Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Styl botaniczny, czyli urban jungle | Jak zastosować go w ogrodzie?

Znany także jako urban jungle, styl botaniczny na dobre zadomowił się we wnętrzach. To ukłon w stronę natury, którą zapraszamy do środka. Bazuje na roślinach i wszechobecnej zieleni; to roślinne obrazy, wzory, zdobienia i kwiaty – mnóstwo kwiatów. Jest różnorodny, ale łatwo rozpoznawalny. Czy da się go zastosować także w przestrzeni zewnętrznej, jaką jest taras lub ogród? Poznaj 10 sposobów jak to osiągnąć.


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2023

Styl botaniczny  urban jungle - klimatycznie
Fot. Łukasz Skop
KLIMATYCZNIE
Sosna Banksa, kilka eszewerii i kostrzew sinych, trochę piasku i muszle z wakacyjnego wyjazdu wystarczą, żeby stworzyć na tarasie sezonową aranżację w klimacie morskiego wybrzeża. Niebieskawe liście roślin i stara sieć rybacka oddają wrażenie wody, której nie ma tutaj ani kropli. Odszukaj stare widokówki, które mogą posłużyć za inspirację. Zmieniaj swoją przestrzeń, szczególnie kiedy pracujesz zdalnie w domowym biurze – rośliny zabiorą cię w podróż tam, gdzie nie zdążysz dotrzeć przed lunchem. Następny przystanek: Meksyk.
Styl botaniczny urban jungle - przezroczyście
Fot. Łukasz Skop
PRZEZROCZYŚCIE
Wykorzystaj meble i ogrodowe dodatki o ażurowej budowie, wykonane z lekkich i nierzucających się w oczy materiałów, aby nie zdominowały roślinnych nasadzeń. Ten styl pasuje do roślinności o drobnych, zwiewnych liściach i delikatnych kwiatach, do nasadzeń naturalistycznych i kwiatowych łąk. Wybierz ażurowe krzesła, stoliki, pergole, podpórki do roślin lub ogrodowe ławki wykonane z drutu, rattanu, wikliny lub drewna w naturalnej, stonowanej kolorystyce.
Styl botaniczny urban jungle - wyraziście
Fot. Łukasz Skop
WYRAZIŚCIE
Wprowadź do ogrodu i na taras wyraziste, intensywne barwy. Elementy małej architektury ogrodowej, takie jak pergola, szopa na narzędzia, płot, huśtawka, ale też meble wypoczynkowe, mogą zdecydowanie odcinać się od otaczającej je zieleni, a mimo wszystko tworzyć z nią spójny obraz, jeśli zastosowane kolory powtórzysz też na rabatach i w donicach. Dobierz rośliny o ekspresyjnych kwiatach, takie jak mieczyki, dalie, piwonie, begonie lub chryzantemy.
Styl botaniczny urban jungle - klasycznie
Fot. Łukasz Skop
KLASYCZNIE
Metalowy krążek najeżony kolcami pomoże w stworzeniu oszczędnych kwiatowych kompozycji, nawet w płaskich naczyniach. To kenzan, wykorzystywany w japońskiej sztuce układania kwiatów zwanej ikebaną. Łodygi kwiatowe nabija się na kolce kenzanu, a następnie napełnia naczynie wodą. Innym nietuzinkowym sposobem na kwiaty cięte są tulipaniery – specjalne wazony z wieloma otworami, w które wkłada się pojedyncze tulipany.
Styl botaniczny urban jungle - swobodnie
Fot. Łukasz Skop
SWOBODNIE
Stwórz sezonowy bukiet ze wszystkich roślin, które aktualnie zdobią twój ogród. Do kwiatów dobierz trawy, gałązki (również te z owocami) oraz ozdobne nasienniki roślin, które już przekwitły. Nie unikaj chwastów i dzikich kwiatów – one także są częścią ogrodu. Ułóż je w naczyniach z odzysku – zamień w wazon wek lub słój z barwionego szkła, kankę na mleko, wazę do zupy lub starą konewkę.
Styl botaniczny urban jungle - harmonijnie
Fot. Łukasz Skop
HARMONIJNIE
Obierz kierunek, w którym chcesz podążać, a następnie zdefiniuj kolorystykę (2-3 wiodące barwy), materiały (np. drewno lub metal) oraz wzornictwo. Tutaj płaską ścianę budynku różnicują wnęki i wystające kwietniki. Kule, zawijasy i okrągłe doniczki dominują nad ostrymi krawędziami. Trzy odcienie brązu uzupełniają trzy barwy roślin: biel, róż i zieleń. Wszystkie elementy tworzą harmonijną całość.
Styl botaniczny urban jungle - gładko
Fot. Łukasz Skop
GŁADKO
Ozdób płaskie powierzchnie grafikami i rysunkami. Zastosuj poduszki z nadrukami owadów (ciągle w modzie!), pomaluj domki dla owadów, ule w sadzie i murek pod ogrodzeniem. Zamień jednolite powierzchnie w barwne mozaiki – wykorzystaj do tego potłuczone płytki pozostałe po remoncie. Wyjmij kilka płyt chodnikowych z podjazdu i zastąp je ciasno ułożonymi otoczakami. Płaskie nie musi być monotonne.
Styl botaniczny urban jungle - zadziornie
Fot. Łukasz Skop
ZADZIORNIE
Stwórz trójwymiarowe ozdoby lub rzeźby z miękkiego drutu – daje się łatwo formować, a ogród dostarczy modeli w postaci kwiatów lub małych stworzeń. Wykorzystaj też zardzewiane dekoracje; nie tylko liście czy kwiaty wycinane z płaskiej blachy, ale także te trójwymiarowe: metalowe makówki, rzeźby wiatrowe, witrażowe zawieszki, podpórki do roślin w kształcie spirali. Użyj ich do ożywienia płaskich powierzchni: trawnika, stołu lub ściany.
Styl botaniczny urban jungle - staromodnie
Fot. Łukasz Skop
STAROMODNIE
Ogrodnicy lubią kolekcjonować rzeczy, które zawsze się do czegoś przydają. Odkładaj opakowania po nasionach, które każdego roku wysiewasz. Z czasem utworzą kolekcję będącą zapisem twojej ogrodniczej podróży – klaser wypełniony nie znaczkami, lecz ich ogrodniczym odpowiednikiem. Poszukaj też starych torebek po nasionach na targach staroci i opraw je w ramki, tak jak botaniczne ryciny przedstawiające kwiaty, a następnie zawieś na ścianie.
Styl botaniczny urban jungle - nowocześnie
Fot. Łukasz Skop
NOWOCZEŚNIE
Kula jest kształtem doskonałym i ponadczasowym. Jest piękna i jednocześnie praktyczna. Kule tworzy sama natura (spójrz na kwitnące teraz czosnki ozdobne) i człowiek, który się nią inspiruje. Wykorzystaj kuliste rzeźby i przedmioty – umieść je na rabatach obok kulistych kwiatów i topiarów formowanych w kule, np. bukszpanów. Powtarzanie tego samego motywu daje satysfakcjonujący efekt wizualny.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Skop

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2023

Autor
Styl botaniczny, czyli urban jungle | Jak zastosować go w ogrodzie?
Styl botaniczny, czyli urban jungle | Jak zastosować go w ogrodzie?
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Powiązane tematy
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Czerwiec 2023
Przejrzyj i kup