Dlaczego stosować rozsączanie lub magazynowanie wody deszczowej?
- Dzięki wykorzystaniu wody opadowej można obniżyć koszty poboru wody wodociągowej.
- Nie ma konieczności uiszczania opłat za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji (wiele gmin, zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, pobiera od właścicieli działek takie opłaty. Ich wysokość zależy głównie od wielkości powierzchni utwardzonej).
- Rozsączanie wody naśladuje naturalny obieg wody w przyrodzie – woda deszczowa z czasem dostaje się w głąb gruntu.
Warto pamiętać, że w przeciętnej wielkości ogrodach w naszym klimacie, magazynowana woda deszczowa nie będzie pokrywać całego zapotrzebowania naszego ogrodu na wodę. Gdybyśmy chcieli, aby tak było, należałoby magazynować jej większe ilości (z tych najbardziej intensywnych deszczy), a do tego potrzebny byłby naprawdę duży, specjalny zbiornik podziemny. Koszt takiej konstrukcji jest bardzo wysoki i nie zwraca się nawet po wielu latach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Na czym polega system rozsączania wody opadowej z rynien?
Głównym elementem systemu rozsączania wody są zbiorniki (skrzynki) retencyjno-rozsączające, które magazynują wodę deszczową doprowadzoną do nich rurą z drenażu czy z odwodnienia nawierzchni. Woda ta następnie stopniowo wsiąka w grunt dzięki licznym otworom w ściankach skrzynek.
Skrzynki retencyjno-rozsączające można łączyć w zespoły o potrzebnej pojemności, którą oblicza się stosownie do wielkości odwadnianej powierzchni i rodzaju gruntu w miejscu ich ułożenia.
Tańszym, choć mniej profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast zbiornika retencyjno-rozsączającego plastikowej beczki częściowo wypełnionej żwirem. Beczkę umieszcza się w ziemi do góry dnem i doprowadza do niej rurę kanalizacyjną.
Zbiornik retencyjno-rozsączający układa się w wykopie na podsypce piaskowej lub żwirowej (o grubości min. 10 cm) i geowłókninie. Następnie owija się go geowłókniną (co zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza zbiornika gruntu) i zasypuje piaskiem lub żwirem. Podziemny zbiornik do magazynowania wody z tworzywa sztucznego. Jest lekki, więc w przeciwieństwie do zbiorników betonowych i do jego montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt. |
Magazynowanie wody deszczowej
Zbiorniki zakopane w gruncie
Do magazynowania wody deszczowej odprowadzanej przez drenaż czy system odwodnienia nawierzchni służą szczelne bezodpływowe zbiorniki zakopane w gruncie z tworzyw sztucznych (PE, PP, żywic poliestrowych) lub betonu. Zbiorniki betonowe mogą być w całości prefabrykowane (do ich transportu i montażu potrzebny jest dźwig) lub montowane na miejscu wbudowania z kręgów betonowych.
Woda deszczowa wpływa do zbiornika rurą kanalizacyjną przez wmontowany na wlocie filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Do pobierania wody ze zbiornika używa się pompy. Każdy zbiornik na deszczówkę powinien być wyposażony w system przelewowy, który podczas ulewnych deszczy odprowadza nadmiar wody do skrzynek retencyjno-rozsączających albo do kanalizacji deszczowej.
Pojemność zbiornika, podobnie jak skrzynek retencyjno-rozsączających, oblicza się stosownie do wielkości odwadnianego terenu.
Zbiorniki powierzchniowe
Wodę deszczową odprowadzaną z rynien przez rury spustowe można gromadzić także w zbiorniku powierzchniowym, umieszczonym na przykład w piwnicy (lub innym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera), bądź obok rury spustowej (łatwo pobierać z niego wodę przez zawór) – może być to też zbiornik przymocowywany do ściany.
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Sue Rickhuss, Bairyna/Pixabay