Logo
Logo

Jak pielęgnować pieniążek (pilea) w domu? To łatwe! Przestrzegaj tych wskazówek

Jeśli poszukujesz do domowej uprawy ciekawych roślin doniczkowych, z pewnością powinien zainteresować cię pieniążek. Pod tą zwykłą nazwa kryje się niezwykła roślina – pilea peperomiowata, której liście swoim wyglądem przypominają monety.

Spis treści
Dlaczego pieniążek jest tak popularną rośliną? Czy kwiat Pieniążek przynosi szczęście? Co lubi kwiat pieniążek? Jak go pielęgnować, by długo i pięknie rósł? Czego pieniążek nie lubi? Błędy w uprawie Czy pieniążek kwitnie? Jak w sklepie wybrać zdrową roślinę?

Liście jak pieniążki – czym jeszcze wyróżnia się pilea?

Największą ozdobą pieniążka, czyli pilei peperomiowatej (Pilea peperomioides) są zielone, niemal okrągłe liście, zawieszone na szczytach długich, wiotkich łodyżek. Swoim wyglądem przypominają monety, stąd właśnie wzięła się popularna nazwa rośliny.

Pilea nie jest jednak modną nowinką, gdyż dawniej była rośliną znaną i lubianą. Można było ją spotkać na domowych parapetach, szkolnych korytarzach i na biurkach urzędników, mimo to na pewien czas odeszła w zapomnienie. Dziś jednak znów powraca do łask i coraz częściej gości w naszych mieszkaniach.

Make Your Life Greener / YouTube


Pilea, zwana pieniążkiem, uznawana jest za roślinę przynoszącą szczęście materialne (finansowe). W Chinach nosi nazwę "money plant" (tłum. roślina pieniędzy), okrągły kształt jej liści zawdzięcza schowanym w doniczce monetom.

Łatwa pielęgnacja pieniążka | Jak o niego dbać, by uniknąć problemów?

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pieniążka, musimy najpierw poznać jego wymagania. Wprawdzie nie są one wygórowane, a roślina jest bardzo tolerancyjna, jednak pewnych błędów nam nie wybaczy.

 • Gdzie ustawić pieniążek?
  Jeśli chcemy w pełni cieszyć się jej urodą, musimy zapewnić pilei widne stanowisko z rozproszonym światłem.
 • Jakie wymagania ma pieniążek?
  Pieniążek wymaga temperatury pokojowej przez cały rok (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C).
 • Jakie podłoże będzie najlepsze?
  Pilea lubi też żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH
 • Jak często podlewać pieniążek?
  Znosi przejściową suszę i będzie się dość dobrze czuć z typowej ziemi kwiatowej. Preferuje wilgotne powietrze. 

Uprawa pieniążka w domu fot. Flora Dania

Na te błędy uważaj podczas pielęgnacji pieniążka!

 • Nie toleruje natomiast zalania, gdyż wtedy łatwo gnije. 
 • Nie znosi przycinania, ponieważ zabieg mocno ją osłabia.
 • Nie może też rosnąć w zbyt słonecznym miejscu lub za szybą południowego okna, gdyż wtedy silne słońce parzy jej liście.
 • Zabójcza jest dla niej również niska temperatura, która powoduje czernienie i opadanie liści, a nawet zamieranie całych roślin (temp. nie może spadać poniżej 12-15°C).
Pilea w uprawie doniczkowej kwitnie sporadycznie, ale nie ma czego żałować, gdyż jej kwiaty nie są zbyt atrakcyjne. Rzadko zdarza się, że wytwarza nasiona, dlatego typowym sposobem jej rozmnażania są odrosty korzeniowe, które oddziela się od rośliny matecznej i umieszcza w nowej doniczce.

Gdzie kupić sadzonkę pieniążka?

Pomimo dużej popularności roślinę nie jest łatwo zdobyć. Młode sadzonki prezentują się mało dekoracyjnie na półce sklepowej, dlatego handlowcy niechętnie się na nie decydują. Jeśli jednak będziemy mieć szczęście, może uda nam się spotkać je na dziale ogrodowym w markecie typu Dom i Ogród. Możemy też kupić roślinę przez Intertnet, bo wiele sklepów oferuje ją w sprzedaży wysyłkowej.

Warto ich poszukać bo z czasem maleńkie rozetki liściowe rosną w siłę i tworzą niewielki, drewniejący pęd zwieńczony pióropuszem okrągłych liści, wiszących na długich ogonkach, dzięki czemu roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę i bardzo zyskuje na atrakcyjności.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: a_low/Pixabay, Flora Dania

Autor
Jak pielęgnować pieniążek (pilea) w domu? To łatwe! Przestrzegaj tych wskazówek
Jak pielęgnować pieniążek (pilea) w domu? To łatwe! Przestrzegaj tych wskazówek
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Jolka

28-09-2021 03:59

właśnie dostałam tę od znajomej , więc te informacje bardzo mi sie przydały. Dzięki

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu