nadają się do uprawy w ogrodach skalnych. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą próbować uprawiać je także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis) występująca naturalnie w Alpach i Karpatach to wyjątkowo niska bylina górska, osiągająca nie więcej niż 10 cm wysokości. Roślina ta tworzy ciemnozielone liście zebrane w niewielkie, odziomkowe rozety, rozrasta się płasko tworząc niewielkie poduszki. Blaszki liściowe są lancetowate lub eliptyczne i mają do 5 cm długości. W maju i czerwcu z okazałych, wzniesionych pąków rozwijają się bardzo duże (w stosunku do wielkości całej rośliny) trąbkowate kwiaty osadzone na krótkich szypułkach. Kwiaty zwykle tworzą się pojedynczo, mają od 4 do 6 cm długości, są ciemnoniebieskie z zielonymi plamkami oraz ciemniejszymi cętkami i paskami w gardzieli. W zależności od odmiany kwiaty mogą być mniej lub bardziej niebieskie, kobaltowe, błękitne, różowe lub nawet białe.

Goryczka bezłodygowa fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych goryczek

Uprawa i wymagania

W literaturze fachowej goryczki są prezentowane jako rośliny wymagające, polecane doświadczonym ogrodnikom. Jednak goryczka bezłodygowa jest nietrudna w utrzymaniu, jeśli tyko ma odpowiednie podłoże. Bylina ta preferuje gleby przepuszczalne o małej zawartości wapnia, najlepiej piaszczysto-gliniaste z wysoką zawartością próchnicy. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, a stanowisko słoneczne, ale nie silnie nagrzewające się. Roślina jest w pełni odporna na mróz, źle jednak zimuje jeśli podłoże jest zbyt wilgotne (wówczas wygniwa).

Gdzie posadzić?

Goryczki ciekawie prezentują się przede wszystkim w ogrodach skalnych, gdzie można je sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach wśród kamieni. Aby uzyskać szybko efekt kobierca na jeden metr kwadratowy zaleca się sadzenie 16 roślin. Bylinę tę można też sadzić na murkach skalnych oraz na niskich rabatach bylinowych w towarzystwie wolno rosnących roślin, takich jak rojniki, naradka rojnikowata czy acena drobnolistna.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu