Dipladenia (Mandewila sanderii) inaczej znana jako mandewilla, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej z terenów Brazylii. Jak wiele gatunków z tej rodziny, należy do roślin trujących.

Nie przycinana dipladenia przyrasta ok. 50 cm rocznie. Liście rośliny są duże i błyszczące, a pędy zaczynają się wić (charakterystycznie dla pnączy) dopiero w późniejszym okresie.

Szczególne zainteresowanie wzbudzają ogromne, dzwonkowate kwiaty rośliny, które zależnie od odmiany mają różne kolory: czerwony, biały lub różowy. Sam kwiat ma kształt trąbki o płatkach korony odwijających się na zewnątrz. Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie od wiosny do pierwszych przymrozków.

Wymagania i uprawa

Dipladenia lubi stanowiska ciepłe i słoneczne (znosi półcień) oraz gleby przepuszczalne, żyzne i wilgotne. Nie toleruje jednak nadmiernego podlewania i zalegania wody. Powinno się ją systematycznie zraszać, ale pamiętajmy żeby nie wolno nabłyszczać jej liści. Najlepiej czuje się w wysokiej wilgotności powietrza.

Roślinę corocznie przesadza się do większej doniczki, a sama donica powinna być duża, gdyż pnącze to bujnie się rozrasta. W pojemniku warto zamieszczać podpory dla pędów. Jeśli nie chcemy, by roślina miała postać długiego pnącza, należy ją silnie przycinać po kwitnieniu.

Jesienią dipladenię przycinamy i zabieramy do chłodnego (12-15°C), jasnego pomieszczenia. W tym okresie podlewamy bardzo umiarkowanie.

Zastosowanie

Posadzona w donicy dipladenia pięknie prezentuje się na tarasie lub balkonie. Można ją wykorzystać do ozdoby patio i wyeksponować przy oczku wodnym w ogrodzie.

Polecane gatunki i odmiany

  • Dipladenia błyszcząca (prawidłowo: Mandevilla sanderi), gdzie przykładowe odmiany to 'Sundaville Red' i 'Rosea'
  • Dipladenia boliviensis (prawidłowo: Mandevilla boliviensis)
  • Dipladenia splendens (prawidłowo: Mandevilla splendens)

Ciekawostki

Nazwa dipladenia (lub dipladenia błyszcząca) przez wiele osób jest uznawana za nieprawidłową. Jednak jej popularność sprawia, że to krzewiaste pnącze możemy znaleźć w sklepach zarówno pod taką nazwą, jak i pod nazwą mandewilla.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Hans Braxmeier, douvelos, Albert Dezetter/Pixabay, blumenbiene/CC BY 2.0/Flickr