Jeśli do domowej uprawy poszukujesz ciekawych roślin doniczkowych, z pewnością powinien zainteresować cię gatunek o zapadającej w pamięć nazwie zwyczajowej pieniążek, pod którą kryje się niezwykła pilea peperomiowata. Jej liście swoim wyglądem przypominają monety i sprawiło to, że gatunek stał się symbolem szczęścia i dobrobytu. To roślina mało wymagająca, wyjątkowo urocza i idealna na prezent.
Liście jak pieniążki – czym jeszcze wyróżnia się pilea?
Jak już wspomniano, największą ozdobą pilei peperomiowatej (łac. Pilea peperomioides) i zarazem jej cechą charakterystyczną, są zielone, niemal okrągłe liście zawieszone na szczytach długich, wiotkich łodyżek. Swoim wyglądem przypominają monety, stąd właśnie wzięła się popularna nazwa rośliny.
Pieniążek nie jest jednak modną nowinką – to roślina, która od wielu lat jest znana w Polsce i bardzo lubiana. Można ją spotkać na domowych parapetach, szkolnych korytarzach i biurkach urzędników. Z biegiem lat zainteresowanie nią nieco maleje i znów powraca, jak sinusoida. Dziś znów wchodzi do łask i ponownie częściej gości w naszych mieszkaniach.
Łatwa pielęgnacja pieniążka | Jak o niego dbać, by uniknąć problemów?
Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pieniążka, musimy najpierw poznać jego wymagania. Wprawdzie nie są one wygórowane, a roślina jest bardzo tolerancyjna, jednak pewnych błędów nam nie wybaczy.
Gdzie ustawić pieniążek?
Jeśli chcemy w pełni cieszyć się jej urodą, musimy zapewnić pilei widne stanowisko z rozproszonym światłem. Idealnym miejscem będzie parapet okna wychodzącego na wschód lub zachód, gdzie roślina nie będzie narażona na bezpośrednie, palące słońce.
Jakie wymagania ma pieniążek?
Pieniążek wymaga temperatury pokojowej przez cały rok (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C). Ważne jest również, aby unikać nagłych zmian temperatury oraz przeciągów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie rośliny.
Jakie podłoże będzie najlepsze?
Pilea lubi też żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH. Odpowiednia będzie każda gotowa ziemia dla roślin zielonych lub ziemie uniwersalne, które znajdziemy w sklepach. Do podłoża warto dodać trochę perlitu lub piasku, aby zapewnić odpowiedni drenaż i zapobiec zaleganiu wody.
Jak często podlewać pieniążek?
Gatunek dość dobrze znosi przejściową suszę, dlatego jeśli mamy wątpliwość co to częstotliwości podlewania, lepiej robić to rzadziej niż częściej. Warto też zaznaczyć, że pieniążek potrzebuje wilgotnego powietrza, przez co może trochę chorować w zimie, w sezonie grzewczym. W tym okresie możemy zraszać mu liście i ustawić go na podstawce z kamieniami i wodą, aby utrzymać wyższy poziom wilgotności wokół rośliny.
Na te błędy uważaj podczas pielęgnacji pieniążka!
Pilea należy do delikatnych roślin i jej pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Przede wszystkim, nie toleruje nadmiernego podlewania, ponieważ w takich warunkach jej korzenie szybko zaczynają gnić. Ważne jest, aby podlewać ją umiarkowanie i zapewnić odpowiedni drenaż.
Pilea nie przepada również za przycinaniem. Ten zabieg może ją znacząco osłabić, co wpływa negatywnie na jej wzrost i ogólną kondycję. Najlepiej w ogóle jej nie ciąć, a ograniczyć się tylko do usuwania uschniętych liści.
Kolejnym istotnym aspektem jest jej umiejscowienie. Roślina ta nie powinna być wystawiana na bezpośrednie, intensywne światło słoneczne, szczególnie przez okno południowe. Silne promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści, co objawia się brązowymi plamami i ogólnym osłabieniem rośliny.
Warto również pamiętać, że pieniążek jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Gdy temperatura spada poniżej 12-15°C, roślina zaczyna cierpieć – jej liście czernieją, opadają, a w skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego obumarcia rośliny. Dlatego należy zapewnić jej ciepłe, stabilne warunki, aby mogła zdrowo rosnąć i cieszyć oko swoją urodą.
Gdzie najlepiej kupić sadzonkę pieniążka?
Pomimo dużej popularności roślinę nie jest łatwo zdobyć. Młode sadzonki prezentują się mało dekoracyjnie na półce sklepowej, dlatego handlowcy niechętnie się na nie decydują. Jeśli jednak będziemy mieć szczęście, może uda nam się spotkać je na dziale ogrodowym w markecie typu Dom i Ogród. Możemy też kupić roślinę przez Intertnet, bo wiele sklepów oferuje ją w sprzedaży wysyłkowej.
Warto ich poszukać bo z czasem maleńkie rozetki liściowe rosną w siłę i tworzą niewielki, drewniejący pęd zwieńczony pióropuszem okrągłych liści, wiszących na długich ogonkach, dzięki czemu roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę i bardzo zyskuje na atrakcyjności.
Zdjęcie tytułowe: a_low / Pixabay