Logo
Logo

Świerk biały 'Alberta Globe'

'Alberta Globe' to stara i dobrze znana, karłowa odmiana świerka białego. Pomimo upływających lat jest ciągle popularna i poszukiwana, gdyż próżno szukać drugiej tak pięknej odmiany. Tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać kulistą z wyraźnym stożkiem.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk biały (Picea glauca) 'Alberta Globe' tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać kulistą z wyraźnym stożkiem. Krzewy rosną bardzo wolno, by w wieku 10 lat osiągnąć około 30 cm średnicy. Pędy cienkie, krótkie, pokryte są jasnozielonymi, delikatnymi igłami do 9 mm długości. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości. Odmiana ‘Alberta Globe’ rośnie bardzo charakterystycznie dając dwa przyrosty w ciągu roku, podzielone 2-3 tygodniowym czerwcowym okresem spoczynku!

Odmiana została odkryta w 1967 r. jako mutacja na odmianie ‘Conica’ w słynnym holenderskim regionie Boskoop.

Świerk bialy Alberta Globe fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych świerków białych

Wymagania i uprawa

Świerk biały ‘Alberta Globe’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy krzewy sadzone na glebach lekkich, wymagają nawadniania w okresach suszy.

Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe, natomiast może być często atakowana przez przędziorka sosnowca (szczególnie

na ciepłych, słonecznych stanowiskach). Należy wówczas zastosować ochronę chemiczną, stosując przemiennie preparaty przędziorkobójcze.

Jak większość roślin iglastych igły tego świerka wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!

Odmiana ‘Alberta Globe’ jest mrozoodporna. Tylko w północno-wschodniej Polsce może w okresie dużych mrozów dochodzić do częściowego uszkodzenia delikatnych igieł od południowej, silnie nasłonecznionej strony rośliny. Aby temu zapobiec wystarczy rośliny na zimę lekko cieniować np. stroiszem.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Alberta Globe’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego ‘Green Carpet’ lub płożącego ‘Golden Carpet’ a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej ‘Aurea’.

Odmiana ta nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Świerk biały 'Alberta Globe'
Świerk biały 'Alberta Globe'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu