Dipladenia (Mandewila sanderii) inaczej znana jako mandewilla, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej z terenów Brazylii. Jest to pnącze chętnie uprawiane w donicach na tarasach i balkonach.
Nie przycinana dipladenia przyrasta ok. 50 cm rocznie. Liście rośliny są duże i błyszczące, a pędy zaczynają się wić (charakterystycznie dla pnączy) dopiero w późniejszym okresie.
Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie od wiosny do pierwszych przymrozków. Szczególne zainteresowanie wzbudzają ogromne, dzwonkowate kwiaty rośliny, które zależnie od odmiany mają różne kolory (czerwony, biały lub różowy). Sam kwiat ma kształt trąbki o płatkach korony odwijających się na zewnątrz.
Cała roślina jest silnie trująca.
Wymagania i uprawa
Dipladenia lubi stanowiska ciepłe i słoneczne (znosi półcień) oraz gleby przepuszczalne, żyzne i wilgotne. Nie toleruje jednak nadmiernego podlewania i zalegania wody. Powinno się ją systematycznie zraszać, ale pamiętajmy żeby nie wolno nabłyszczać jej liści. Najlepiej czuje się w wysokiej wilgotności powietrza.
Jeśli nie chcemy, by roślina miała postać długiego pnącza, należy ją silnie przycinać po kwitnieniu.
Zimowanie dipladenii wymaga jej przycięcia. Następnie zabieramy roślinę do chłodnego (najlepiej 12-15°C), jasnego pomieszczenia. W tym okresie podlewamy bardzo umiarkowanie (raz na 2-3 tygodnie).
Roślinę corocznie przesadza się do większej doniczki, a sama donica powinna być duża, gdyż pnącze to bujnie się rozrasta. W pojemniku warto zamieszczać podpory dla pędów.
Zastosowanie
Posadzona w donicy dipladenia pięknie prezentuje się na tarasie lub balkonie. Można ją wykorzystać do ozdoby patio i wyeksponować przy oczku wodnym w ogrodzie.
Polecane gatunki i odmiany
- Dipladenia błyszcząca (prawidłowo: Mandevilla sanderi), gdzie przykładowe odmiany to 'Sundaville Red' i 'Rosea'
- Dipladenia boliviensis (prawidłowo: Mandevilla boliviensis)
- Dipladenia splendens (prawidłowo: Mandevilla splendens)
Ciekawostki
Nazwa dipladenia (lub dipladenia błyszcząca) przez wiele osób jest uznawana za nieprawidłową. Jednak jej popularność sprawia, że to krzewiaste pnącze możemy znaleźć w sklepach zarówno pod taką nazwą, jak i pod nazwą mandewilla.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Hans Braxmeier, douvelos, Albert Dezetter/Pixabay, blumenbiene/CC BY 2.0/Flickr