Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
216
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak pielęgnować pieniążek (pilea) w domu?

Jeśli poszukujesz do domowej uprawy ciekawych roślin doniczkowych, z pewnością powinien zainteresować cię pieniążek. Pod tą zwykłą nazwa kryje się niezwykła roślina – pilea peperomiowata, której liście swoim wyglądem przypominają monety.

 

Liście jak pieniążki

Największą ozdobą pieniążka, czyli pilei peperomiowatej (Pilea peperomioides) są zielone, niemal okrągłe liście, zawieszone na szczytach długich, wiotkich łodyżek. Swoim wyglądem przypominają monety, stąd właśnie wzięła się popularna nazwa rośliny.

Pilea nie jest jednak modną nowinką, gdyż dawniej była rośliną znaną i lubianą. Można było ją spotkać na domowych parapetach, szkolnych korytarzach i na biurkach urzędników, mimo to na pewien czas odeszła w zapomnienie. Dziś jednak znów powraca do łask i coraz częściej gości w naszych mieszkaniach.

Gdzie kupić pieniążka?

Pomimo dużej popularności roślinę nie jest łatwo zdobyć. Młode sadzonki prezentują się mało dekoracyjnie na półce sklepowej, dlatego handlowcy niechętnie się na nie decydują. Jeśli jednak będziemy mieć szczęście, może uda nam się spotkać je na dziale ogrodowym w markecie typu Dom i Ogród. Możemy też kupić roślinę przez Intertnet, bo wiele sklepów oferuje ją w sprzedaży wysyłkowej.

Warto ich poszukać bo z czasem maleńkie rozetki liściowe rosną w siłę i tworzą niewielki, drewniejący pęd zwieńczony pióropuszem okrągłych liści, wiszących na długich ogonkach, dzięki czemu roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę i bardzo zyskuje na atrakcyjności.

Uprawa pieniążka w domu fot. Flora Dania

Uprawa i pielęgnacja pieniążka

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pieniążka, musimy najpierw poznać jego wymagania. Wprawdzie nie są one wygórowane, a roślina jest bardzo tolerancyjna, jednak pewnych błędów nam nie wybaczy.

  • Jeśli chcemy w pełni cieszyć się jej urodą, musimy zapewnić pilei widne stanowisko z rozproszonym światłem.
  • Pieniążek wymaga temperatury pokojowej przez cały rok (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C).
  • Pilea lubi też żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH
  • Preferuje wilgotne powietrze
  • Znosi przejściową suszę i będzie się dość dobrze czuć z typowej ziemi kwiatowej.

Pilea w uprawie doniczkowej kwitnie sporadycznie, ale nie ma czego żałować, gdyż jej kwiaty nie są zbyt atrakcyjne. Rzadko zdarza się, że wytwarza nasiona, dlatego typowym sposobem jej rozmnażania są odrosty korzeniowe, które oddziela się od rośliny matecznej i umieszcza w nowej doniczce.

Na co uważać w uprawie pieniążka?

  • Nie toleruje natomiast zalania, gdyż wtedy łatwo gnije. 
  • Nie znosi przycinania, ponieważ zabieg mocno ją osłabia.
  • Nie może też rosnąć w zbyt słonecznym miejscu lub za szybą południowego okna, gdyż wtedy silne słońce parzy jej liście.
  • Zabójcza jest dla niej również niska temperatura, która powoduje czernienie i opadanie liści, a nawet zamieranie całych roślin (temp. nie może spadać poniżej 12-15°C).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Flora Dania

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Jolka

28-09-2021 03:59

właśnie dostałam tę od znajomej , więc te informacje bardzo mi sie przydały. Dzięki

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT