Logo
Logo
1
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak, kiedy i po co przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najłatwiejszych i najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, niestety najczęściej zapominanym! Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się jak, kiedy i po co przesadzać rośliny doniczkowe.

Wiosna to idealny czas na przesadzanie, ale nie martw się, jeśli przegapiłeś ten termin, bo przestrzegając poniższych wskazówek, możesz to zrobić o dowolnej porze roku (choć oczywiście najlepiej poczekać do wiosny!)

 

Czas na przeprowadzkę

Rośliny, tak jak wszystkie inne żywe organizmy, nieustannie rosną. Wcześniej czy później będą na tyle duże, że w ograniczonej objętości ziemi w doniczce będzie im zwyczajnie „za ciasno”. Wraz ze wzrostem części nadziemnej, przybywa także korzeni. Jeśli wychodzą przez otwory w dnie doniczki to znak, że najwyższy czas na przeprowadzkę. Gdy doniczka ogranicza rozrastanie się systemu korzeniowego, hamuje to wzrost części nadziemnej. Sprawdź czy Twoim zielonym domownikom nie zrobiło się już zbyt ciasno. Im roślina starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Młode przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata, a starych nie przesadzamy wcale!

Przesadzaj stare... i nowe

Ilość składników pokarmowych zawartych w podłożu z czasem się wyczerpuje i konieczne będzie wymiana podłoża na nowe. W „starej ziemi” rośliny rosną coraz słabiej, a z czasem zaczynają chorować – widać to po żółknących liściach, opadających kwiatach i ogólnym osłabieniu. Wystarczy tak niewiele! Nowe podłoże to dla roślin źródło makro i mikroelementów niezbędnych do rozwoju. Warto pamiętać powiedzenie – grunt to podłoże – coś w tym jest!

To samo dotyczy roślin, które dopiero co kupiliśmy. W szklarni rosną one zwykle w niewielkich doniczkach w „produkcyjnym” podłożu torfowym ubogim w składniki pokarmowe. Jeśli chcemy cieszyć się nimi przez lata powinniśmy je jak najszybciej przesadzić do świeżego, żyznego podłoża i większej doniczki, gdzie ich korzenie będą mogły się swobodnie rozrastać.

Nie czekaj zbyt długo

Z przesadzaniem nie powinniśmy jednak czekać do momentu, gdy roślina zacznie marnieć w oczach - przesadzajmy je regularnie! Warto przyjąć zasadę, że rośliny balkonowe przesadzamy do nowego podłoża co roku, a domowe co 2-3 lata. Wyjątkiem są młode rośliny i niektóre gatunki szybkorosnące – je przesadzamy co roku, a także duże, wieloletnie rośliny, których nie przesadzamy, kierując się ogrodową zasadą, że starych drzew się nie przesadza.

Na początku sezonu

Większość roślin doniczkowych przesadzamy na początku wiosny, czyli wtedy kiedy rozpoczyna się ich wzrost. Najlepiej zrobić to jednak tuż przed rozpoczęciem się sezonu wegetacyjnego – czyli pod koniec lutego lub na początku marca. Na szczęście w przypadku przesadzania obowiązuje powiedzenie „lepiej późno niż wcale”, dlatego też nic się nie stanie, gdy przesadzimy je w kwietniu, a nawet później. Błędem będzie jednak przesadzanie ich w zimie, czyli w okresie spoczynku. W tym czasie zdolność regeneracji roślin jest znacznie mniejsza i uszkodzenia bryły korzeniowej mogłyby im zaszkodzić. Wiosną, gdy dni stają się coraz dłuższe i słońce coraz mocniej oświetla rośliny, rosną one coraz szybciej i są najbardziej odporne na stresy związane z przesadzaniem.

Nowa i większa doniczka

W miarę wzrostu rośliny wymagają przesadzania do coraz to większych doniczek. Małe rośliny przesadzamy zawsze do nowej doniczki – powinna ona mieć o 2-3 większą średnicę niż obecna. Dla średnich roślin wybieramy już doniczkę minimum 5 cm większą. Za to duże rośliny przesadzamy do tej samej doniczki w której rosły dotychczas, a gdy są już zbyt duże i ciężkie do podniesienia - co roku wymieniamy tylko wierzchnią 2-3 cm warstwę podłoża. Proste – prawda? Regularnie dostarczajmy roślinom świeżego podłoża, które jest dla nich niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Ceramiczna czy plastikowa?

Nie bez znaczenia pozostaje także wybór materiału pojemnika. Powinniśmy unikać osłonek, a zastąpić je klasycznymi doniczkami. Mają one w dnie duże otwory, przez które wypływa nadmiar wody. Gliniane doniczki „oddychają” zapewniając dostęp powietrza do korzeni przez mikropory. Są jednak ciężkie i często pojawiają się na nich wapienne wykwity. Doniczki z tworzyw sztucznych nie zapewniają wymiany powietrza przez ścianki, są jednak znacznie praktyczniejsze i tańsze.

Dobre podłoże – czyli jakie?

Większość sprzedawanych podłoży doniczkowych (tzw. ziemi do doniczki) powstaje na bazie odkwaszonego torfu wysokiego z domieszką ziemi kompostowej i dodatkiem makro i mikroelementów. Można je kupić w każdym centrum ogrodniczym, a nawet w supermarkecie. Do większości roślin doskonale nadaje się ziemia uniwersalna, jednak czasem warto kupić specjalne podłoże o składzie dostosowanym do wymagań danej grupy roślin (np. podłoże do kaktusów, palm, pelargonii, itd.). Unikajmy jednak najtańszych produktów (o niewiadomym składzie i pochodzeniu), a także ziemi ogrodowej. Jest w niej zbyt wiele mikroorganizmów, czynników chorobotwórczych i nasion chwastów! Nowe podłoże nie jest drogie! Warto zainwestować kilka zł.

Przesadzanie w 5 krokach

  1. Podlej ziemię obficie i zostaw na kilka godzin aby dobrze nasiąkła, następnie ostukaj doniczkę, tak aby ziemia odkleiła się od jej ścianek i delikatnie wyjmij roślinę z całą bryłą ziemi i korzeni.
  2. Po wyjęciu rośliny z doniczki rozluźnij bryłę korzeniową, rozplątując poskręcane korzenie. Staraj się uszkodzić jak najmniej korzeni, jednak jeśli jest ich zbyt dużo możesz część z nich przyciąć – zachęcisz w ten sposób tym roślinę do tworzenia nowych.
  3. Na spód doniczki wysyp kilka cm keramzytu, który zapewni doskonałą warstwę drenażu przez którą będzie odpływał nadmiar wody. Upewnij się, że doniczka ma w dnie duże otwory odpływowe.
  4. Posadź roślinę na tej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas. Nie zasypuj podstawy pędów gdyż mogą gnić. Dosyp świeżego podłoża, delikatnie ubij i obficie podlej. Gdy woda wsiąknie, dosyp podłoża, tak aby jego poziom był 1-2 cm poniżej krawędzi doniczki.
  5. Po przesadzeniu roślina może być osłabiona - ustaw ją na 2 tygodnie w spokojne miejsce. Pierwsze nawożenie rozpocznij dopiero po 2-3 tygodniach po przesadzeniu. Roślina musi mieć czas aby zregenerować uszkodzony system korzeniowy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pexels


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu