Logo
Logo

Moda na rośliny kolekcjonerskie o ozdobnych liściach

W obecnych czasach rośliny doniczkowe stanowią nieodłączny element aranżacji wnętrz. Już na etapie projektowania pomieszczeń rezerwuje się dla nich stanowiska, kładąc szczególny nacisk na ich potrzeby. Wówczas mają możliwość pięknie się odwdzięczyć. Dzięki swoim niesłychanym walorom dekoracyjnym wykreują nastrój i w niepowtarzalny sposób ubogacą przestrzeń.

Spis treści
Czym są rośliny kolekcjonerskie? Jakie gatunki roślin kolekcjonerskich są najpopularniejsze? Jak dbać o rośliny kolekcjonerskie?

Przebojowe doniczkowe | Rośliny kolekcjonerskie

Do grupy roślin kolekcjonerskich zaliczają się przeważnie trudno dostępne, przepięknej urody odmiany gatunków doskonale już znanych, które przykuwają uwagę rzadko spotykanym pokrojem, liśćmi o zaskakujących kształtach albo w nietypowym dla gatunku kolorze, zachwycają unikatowymi wzorami. Ta oryginalność wynika z pewnej anomalii – powstaje w drodze mutacji, czyli przypadkowego lub zamierzonego krzyżowania odmiennych kultywarów.

Większość gatunków, ozdobnych z liści i tych kwitnących, dostępna jest w sprzedaży przez cały rok. Na rynku systematycznie pojawiają się też nowe, nierzadko niezmiernie ciekawe odmiany. Wśród nich są okazy kolekcjonerskie, szczególnie poszukiwane przez znawców tematu. Przyciągają wzrok, intrygują, wywołują nie lada wrażenie i nikogo nie pozostawiają obojętnym.


Specjaliści podkreślają tu także rolę wariegacji, czyli zmienności barw, polegającej na tym, że u rośliny tworzą się kontrastujące kolory w kwiatach lub albinotyczne przebarwienia w obrębie liści. Tak powstają rośliny nietypowe, których przykład może stanowić filodendron 'Caramel Marble', 'Paraiso Verde' albo 'Pink Princess'.

W kategorii roślin kolekcjonerskich mogą zaistnieć dosłownie wszystkie gatunki. A więc: aglaonema, aloes, alokazja, anturium, bananowiec, begonia, kaladium, kalatea, ceropegia, dracena, epipremnum, fikus, filodendron, fitonia, hoya, kroton, monstera, palmy, paprocie, peperomie, sansewierie, skrzydłokwiat, strelicja, syngonium, trzykrotka, zamiokulkas… Ta lista może być oczywiście dużo dłuższa.

Hasło „kolekcjonerskie” nie oznacza wcale, że są to rośliny z kategorii drogich, choć oczywiście wyjątkowe okazy do najtańszych nie należą. Filodendron 'Pink Princess' (z różowymi przebarwieniami) to koszt rzędu 300 zł, duża strelicja bądź syngonium kosztuje ponad 1 tys. zł., a okazała monstera 'Variegata' (o białych przebarwieniach) to wydatek rzędu 3-4 tys. zł.


W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się rośliny z rodziny obrazkowatych, o wyjątkowo ciekawie wybarwionych liściach, której wspaniałymi przedstawicielkami są m.in. monstery w licznych odmianach, ale też alokazja, difenbachia, filodendron pnący czy epipremnum złociste.

Specjaliści polecają szczególnej uwadze kolekcjonerów rośliny unikalne, jak filodendron 'Strawberry Shake', skrzydłokwiat 'Picasso', czy syngonium 'Red spot Tricolor'. We wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu takie rośliny mogą zagrać pierwsze skrzypce, z powodzeniem zastępując obrazy, bowiem same są niezwykle malownicze. Rozpiętość palety kolorystycznej jest naprawdę imponująca.

Na fali mody na rośliny kolekcjonerskie, nietypowe, rzadkie i unikatowe powstają wyspecjalizowane w ich dostawie kwiaciarnie stacjonarne oraz sklepy internetowe. Tego typu okazy pojawiają się też na aukcjach internetowych i w mediach społecznościowych, na grupach skupiających miłośników oryginalnych roślin. Na wiele z nich trzeba długo i cierpliwie czekać, w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Najwięksi zapaleńcy systematycznie obserwują dostępność roślin w wybranych serwisach internetowych. Przy odrobinie szczęścia udaje im się, właściwie od ręki, kupić wymarzony okaz.

Jak dbać o rośliny kolekcjonerskie?

Ważnym aspektem przy prowadzeniu roślin kolekcjonerskich jest ich pielęgnacja. Wbrew pozorom nie w każdym przypadku jest to zadanie skomplikowane. Są wśród nich gatunki zarówno łatwe w uprawie (pilea, syngonium), jak i zdecydowanie bardziej wymagające (medinilla wspaniała, polyscias).

Prowadzenie roślin kolekcjonerskich jest niesłychanie wciągającym i rozwijającym zajęciem. Rzadkie okazy poszerzają naszą wiedzę, ubarwiają życie i upiększają otoczenie. Doceńmy to i podziękujmy im, otaczając właściwą opieką.

Tekst: Anna Ziędarska, zdjęcia: Unsplash
Artykuł powstał w ramach kampanii „Dzięki, rośliny!” zainicjowanej przez Flower Council of Holland

Autor
Moda na rośliny kolekcjonerskie o ozdobnych liściach
Moda na rośliny kolekcjonerskie o ozdobnych liściach
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl