Logo
Logo

Kwiaty we wnętrzach. (Nie)zwykłe doniczkowe

Rośliny doniczkowe pełnią w naszych domach szczególną rolę – są żywymi ozdobami, które rosną i zmieniają się przez cały rok. Czasem wystarczy dobrać jedynie odpowiednią doniczkę lub ustawić roślinę na wyeksponowanym miejscu, aby ze zwykłej rośliny doniczkowej zrobić niezwykłą dekorację naszego mieszkania.

Cykl artykułów o kwiatach we wnętrzach
  1. Ogród w domu, dom w ogrodzie
  2. W mieszkaniu ogrodnika
  3. Rośliny w domu florystów
  4. W pokoju dziecka
  5. Eksplozja kolorów
  6. (Nie)zwykłe doniczkowe
  7. Dżungla w mieszkaniu
  8. Zieleń uspokaja
  9. Ulubione rośliny architekta
(Kliknij, aby przejść do kolejnego artykułu.)

Modern Vintage: klasyka w nowym wydaniu

W stylu "Modern Vintage", kształt i funkcjonalność idą w parze. Ostre źdźbła oraz pokryte żyłkami, kolorowe liście grają w nim pierwsze skrzypce. Natura nie występuje tutaj w czystej, ale udziwnionej formie.

"Mam bzika na punkcie stylu retro w połączeniu z nowoczesnością. – mówi Urszula Charles, Account manager w Domu Aukcyjnym. Szczególnie podobają mi się charakterystyczne, stylowe rośliny. Te, którymi się otaczam, wiele mówią o mnie samej: mam parkę kaktusów, ale większość to pojedyncze okazy. Przez wiele lat wybierałam je ze szczególną starannością i przede wszystkim z pobudek osobistych. Śmieję się z noliny, ponieważ przypomina moją fryzurę, a z kolei kroton przywołuje wspomnienia z egzotycznej Afryki, gdzie rośliny są tak niezwykłe, że nie można oderwać od nich oczu. Opiekuję się nimi od dawna.

Wszystkie mają odpowiednio dobrane doniczki oraz miejsce. Jestem szczęśliwa w towarzystwie moich zielono-pomarańczowo-brązowych współlokatorów."

Rośliny doniczkowo-nowoczesne

Kwiaty we wnętrzach. (Nie)zwykłe doniczkowe - kolaż

Begonia królewska (Begonia Rex)

Jest bardzo powszechna w uprawie i występuje w tysiącach gatunków, form i odmian. Jej aksamitne, pokryte ciekawymi plamkami liście sprawiają, że jest niezwykłą rośliną. Wymaga stanowisk jasnych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy podlewać ją miękką wodą oraz nie należy jej zraszać. Zaleca się nawożenie umiarkowane w dwutygodniowych odstępach.

Szlumbergera (Schlumbergera)

Szlumbergera jest znana również jako kaktus bożonarodzeniowy, czy zygokaktus. Przez kilka miesięcy może sobie zwyczajnie odpoczywać, by następnie obsypać się pięknymi kwiatami. Roślina kwitnie między listopadem a styczniem jest więc idealna, żeby poprawić sobie nastrój w krótsze dni w roku. Podlewaj ją umiarkowanie, ale nie pozwól by ziemia przeschła.

Kaktus (Cactus)

Kaktusy podobają się dzięki swoim dziwnym kształtom. Ustaw kilka różnorodnych odmian obok siebie i stwórz meksykański klimat, tak jak w tym przypadku z orientalnym motywem w tle. Potrzebują dużego nasłonecznienia, optymalnej temperatury przez cały rok, ograniczonego podlewania oraz nawożenia w odpowiednich ilościach.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Dracena pochodzi z wschodnio-afrykańskiej dżungli. Charakteryzuje się pięknymi biało i żółto paskowanymi liśćmi. Jest tropikalną rośliną, która odpowiednio wyeksponowana jest piękna sama w sobie. Liście utrzymują swój kolor, gdy roślina ma zapewniony dostęp światła. Bardzo ważny jest dobry drenaż, ponieważ nie może stać w wodzie.

Difenbachia (Dieffenbachia 'Green Magic')

Atrakcyjne, jednakowo zielone liście pokryte białymi żyłkami, sprawiają, że difenbachia robi wrażenie. Ta roślina pełni jednak nie tylko dekoracyjną rolę, posiada również korzystne dla zdrowia właściwości, ponieważ odświeża i oczyszcza powietrze. Należy ją ustawić w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu i zapewnić jej wilgotną ziemię oraz dobry drenaż, tak żeby nie stała w wodzie.

Kapturnica (Sarracenia)

Piękna i łatwa w hodowli – tak można w dwóch słowach opisać kapturnicę. Pochodzi ona z bagien i wilgotnych łąk Ameryki Północnej. To nie częsty przypadek, kiedy natura odwraca role, tak jak w przypadku tej rośliny. Nie podgryzają jej insekty, za to ona wabi je swoim kolorem i zapachem, by następnie je wchłonąć. Z mnóstwem światła, kwaśną ziemią, ustawiona na podstawce z wodą, będzie nam przez długi czas towarzyszyć.

Nolina wygięta (Nolina recurvata)

Ta "trwała ondulacja" wyjątkowo jej pasuje. Rynnowate i powyginane liście noliny dekoracyjnie wiją się nad mocnym pniem, którego butelkowata podstawa sprawia, że zwana jest potocznie "stopą słonia". Roślina nie osiąga wprawdzie jego rozmiarów, ale odpowiednio pielęgnowana wyrasta na domowe drzewo o wyjątkowym charakterze. Nolinę należy stawiać w miejscu słonecznym i ciepłym, podlewać regularnie od wiosny do jesieni, pozwalając na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlewaniem.

Platycerium, płaskla (Platycerium superbum)

Płaskla łosioroga czyli popularne łosie rogi, to jedna z najpiękniejszych paproci. Pochodzi z Afryki, Azji lub Australii, gdzie rośnie na drzewach. Jej najbardziej rzucającą się w oczy cechą są szare liście o niezwykłym kształcie, przypominające poroże łosia. Platycerium można pozostawić do wyschnięcia między okresami podlewania. Podlewanie można również zastąpić przez cotygodniowe zanurzanie rośliny w letniej wodzie. Lubi cień.

Figowiec sprężysty (Ficus elastica) i kroton (Codiaeum variegatum)

Figowiec sprężysty ma duże, intensywnie kolorowe, zielono różowo-szare liście z wyraźnymi czerwonymi żyłkami. Fikus dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepło ok. 20°C. Podlewamy go 2 razy w tygodniu, zimą raz – roślina nie przepada za nadmiarem wody. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania, powinno się ją zraszać.

Kroton to bardzo kolorowa roślina. Zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe pełne żyłek i wzorów liście oraz bijąca z niego radość, powoduje, że chce się go mieć w domu. Jest dość wymagający: lubi wysoką wilgotność powietrza oraz stanowisko jasne, choć niebezpośrednie słońce. Wybarwienie liści zależy od światła, w zbyt ciemnym miejscu roślina traci intensywne kolory, lecz nadmiar światła także jest szkodliwy. Kroton lubi wysokie temperatury (ponad 20°C), a w okresie spoczynku niższe (6-18°C). Kroton ma duże wymagania, co do wilgoci, podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale bardzo ważny jest dobry drenaż.

Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa) i nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Cyprysy wielkoszyszkowe to domowe iglaki. Mają zwykle postać smukłych gęstych stożków, można je formować podobnie jak krzewy ogrodowe. Odmiana ta ma złociste zabarwienie igieł. Wystarczy przypadkowo ich dotknąć, by poczuć delikatny cytrynowy zapach. Miejsce, w którym stoi powinno być jasne, ale nie narażone na ostre słońce. Cyprys lepiej znosi nadmiar, niż brak wilgoci.

Nefrolepsis, czyli paproć to najpopularniejsza paproć domowa. Dobrze prezentuje się zarówno w stojących jak i wiszących doniczkach. Ma gęsty i zwarty pokrój. Grzebienie liści lekko opadają. Gładkie listki są soczyście zielone. Toleruje miejsca cieniste, nie lubi bezpośredniego naświetlenia latem. Optymalna temperatura zimą wynosi około 15°C, latem – 18-21°C (źle znosi temperaturę powyżej 24°C, chyba że wilgotność powietrza jest wysoka). Roślina lubi wilgotną ziemię i regularne spryskiwanie.

Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl