Syngonium stopowcowe (Syngonium podophyllum) znane też jako zroślicha to okazałe pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturze można je spotkać w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej i Południowej, ale jest też powszechnie uprawiane w innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Syngonium stopowcowe w naturze dorasta do kilku metrów długości, w uprawie jednak zwykle nie ma więcej niż 1,5 m dł. Roślina tworzy długie, elastyczne, dość grube, zielone pędy, podzielone na odcinki węzłami, z których wyrastają naprzemianlegle pojedyncze, miękkie, duże, zielone liście, osadzone na długich, cienkich, sztywnych ogonkach.

Młode liście mają zwykle jajowaty kształt i sercowatą nasadę, starsze przybierają bardzo charakterystyczną, strzałkowatą formę. Blaszka liściowa jest miękka, delikatna i posiada wyraźnie zaznaczone unerwienie. U gatunku jest ciemnozielona, ale u odmian może być też jasnozielona, żółta, kremowobiała lub różowa. Może też posiadać kontrastowo zabarwione unerwienie, cętkowany wzór lub marmurkowy deseń na powierzchni.

Oprócz liści ze starszych węzłów wyrastają też korzenie powietrzne, dzięki którym w naturze roślina wspina się po drzewach i innych podporach.

 
 

Wymagania i uprawa

Syngonium w uprawie oczekuje półcienistego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Odmiany zielone tolerują większe zacienienie (wtedy jednak wydłużają się międzywęźla), ale odmiany o barwnych liściach potrzebują dużo światła, choć nie mogą stać bezpośrednio na słońcu.

Jako roślina ciepłolubna syngonium przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury (ok. 22-24°C). Z racji swego pochodzenia lubi też wilgotne powietrze, dlatego warto często zraszać je wodą lub ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza.

Syngonium w początkowym okresie rozwoju zachowuje ładny, zwarty, wzniesiony pokrój, ale z czasem zaczyna coraz bardziej się rozrastać, wydłużać i rozluźniać. Jego pędy można wtedy rozpiąć na podporze lub odmłodzić roślinę, mocno ją przycinając. Po zabiegu wypuści nowe liście i odzyska kompaktowy pokrój. Obcięte fragmenty pędów można wykorzystać do rozmnażania rośliny, ukorzeniając je w wodzie.

 
 

Syngonium można też rozmnożyć przez odkłady powietrzne lub sadzonki pędowe z korzeniem powietrznym, które dobrze ukorzeniają się w ciepłym, wilgotnym podłożu.

Zastosowanie

Syngonium stopowcowe to łatwe w uprawie i zarazem efektowne pnącze. Młode rośliny, o ładnym, zwartym, wzniesionym pokroju, dobrze prezentują się w doniczce jako solitery lub jednogatunkowa grupa. Sprawdzają się też jako element ogrodów w szkle i nadają się do uprawy hydroponicznej.

Kiedy zaczynają się rozrastać, a ich pędy przybierają formę pnącza, można ładnie rozpiąć je kratkach, palikach lub innych podporach albo wykorzystać w dużych kompozycjach jako rośliny okrywowe.

 
 

Wybrane odmiany

  • 'Neon Robusta' – liście z wierzchu jasnoróżowe, od spodu zielone
  • 'Berry Allusion' – liście zielonożółte z ciemnozielonym obrzeżem i różowymi nerwami
  • 'White Butterfly – liście jasnozielone z białymi przebarwieniami i zielonym obrzeżem
  • 'Panda' – licie zimozielone z białymi, nieregularnymi plamami
  • 'Milk Confetti' – liście jasnozielone z nieregularnymi, brązowymi lub różowymi plamami i cętkami
  • 'Albo Variegata' – liście ciemnozielone z dużymi, białymi przebarwieniami
  • 'Arrow' – liście zielone z gęstą siatką białych nerwów


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, Floradania.dk