Logo
Logo
11
Do góry

Świerk biały 'Alberta Globe'

'Alberta Globe' to stara i dobrze znana, karłowa odmiana świerka białego. Pomimo upływających lat jest ciągle popularna i poszukiwana, gdyż próżno szukać drugiej tak pięknej odmiany. Tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać kulistą z wyraźnym stożkiem.

Opis rośliny

Świerk biały (Picea glauca) 'Alberta Globe' tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać kulistą z wyraźnym stożkiem. Krzewy rosną bardzo wolno, by w wieku 10 lat osiągnąć około 30 cm średnicy. Pędy cienkie, krótkie, pokryte są jasnozielonymi, delikatnymi igłami do 9 mm długości. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości. Odmiana ‘Alberta Globe’ rośnie bardzo charakterystycznie dając dwa przyrosty w ciągu roku, podzielone 2-3 tygodniowym czerwcowym okresem spoczynku!

Odmiana została odkryta w 1967 r. jako mutacja na odmianie ‘Conica’ w słynnym holenderskim regionie Boskoop.

Świerk bialy Alberta Globe fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Świerk biały ‘Alberta Globe’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy krzewy sadzone na glebach lekkich, wymagają nawadniania w okresach suszy.

Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe, natomiast może być często atakowana przez przędziorka sosnowca (szczególnie

na ciepłych, słonecznych stanowiskach). Należy wówczas zastosować ochronę chemiczną, stosując przemiennie preparaty przędziorkobójcze.

Jak większość roślin iglastych igły tego świerka wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!

Odmiana ‘Alberta Globe’ jest mrozoodporna. Tylko w północno-wschodniej Polsce może w okresie dużych mrozów dochodzić do częściowego uszkodzenia delikatnych igieł od południowej, silnie nasłonecznionej strony rośliny. Aby temu zapobiec wystarczy rośliny na zimę lekko cieniować np. stroiszem.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Alberta Globe’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego ‘Green Carpet’ lub płożącego ‘Golden Carpet’ a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej ‘Aurea’.

Odmiana ta nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu