Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Kwiaty we wnętrzach. Dżungla w mieszkaniu

Jeśli fascynujesz się przyrodą i chcesz stworzyć wokół siebie mała prywatną dżunglę, zobacz, jakie rośliny najlepiej się do tego nadają. Dżungla w mieszkaniu to propozycja dla miłośników przyrody, zmęczonych tempem życia i panującym w dużym mieście gwarem.

Dorota opowiada o swojej kolekcji i małej, prywatnej dżungli.

 
Cykl artykułów o kwiatach we wnętrzach
  1. Ogród w domu, dom w ogrodzie
  2. W mieszkaniu ogrodnika
  3. Rośliny w domu florystów
  4. W pokoju dziecka
  5. Eksplozja kolorów
  6. (Nie)zwykłe doniczkowe
  7. Dżungla w mieszkaniu
  8. Zieleń uspokaja
  9. Ulubione rośliny architekta
(Kliknij, aby przejść do kolejnego artykułu.)

Urban jungle, czyli miejska dżungla

"Uwielbiam rośliny, które wypełniają sobą całe pomieszczenie. Kiedy decyduję się na zakup nowej roślinki, zawsze wybieram taką, która jest obsypana liśćmi. mówi Dorota. Właśnie w taki sposób stworzyłam swoją małą dżunglę. Jestem zafascynowana przyrodą i uwielbiam kiedy mnie otacza. Kiedy nadchodzą deszczowe, ponure dni, poprawiamy sobie humor, siedząc całą rodziną pod palmami."

Duże rośliny doniczkowe jak właśnie palmy, paprocie czy sagowce z reguły sprawiają, że czujemy się przy nich bezpiecznie. Wysokie rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają pomieszczenia, ale również tworzą pełną pozytywnej energii oazę spokoju. Zieleń pozwala się wyciszyć, ale też pobudza do kreatywnego myślenia.

Palmy, paprocie, sagowce

DRACEANA fragrans 'Lemon Lime'

Dracena, roślinnym obieżyświatem

Bananowiec (Musa)

Bananowiec – moc zieleni

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna przebyła długą drogę, aż ze zwrotnikowych i podzwrotnikowych afrykańskich lasów.

Kwiaty draceny wonnej posiadają niezwykle miły zapach, który uwodzi nasze zmysły. Jasno i ciemno zielone liście przyciągają uwagę i wprowadzają nas w hipnozę. Nie należy jej przesuszać i powinna stać w półcieniu lub słońcu. Ważne jest również by nie stawiać rośliny w zbyt ciemnym pomieszczeniu, ponieważ liście mogą szybko stracić kolor.

Bananowiec (Musa)

Banan domowy to tropikalna roślina o pięknych, dużych liściach. Szybko rośnie i jest bardzo efektowna.

Liście bananowca są rozłożyste i posiadają intensywnie zielony kolor. Potrzebuje dużo światła zarówno zimą jak i latem oraz dużą ilość wody. Chociaż bananowiec ma solidny pień jego liście są niezwykle delikatne i wrażliwe na podmuchy wiatru oraz przypadkowe potrącenia, nie należy ich także nabłyszczać.

ALOCASIA, TACCA, CYPERUS, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

"Powiew dżungli, Drag Queen i wodna baletnica."

Alokazja (Alocasia wentii)

Ze względu na swoją budowę i przypominający rośliny w dżungli wygląd, sprawia wrażenie jakby przed momentem opuściła park Jurajski. Kształt jej liści i dobrze widoczne nerwy przyciągają wzrok. Alokazja powinna przebywać w pomieszczeniach o temperaturze około 20°C w miejscu lekko oświetlonym. Ważne jest by podlewać ją zanim ziemia w doniczce wyschnie i od czasu do czasu należy zapewnić jej zraszanie.

Takka (Tacca)

Takka wygląda niczym nietoperz w gmachu opery. Ma trochę teatralny wygląd i trudno rozstrzygnąć jak w zasadzie chciałaby być postrzegana. Jej długi sztywny włos, sprawia bowiem, że przypomina trochę kota, natomiast brązowo czerwony, prawie czarny kielich, wskazuje na Batmana. Ten azjatycki dziwoląg ma również coś z transwestyty, miłośnika wysokich obcasów. Jest jednym z tych, którzy nie lubią stać w wodzie: żadnego moczenia "stop" i żadnego bezpośredniego słońca. Dobrze czuje się w łazience, ponieważ panuje w niej wysoka wilgotność.

Cibora papirusowa (Cyperus papyrus)

Już w starożytności była stosowana do wyrobu papirusu – materiału pisarskiego, ale afrykański papirus był serwowany również jako pożywienie, pokrycie dachowe, surowiec na liny, kielichy i naczynia a nawet materiał do budowy statków.

Jej trójkanciasta łodyga, zakończona jest kwiatostanem złożonym z parasola liści. Nie jest wymagająca: lubi światło, ciepłe miejsce i namaczanie – to wszystko, żeby była piękna jak baletnica.

Asparagus pierzasty (Asparagus setaceus)

Delikatna mgiełka

Sagowiec wygięty (Cycas revolute)

Żar tropików

Asparagus pierzasty (Asparagus setaceus)

Asparagus posiada delikatne gałązki, które sprawiają, że wygląda jakby lewitował w powietrzu. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się jako element dekoracyjny w wiszących doniczkach lub w miejscach położonych wysoko.

Liście asparagusa tworzą delikatną mgiełkę zieleni i dają dużo cienia, zatrzymują światło i hałas, a przy tym nie rzucają się bardzo w oczy. Roślina powinna stać w jasnym miejscu i mieć umiarkowanie wilgotne podłoże.

Sagowiec wygięty (Cycas revolute)

Sagowiec przypomina palmę, ale nią nie jest. Należy do rodziny sagowcowatych (Cycadaceae) . Około 200 milionów lat temu rodzaj ten miał wiele różnorodnych gatunków, z których przetrwało do dzisiaj tylko osiem. Jednym z ocalałym gatunków jest właśnie sagowiec wygięty, który nadal porasta Japonię i Tajwan.

Liście sagowca mogą osiągać do 1 metra długości, a cała roślina do 2 metrów wysokości, ale w bardzo powolnym tempie (nawet kilkadziesiąt lat). Lubi ciepło, lekkie światło oraz sporadyczne podlewanie.

Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu