Allamanda przeczyszczająca (Allamanda cathartica) czasem nazywana allamandą pnącą, to wieloletnie pnącze należące do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje głównie w Brazylii.

Na stanowisku naturalnym pnącze to osiąga długość nawet do 15 m, jednak w doniczkach nie więcej niż 2 metry. Jest rośliną silnie rosnącą. Wytwarza mocne, drewniejące pędy i podłużne, twarde, błyszczące liście. 

Allamanda jest ozdobna z kwiatów – dużych, trąbkowatych, pięciodzielnych o żółtej barwie (oprócz koloru, niezwykle podobnych do mandewilli). Allamanda przeczyszczająca kwitnie zwykle od maja do października, a czasem nawet listopada.

Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów pojawiają się charakterystyczne, kuliste, pokryte kolcami owoce.

Roślina wydziela sok mleczny (jak większość gatunków z rodziny toinowatych) i uchodzi za dość silnie trującą, w przypadku spożycia. 

Wymagania i uprawa

Allamanda pnąca najlepiej rośnie na podporach. Wymaga miejsc jasnych, dobrze oświetlonych i ciepłych (o temp. około 20ºC w czasie sezonu wegetacyjnego). Zimą przechodzi stan uśpienia, kiedy to potrzebuje nieco niższych temperatur.

Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, próchnicze z dodatkiem gliny. Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową. Podlewanie obfite – nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej.

Roślina ma duże wymagania pokarmowe. Wiosną i latem zaleca się ją nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących. Raz na kilka lat allamandę należy przesadzać.

Roślinę można rozmnażać wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Wiosną warto skracać pędy o 1/3 długości, aby pnącze miało bardziej krzewiasty pokrój.

Allamanda może być atakowana przez tarczniki i wełnowce.

Zastosowanie

Allamanda w Polsce to głównie roślina pokojowa, którą możemy umieszczać zarówno w pojemnikach wolno stojących jak i w wiszących doniczkach. Późną wiosną i latem z powodzeniem może być wykorzystywana jako ozdoba balkonów i tarasów.

Ciekawostki

Pomimo stwierdzonych właściwości trujących, w niektórych regionach Brazylii roślinę (jej korę i sok mleczny) do dziś dzień stosuje się jako środek przeczyszczający – stąd też jej nazwa.


Zdjęcia: tamanna_rumee, YEYImages, nitinut380/Depositphotos, carrotmadman6, mauroguanandi (flickr.com.cc.)