Uprawa pieniążka w doniczce
Jeśli poszukujesz do domowej uprawy ciekawych roślin doniczkowych, z pewnością powinien zainteresować cię pieniążek. Pod tą zwykłą nazwa kryje się niezwykła roślina – pilea peperomiowata, której liście swoim wyglądem przypominają monety.
Liście jak pieniążki
Największą ozdobą pilei peperomiowatej (Pilea peperomioides) są zielone, niemal okrągłe liście, zawieszone na szczytach długich, wiotkich łodyżek. Swoim wyglądem przypominają monety, stąd właśnie wzięła się popularna nazwa – pieniążek.
Pilea nie jest jednak modną nowinką, gdyż dawniej była rośliną znaną i lubianą. Można było ją spotkać na domowych parapetach, szkolnych korytarzach i na biurkach urzędników, mimo to na pewien czas odeszła w zapomnienie. Dziś jednak znów powraca do łask i coraz częściej gości w naszych mieszkaniach.
Gdzie kupić pieniążka?
Pomimo dużej popularności roślinę nie jest jednak łatwo zdobyć. Młode, niepozorne sadzonki na półce sklepowej prezentują się mało dekoracyjnie, dlatego handlowcy niechętnie się na nie decydują. Jeśli jednak będziemy mieć szczęście, może uda nam się spotkać je na dziale ogrodowym w markecie typu Dom i Ogród. Możemy też kupić roślinę przez Intertnet, bo wiele sklepów oferuje ją w sprzedaży wysyłkowej.
Warto ich poszukać bo z czasem maleńkie rozetki liściowe rosną w siłę i tworzą niewielki, drewniejący pęd zwieńczony pióropuszem okrągłych liści, wiszących na długich ogonkach, dzięki czemu roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę i bardzo zyskuje na atrakcyjności.
![]() |
Jak uprawiać pieniążek?
Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pieniążka, musimy najpierw poznać jego wymagania. Wprawdzie nie są one wygórowane, a roślina jest bardzo tolerancyjna, jednak pewnych błędów nam nie wybaczy.
Jeśli wiec chcemy w pełni cieszyć się jej urodą, musimy zapewnić pilei widne stanowisko z rozproszonym światłem oraz przez cały rok pokojową temperaturę (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C). Pilea lubi też żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH i preferuje wilgotne powietrze.
Mimo to zniesie też przejściową suszę i nie pogardzi typową ziemią kwiatową. Nie toleruje natomiast zalania, gdyż wtedy łatwo gnije, ani przycinania, ponieważ zabieg mocno ją osłabia. Nie może też rosnąć w zbyt słonecznym miejscu lub za szybą południowego okna, gdyż wtedy silne słońce parzy jej liście. Zabójcza jest dla niej również niska temperatura, która powoduje czernienie i opadanie liści, a nawet zamieranie całych roślin (temp. nie może spadać poniżej 12-15°C).
Pilea w uprawie doniczkowej kwitnie sporadycznie, ale nie ma czego żałować, gdyż jej kwiaty nie są zbyt atrakcyjne. Nie ma też sensu czekać, aż roślina wyda nasiona, gdyż zdarza się to naprawdę rzadko, a praktyczniejszym sposobem jej rozmnażania są odrosty korzeniowe, które oddziela się od rośliny matecznej i umieszcza w nowej doniczce.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Flora Dania