Logo

Otaczaj się kwiatami! Mają niezwykłą moc!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników w swojej kolejnej publikacji przedstawia liczne zalety otaczania się kwiatami! Nie tylko w czasie pandemii koronawirusa warto otaczać się roślinami. Wprowadź je na stałe do swojego wnętrza. Kwiaty w Twoim otoczeniu poprawiają nastrój i wpływają korzystnie na zdrowie. Sprawdź, mamy na to liczne dowody naukowe.

Obdarowywanie kwiatami ma wielką moc!

Kwiaty najczęściej są kupowane na prezent. Osoby dające kwiaty są uważane za opiekuńcze, czułe i sentymentalne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dający kwiaty, są uważani za szczęśliwych, osiągających sukcesy, silnych, zdolnych i odważnych ludzi. Pomimo tego, że większość kwiatów kupuje się jako prezent dla kogoś innego, rośnie tendencja do kupowania kwiatów do dekoracji wnętrz lub jako prezent dla siebie. 

Kwiaty mają bezpośredni i długoterminowy wpływ na emocje, nastrój, a nawet pamięć. Kobiety, które otrzymały kwiaty, mają lepszy nastrój nawet trzy dni później. 9 na 10 osób pamięta, kiedy ostatni raz wręczyli kwiaty w prezencie. Kobiety częściej niż mężczyźni pamiętają ostatni raz, kiedy otrzymały kwiaty w prezencie (77% w porównaniu do 34%).

Kwiaty wywołują pozytywne emocje, które można mierzyć za pomocą rodzaju uśmiechu. Gdy kobiety dostają kwiaty, zawsze reagują „prawdziwym” uśmiechem. Prawdziwy uśmiech oznacza, że uśmiechają się usta i oczy, co generuje wzajemną pozytywną reakcję. Zarówno osoba obdarowująca, jak i obdarowana na tym korzystają. Inne popularne prezenty, takie jak owoce lub świece, generują mniej pozytywną początkową reakcję u osoby obdarowanej i nie mają trwałego efektu.

Kwiaty dają szczęście zarówno osobie obdarowującej, jak i obdarowywanej. Istnieje silny sensoryczny i emocjonalny związek z kwiatami. Wystarczy sam ich widok i zapach, aby poprawić nastrój u 69% obdarowanych. Osoby, które dostają kwiaty, mówią, że są mniej przygnębione i niespokojne, wykazują większą radość i zadowolenie z życia.


Otaczanie się kwiatami przynosi korzyści ogólnemu szczęściu, dobremu samopoczuciu i spokoju.

  • 2/3 osób czuje się wyjątkowo, gdy otrzymuje kwiaty w prezencie.
  • 64% osób uważa kwiaty za bardzo emocjonalny prezent.
  • 3 na 5 osób (60%) uważa, że ​​kwiaty mają specjalne znaczenie w przeciwieństwie do innych prezentów.
  • 92% kobiet twierdzi, że najlepszym powodem do otrzymania kwiatów jest „brak powodu”.

Kwiaty w domu

Osoby, które mają kwiaty w domu, czują się szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane. Dzięki ich pozytywnej energii zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji związanej ze stresem. Pozytywne emocje pomagają spojrzeć na wydarzenia życiowe w szerszej perspektywie, a tym samym zmniejszają negatywne skutki, które mogą wynikać ze złych emocji. Pozytywne uczucia t.j.:  wdzięczność, nadzieja, empatia, radość, miłość, duma, spokój, zaskoczenie i podziw, mogą być związane z kwiatami.

Kwiaty i rośliny doniczkowe zwiększają poziom pozytywnej energii i pomagają ludziom czuć się bezpiecznie i spokojnie. Otaczanie się nimi korzystnie wpływa na ogólne szczęście, samopoczucie, spokój i intymność.

Kwiaty to idealny poranny "umilacz" dla osób, które mają trudności ze wstawianie i mają gorszy nastrój we wczesnych godzinach. Dzięki patrzeniu na nie rano, ludzie są szczęśliwsi i mają więcej energii aż do wieczora. Kwiaty w domu zwiększają poziom energii, która trwa przez cały dzień.

Ponadto rośliny domowe tworzą korzystny mikroklimat w mieszkaniu, uwalniając parę wodną, ​​nawilżają powietrze i zmniejszają prawdopodobieństwo bólu głowy.

Lecznicze działanie roślin

Kwiaty przyspieszają leczenie dzięki stymulacji pozytywnych myśli. Zieleń ma bardzo pozytywny wpływ na stan umysłu i rekonwalescencję u osób chorych. Patrzenie na rośliny zmniejsza stres, stymuluje umysł i odsuwa uwagę od bólu i dyskomfortu. Dzięki roślinom w pomieszczeniu ludzie są w stanie tolerować większy ból, co może zmniejszyć ich zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe. Fizyczna interakcja z roślinami znacznie skraca czas rekonwalescencji u pacjentów.

Źródło: Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (International Association of Horticultural Producers – AIPH)
Pełna treść ulotki oraz literatura badań naukowych
Zdjęcie: FamVeldman / Depositphotos

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl