Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Dipladenia (Mandewila sanderii) inaczej znana jako mandewilla, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej z terenów Brazylii. Jest to pnącze chętnie uprawiane w donicach na tarasach i balkonach.

Nie przycinana dipladenia przyrasta ok. 50 cm rocznie. Liście rośliny są duże i błyszczące, a pędy zaczynają się wić (charakterystycznie dla pnączy) dopiero w późniejszym okresie.

Dipladenia kwitnie bardzo długo i obficie od wiosny do pierwszych przymrozków. Szczególne zainteresowanie wzbudzają ogromne, dzwonkowate kwiaty rośliny, które zależnie od odmiany mają różne kolory (czerwony, biały lub różowy). Sam kwiat ma kształt trąbki o płatkach korony odwijających się na zewnątrz.

Cała roślina jest silnie trująca.

Wymagania i uprawa

Dipladenia lubi stanowiska ciepłe i słoneczne (znosi półcień) oraz gleby przepuszczalne, żyzne i wilgotne. Nie toleruje jednak nadmiernego podlewania i zalegania wody. Powinno się ją systematycznie zraszać, ale pamiętajmy żeby nie wolno nabłyszczać jej liści. Najlepiej czuje się w wysokiej wilgotności powietrza.

Jeśli nie chcemy, by roślina miała postać długiego pnącza, należy ją silnie przycinać po kwitnieniu.

Zimowanie dipladenii wymaga jej przycięcia. Następnie zabieramy roślinę do chłodnego (najlepiej 12-15°C), jasnego pomieszczenia. W tym okresie podlewamy bardzo umiarkowanie (raz na 2-3 tygodnie).

Roślinę corocznie przesadza się do większej doniczki, a sama donica powinna być duża, gdyż pnącze to bujnie się rozrasta. W pojemniku warto zamieszczać podpory dla pędów.

Zastosowanie

Posadzona w donicy dipladenia pięknie prezentuje się na tarasie lub balkonie. Można ją wykorzystać do ozdoby patio i wyeksponować przy oczku wodnym w ogrodzie.

 

Polecane gatunki i odmiany

  • Dipladenia błyszcząca (prawidłowo: Mandevilla sanderi), gdzie przykładowe odmiany to 'Sundaville Red' i 'Rosea'
  • Dipladenia boliviensis (prawidłowo: Mandevilla boliviensis)
  • Dipladenia splendens (prawidłowo: Mandevilla splendens)

Ciekawostki

Nazwa dipladenia (lub dipladenia błyszcząca) przez wiele osób jest uznawana za nieprawidłową. Jednak jej popularność sprawia, że to krzewiaste pnącze możemy znaleźć w sklepach zarówno pod taką nazwą, jak i pod nazwą mandewilla.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Hans Braxmeier, douvelos, Albert Dezetter/Pixabay, blumenbiene/CC BY 2.0/Flickr