Logo
Logo
11
Okazje

Kiedy przesadzić roślinę doniczkową?

Pytanie czytelnika: Rośliny doniczkowe w moim domu chyba zaczynają budzić się z zimowej drzemki, choć jest dopiero luty. Czy można już brać się za ich przesadzanie?

 

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe?

Dokładny termin i sposób przesadzania zależy od konkretnego gatunku ale z reguły robi się to wiosną, od marca do końca kwietnia. Zdarza się, że nasze rośliny doniczkowe budzą się jednak wcześniej, ale najlepiej je wtedy przetrzymać co najmniej do końca lutego.

UWAGA! Nie dotyczy to gatunków, które w tym czasie kwitną! Przesadzamy je po kwitnieniu.

Częstotliwość przesadzania to również sprawa indywidualna. Przyjmuje się, że nową doniczkę i podłoże młodym okazom (mającym do kilku lat) zapewnia się co 2-3 lata, starszym – raz na kilka lat. Dobrym wyznacznikiem, że czas na przesadzenie, jest także przerastanie korzeni przez otwory w donicy.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Nowy pojemnik powinien być tylko trochę większy od poprzedniego. Jeśli wybierzemy o wiele większą doniczkę, roślina (jej część nadziemna) nie będzie rosła, tylko skieruje energię na rozbudowanie systemu korzeniowego. Brak równowagi pomiędzy częścią nadziemną a podziemną jest niekorzystny dla ogólnego rozwoju zieleni.

Zwróćmy też uwagę na preferencje danego gatunku co do kształtu donicy. Na przykład palmy dobrze rosną w wąskich, wysokich pojemnikach, natomiast wiele sukulentów (np. grubosze czy litopsy) lubi szerokie i płytkie pojemniki przypominające misy.

Dowiedz się i zobacz na zdjęciach, jak krok po kroku przesadzać rośliny


Tekst: na podstawie tekstu Michała Mazika, zdjęcie tytułowe: rawpixel/Pixabay

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu