Reklama
Twój partner w ogrodzie

Styl botaniczny, czyli urban jungle | Jak zastosować go w ogrodzie?

Styl botaniczny czyli urban jungle  - jak zastosować go w ogrodzie fot. Łukasz Skop

Znany także jako urban jungle, styl botaniczny na dobre zadomowił się we wnętrzach. To ukłon w stronę natury, którą zapraszamy do środka. Bazuje na roślinach i wszechobecnej zieleni; to roślinne obrazy, wzory, zdobienia i kwiaty – mnóstwo kwiatów. Jest różnorodny, ale łatwo rozpoznawalny. Czy da się go zastosować także w przestrzeni zewnętrznej, jaką jest taras lub ogród? Poznaj 10 sposobów jak to osiągnąć.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Czerwiec 2023
Przejrzyj i kup
8


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2023

Styl botaniczny  urban jungle - klimatycznie
Fot. Łukasz Skop
KLIMATYCZNIE
Sosna Banksa, kilka eszewerii i kostrzew sinych, trochę piasku i muszle z wakacyjnego wyjazdu wystarczą, żeby stworzyć na tarasie sezonową aranżację w klimacie morskiego wybrzeża. Niebieskawe liście roślin i stara sieć rybacka oddają wrażenie wody, której nie ma tutaj ani kropli. Odszukaj stare widokówki, które mogą posłużyć za inspirację. Zmieniaj swoją przestrzeń, szczególnie kiedy pracujesz zdalnie w domowym biurze – rośliny zabiorą cię w podróż tam, gdzie nie zdążysz dotrzeć przed lunchem. Następny przystanek: Meksyk.
Styl botaniczny urban jungle - przezroczyście
Fot. Łukasz Skop
PRZEZROCZYŚCIE
Wykorzystaj meble i ogrodowe dodatki o ażurowej budowie, wykonane z lekkich i nierzucających się w oczy materiałów, aby nie zdominowały roślinnych nasadzeń. Ten styl pasuje do roślinności o drobnych, zwiewnych liściach i delikatnych kwiatach, do nasadzeń naturalistycznych i kwiatowych łąk. Wybierz ażurowe krzesła, stoliki, pergole, podpórki do roślin lub ogrodowe ławki wykonane z drutu, rattanu, wikliny lub drewna w naturalnej, stonowanej kolorystyce.
Styl botaniczny urban jungle - wyraziście
Fot. Łukasz Skop
WYRAZIŚCIE
Wprowadź do ogrodu i na taras wyraziste, intensywne barwy. Elementy małej architektury ogrodowej, takie jak pergola, szopa na narzędzia, płot, huśtawka, ale też meble wypoczynkowe, mogą zdecydowanie odcinać się od otaczającej je zieleni, a mimo wszystko tworzyć z nią spójny obraz, jeśli zastosowane kolory powtórzysz też na rabatach i w donicach. Dobierz rośliny o ekspresyjnych kwiatach, takie jak mieczyki, dalie, piwonie, begonie lub chryzantemy.
Styl botaniczny urban jungle - klasycznie
Fot. Łukasz Skop
KLASYCZNIE
Metalowy krążek najeżony kolcami pomoże w stworzeniu oszczędnych kwiatowych kompozycji, nawet w płaskich naczyniach. To kenzan, wykorzystywany w japońskiej sztuce układania kwiatów zwanej ikebaną. Łodygi kwiatowe nabija się na kolce kenzanu, a następnie napełnia naczynie wodą. Innym nietuzinkowym sposobem na kwiaty cięte są tulipaniery – specjalne wazony z wieloma otworami, w które wkłada się pojedyncze tulipany.
Styl botaniczny urban jungle - swobodnie
Fot. Łukasz Skop
SWOBODNIE
Stwórz sezonowy bukiet ze wszystkich roślin, które aktualnie zdobią twój ogród. Do kwiatów dobierz trawy, gałązki (również te z owocami) oraz ozdobne nasienniki roślin, które już przekwitły. Nie unikaj chwastów i dzikich kwiatów – one także są częścią ogrodu. Ułóż je w naczyniach z odzysku – zamień w wazon wek lub słój z barwionego szkła, kankę na mleko, wazę do zupy lub starą konewkę.
Styl botaniczny urban jungle - harmonijnie
Fot. Łukasz Skop
HARMONIJNIE
Obierz kierunek, w którym chcesz podążać, a następnie zdefiniuj kolorystykę (2-3 wiodące barwy), materiały (np. drewno lub metal) oraz wzornictwo. Tutaj płaską ścianę budynku różnicują wnęki i wystające kwietniki. Kule, zawijasy i okrągłe doniczki dominują nad ostrymi krawędziami. Trzy odcienie brązu uzupełniają trzy barwy roślin: biel, róż i zieleń. Wszystkie elementy tworzą harmonijną całość.
Styl botaniczny urban jungle - gładko
Fot. Łukasz Skop
GŁADKO
Ozdób płaskie powierzchnie grafikami i rysunkami. Zastosuj poduszki z nadrukami owadów (ciągle w modzie!), pomaluj domki dla owadów, ule w sadzie i murek pod ogrodzeniem. Zamień jednolite powierzchnie w barwne mozaiki – wykorzystaj do tego potłuczone płytki pozostałe po remoncie. Wyjmij kilka płyt chodnikowych z podjazdu i zastąp je ciasno ułożonymi otoczakami. Płaskie nie musi być monotonne.
Styl botaniczny urban jungle - zadziornie
Fot. Łukasz Skop
ZADZIORNIE
Stwórz trójwymiarowe ozdoby lub rzeźby z miękkiego drutu – daje się łatwo formować, a ogród dostarczy modeli w postaci kwiatów lub małych stworzeń. Wykorzystaj też zardzewiane dekoracje; nie tylko liście czy kwiaty wycinane z płaskiej blachy, ale także te trójwymiarowe: metalowe makówki, rzeźby wiatrowe, witrażowe zawieszki, podpórki do roślin w kształcie spirali. Użyj ich do ożywienia płaskich powierzchni: trawnika, stołu lub ściany.
Styl botaniczny urban jungle - staromodnie
Fot. Łukasz Skop
STAROMODNIE
Ogrodnicy lubią kolekcjonować rzeczy, które zawsze się do czegoś przydają. Odkładaj opakowania po nasionach, które każdego roku wysiewasz. Z czasem utworzą kolekcję będącą zapisem twojej ogrodniczej podróży – klaser wypełniony nie znaczkami, lecz ich ogrodniczym odpowiednikiem. Poszukaj też starych torebek po nasionach na targach staroci i opraw je w ramki, tak jak botaniczne ryciny przedstawiające kwiaty, a następnie zawieś na ścianie.
Styl botaniczny urban jungle - nowocześnie
Fot. Łukasz Skop
NOWOCZEŚNIE
Kula jest kształtem doskonałym i ponadczasowym. Jest piękna i jednocześnie praktyczna. Kule tworzy sama natura (spójrz na kwitnące teraz czosnki ozdobne) i człowiek, który się nią inspiruje. Wykorzystaj kuliste rzeźby i przedmioty – umieść je na rabatach obok kulistych kwiatów i topiarów formowanych w kule, np. bukszpanów. Powtarzanie tego samego motywu daje satysfakcjonujący efekt wizualny.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Skop

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2023


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Tagi
Najnowsze treści