Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
82
Okazje

Otaczaj się kwiatami! Mają niezwykłą moc!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników w swojej kolejnej publikacji przedstawia liczne zalety otaczania się kwiatami! Nie tylko w czasie pandemii koronawirusa warto otaczać się roślinami. Wprowadź je na stałe do swojego wnętrza. Kwiaty w Twoim otoczeniu poprawiają nastrój i wpływają korzystnie na zdrowie. Sprawdź, mamy na to liczne dowody naukowe.

 

Obdarowywanie kwiatami ma wielką moc!

Kwiaty najczęściej są kupowane na prezent. Osoby dające kwiaty są uważane za opiekuńcze, czułe i sentymentalne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dający kwiaty, są uważani za szczęśliwych, osiągających sukcesy, silnych, zdolnych i odważnych ludzi. Pomimo tego, że większość kwiatów kupuje się jako prezent dla kogoś innego, rośnie tendencja do kupowania kwiatów do dekoracji wnętrz lub jako prezent dla siebie. 

Kwiaty mają bezpośredni i długoterminowy wpływ na emocje, nastrój, a nawet pamięć. Kobiety, które otrzymały kwiaty, mają lepszy nastrój nawet trzy dni później. 9 na 10 osób pamięta, kiedy ostatni raz wręczyli kwiaty w prezencie. Kobiety częściej niż mężczyźni pamiętają ostatni raz, kiedy otrzymały kwiaty w prezencie (77% w porównaniu do 34%).

Kwiaty wywołują pozytywne emocje, które można mierzyć za pomocą rodzaju uśmiechu. Gdy kobiety dostają kwiaty, zawsze reagują „prawdziwym” uśmiechem. Prawdziwy uśmiech oznacza, że uśmiechają się usta i oczy, co generuje wzajemną pozytywną reakcję. Zarówno osoba obdarowująca, jak i obdarowana na tym korzystają. Inne popularne prezenty, takie jak owoce lub świece, generują mniej pozytywną początkową reakcję u osoby obdarowanej i nie mają trwałego efektu.

Kwiaty dają szczęście zarówno osobie obdarowującej, jak i obdarowywanej. Istnieje silny sensoryczny i emocjonalny związek z kwiatami. Wystarczy sam ich widok i zapach, aby poprawić nastrój u 69% obdarowanych. Osoby, które dostają kwiaty, mówią, że są mniej przygnębione i niespokojne, wykazują większą radość i zadowolenie z życia.


Otaczanie się kwiatami przynosi korzyści ogólnemu szczęściu, dobremu samopoczuciu i spokoju.

  • 2/3 osób czuje się wyjątkowo, gdy otrzymuje kwiaty w prezencie.
  • 64% osób uważa kwiaty za bardzo emocjonalny prezent.
  • 3 na 5 osób (60%) uważa, że ​​kwiaty mają specjalne znaczenie w przeciwieństwie do innych prezentów.
  • 92% kobiet twierdzi, że najlepszym powodem do otrzymania kwiatów jest „brak powodu”.

Kwiaty w domu

Osoby, które mają kwiaty w domu, czują się szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane. Dzięki ich pozytywnej energii zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji związanej ze stresem. Pozytywne emocje pomagają spojrzeć na wydarzenia życiowe w szerszej perspektywie, a tym samym zmniejszają negatywne skutki, które mogą wynikać ze złych emocji. Pozytywne uczucia t.j.:  wdzięczność, nadzieja, empatia, radość, miłość, duma, spokój, zaskoczenie i podziw, mogą być związane z kwiatami.

Kwiaty i rośliny doniczkowe zwiększają poziom pozytywnej energii i pomagają ludziom czuć się bezpiecznie i spokojnie. Otaczanie się nimi korzystnie wpływa na ogólne szczęście, samopoczucie, spokój i intymność.

Kwiaty to idealny poranny "umilacz" dla osób, które mają trudności ze wstawianie i mają gorszy nastrój we wczesnych godzinach. Dzięki patrzeniu na nie rano, ludzie są szczęśliwsi i mają więcej energii aż do wieczora. Kwiaty w domu zwiększają poziom energii, która trwa przez cały dzień.

Ponadto rośliny domowe tworzą korzystny mikroklimat w mieszkaniu, uwalniając parę wodną, ​​nawilżają powietrze i zmniejszają prawdopodobieństwo bólu głowy.

Lecznicze działanie roślin

Kwiaty przyspieszają leczenie dzięki stymulacji pozytywnych myśli. Zieleń ma bardzo pozytywny wpływ na stan umysłu i rekonwalescencję u osób chorych. Patrzenie na rośliny zmniejsza stres, stymuluje umysł i odsuwa uwagę od bólu i dyskomfortu. Dzięki roślinom w pomieszczeniu ludzie są w stanie tolerować większy ból, co może zmniejszyć ich zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe. Fizyczna interakcja z roślinami znacznie skraca czas rekonwalescencji u pacjentów.

Źródło: Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (International Association of Horticultural Producers – AIPH)
Pełna treść ulotki oraz literatura badań naukowych
Zdjęcie: FamVeldman / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu