Rosiczka Drosera

Rosiczka, fot. Eugenio Cuppone - Pixabay
Rosiczka (Drosera) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
133
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: lekka
Odczyn gleby: kwaśna
Pokrój: luźny
Wysokość: do 10 cm
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Rosiczka (Drosera) to rodzaj należący do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Zaliczamy do niego ok. 150 gatunków. Występują one prawie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Naturalne środowisko rosiczek to jałowe torfowiska i zagłębienia śródwydmowe. Rosiczka to jedna z najbardziej popularnych roślin owadożernych uprawianych w domach.

W zależności od odmiany tworzy rozetę z liści o średnicy 2-10 cm. Liście pokryte są włoskami oblepionymi słodko pachnącą, lepką wydzieliną trawienną.

Roślina "łapie" owady, które wchodzą na liść – lepka substancja szybko skleja nie tylko odnóża, ale też skrzydła i całe tułowie owada, unieruchamiając go. Mimo, że rosiczka "zamyka się", czyli zwija wolniej niż muchołówka to owad nie jest w stanie uciec. Wydzielany kwas mrówkowy zaczyna rozpuszczać ciało ofiary. Miękkie części zostają strawione, a powstała z nich ciecz wchłonięta przez roślinę.

Wymagania i uprawa

Rosiczka najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym – musimy jednak pamiętać, że bardzo ostre słońce może poparzyć roślinę. Idealne podłoże to mieszanka torf z piaskiem w stosunku 2:1. Roślina wymaga kwaśnego odczynu o pH 3,5-4,5.

Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Woda do podlewania powinna być miękka i pozbawiona wszelkich związków chemicznych. Najlepiej nadaje się woda destylowana lub przefiltrowana w filtrze odwróconej osmozy. Nadaje się również przygotowana woda z kranu (odstana).

Rosiczki nigdy nie wolno nawozić! Azot niezbędny do wzrostu roślina czerpie z upolowanych owadów. Wszystkie pozostałe minerały pobiera z podłoża.

Optymalną temperaturą do wzrostu rosiczki jest 18-25 °C (lato) oraz 10-16 °C (zima).

Zastosowanie

Rosiczka to roślina, która będzie się czuć idealnie w kuchni, gdzie owadów zwykle w bród. Muszki owocówki i inne, będą dla naszej rosiczki idealnym pokarmem. Z racji, że potrzebuje ona dużo słońca, dobre będą dla rośliny parapety południowe.

Zdjęcia: Eugenio Cuppone, stux/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Adam
07-09-2020 12:13
mam rosiczke
Gość Adam
07-09-2020 12:12
świetna
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści