Schlumbergera to bardzo popularna roślina doniczkowa, kwitnąca w okresie Bożego Narodzenia. Jej pielęgnacja nie jest trudna jednak aby zakwitła potrzebuje dwóch okresów spoczynku.

Schlumbergera znana jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus bożonarodzeniowy, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy.

Pomimo tak wielu imion najczęściej nazywa się ją schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Nazwa rodzaju pochodzi od francuskiego kolekcjonera kaktusów - F. Schlumbergera. Schlumbergera (Schlumbergera) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest epitifem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach.

Pokrój schlumbergery jest zwisający, pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha), z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami.

Schlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10 ºC). Schlumbergera, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Po kwitnieniu roślina musi przejść 8 tygodniowy spoczynek (bez podlewania i nawożenia).