Logo
Logo
10
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kwiaty we wnętrzach. Rośliny w domu florystów

To, co było na początku zwykłą kwiaciarnią przekształciło się w cudownie zaprojektowany sklep, w którym kwiaty i rośliny pełnią rolę pierwszoplanową. Zobacz jak Monika i Marcel udekorowali swój sklep roślinami doniczkowymi.

 
Cykl artykułów o kwiatach we wnętrzach
  1. Ogród w domu, dom w ogrodzie
  2. W mieszkaniu ogrodnika
  3. Rośliny w domu florystów
  4. W pokoju dziecka
  5. Eksplozja kolorów
  6. (Nie)zwykłe doniczkowe
  7. Dżungla w mieszkaniu
  8. Zieleń uspokaja
  9. Ulubione rośliny architekta
(Kliknij, aby przejść do kolejnego artykułu.)

Postaw na naturę

Monika i Marcel van Dijk ze zwykłych florystów przeobrazili się w artystów pracujących najchętniej z naturalnymi materiałami.

"Wszystko, co pochodzi z natury jest prawdziwe. Wiele mówi o sobie i przemawia do nas. – mówi Marcel van Dijk. Ich sklep, pełen roślin doniczkowych, przypomina wyspę skarbów, a ich nieskończona miłość do roślin, może wprawić w osłupienie. Głównie stawiamy na stworzenie odpowiedniej atmosfery i, o ile to możliwe, z zastosowaniem naturalnych materiałów. Drewno, muszle, kamienie, szkło i przede wszystkim mnóstwo kwiatów i roślin. Już od 25 lat działamy w myśl tych zasad. Tę pasję zaszczepiono we mnie w domu rodzinnym: moi rodzice prowadzili sklep ogrodniczy a jeden z moich wujków uczył bukieciarstwa. Jak miałem 10 lat było to już moje hobby – uczyłem się wiele, ale zawsze byłem skupiony na poszukiwaniu harmonii i kontrastu. To mnie fascynuje."

"Kiedy widzę roślinę, prawie od razu wiem jak ją wykorzystać na dużej przestrzeni. Ponieważ rośliny żyją, w łatwy sposób można poprawić nimi wygląd każdego pomieszczenia. Wszystko, co pochodzi z natury jest prawdziwe. Rośliny wiele mówią do nas o sobie – tryskają siłą i pozytywną energią. Osobiście lubię łączyć naturę z naturalnymi materiałami, np. roślinę z doniczką, zrobioną z obrobionego kawałka drewna lub innymi naturalnymi elementami, takimi jak skamieniałe drewno, kości lub kamienie. Liczy się wszystko, co zostało uformowane przez naturę. Taka kombinacja prezentuje się dobrze w każdym miejscu, trzeba mieć tylko do niej oko."

Co dwa lata Marcel i Monika całkowicie zmieniają i odświeżają wystrój swojego sklepu. Towarzyszy temu impreza, mająca na celu zaprezentowanie nowej kolekcji z dobrze dobranymi roślinami doniczkowymi.

Kwiaty, dodatki i atmosfera

Asparagus (Asparagus) Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Asparagus (Asparagus)

Ozdobne asparagusy wyglądają niczym gęste, zielone pióropusze. Światło przenikające przez ich igiełkowate liście ukazuje wiele, prawie przezroczystych warstw. Asparagus Densiflorus 'Meyeri' ma gęsto ułożone pióropusze liści, a Aaparagus Plumosus ma drobne. Roślina lubi zarówno jasne jak i zacienione miejsca, nie toleruje pełnego słońca. Lubi umiarkowane podlewanie niezbyt twardą wodą. Wiele odmian nie wymaga okresu spoczynku, natomiast zalecane jest ograniczenie podlewania w zimie. Okazjonalnie należy zanurzać bryłę korzeniową w wodzie.

"Asparagus jest silną rośliną, która ustawiona w salonie tworzy spokojną, romantyczną atmosferę. Ta wspaniała roślina w charakterystycznej doniczce efektownie wypełnia kąt tego pomieszczenia."

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Znanych jest ponad 30 gatunków i mieszańców skrzydłokwiatów. Wiele z nich doskonale rośnie w mieszkaniu i kwitnie przez cały rok. Białe kwiaty skrzydłokwiatu wydzielają intensywny zapach, uroku dodaje im biała pochwa kwiatostanowa, która w miarę jak przekwita zielenieje. Roślina znosi półcień, jednak najlepiej rośnie, jeśli choćby przez tydzień w każdym miesiącu postoi w widnym pomieszczeniu. Należy ją podlewać dwa razy w tygodniu i przecierać zakurzone liście.

"Pełna dobrej energii, łatwa w pielęgnacji, tradycyjna roślina. Najbardziej podoba mi się skrzydłokwiat, kiedy jego białe kwiaty przemieniają się w zielone: cała roślina zostaje poddana metamorfozie."

Łosie rogi (Platycerium) Grubosz (Crassula)

Łosie rogi (Platycerium)

Paprocie w domu wytwarzają aurę tajemniczości tak jak w swym naturalnym środowisku. Łosie rogi najlepiej prezentują się w miejscu, w którym mają dużo miejsca do rozwoju – na postumencie, w rogu na kredensie kuchennym lub w wiszącym koszu wyłożonym mchem. Roślina lubi zacienione, ciepłe miejsce – około 20°C. Biało szara, pofalowana warstwa na liściach powstrzymuje parowanie z liści i pobiera wilgoć z powietrza, jednak mimo to roślinę (wraz z doniczką) trzeba raz na tydzień zanurzać w wodzie na 15 minut, a następnie pozostawić do obcieknięcia wody.

Grubosz (Crassula)

Grubosz rośnie powoli i potrzebuje niewiele wody – podlewanie raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Przelanie jest jedyną rzeczą, której roślina nie toleruje – więc utrzymuj bryłę korzeniową lekko suchą. Grubosz toleruje cień, ale najlepiej czuje się w jasnym miejscu – im więcej słońca tym lepiej. Mocny wygląd, silna budowa i bardzo małe wymagania – to czyni z grubosza idealną roślinę dla początkujących.

"Rodzaj miniaturowego drzewa o przepięknym kształcie i obficie rozgałęzionych, mięsistych, soczystych liściach. Daj mu trochę czasu a przemieni się w domowy krzak."

Dzbanecznik (Nepenthes) Mirt (Myrtus)

Dzbanecznik (Nepenthes)

Charakterystyczne kielichy, wyraźne brzegi, wspaniałe kolory – dzbanecznik wnosi atmosferę deszczowego lasu do twojego domu. Ta naturalna pułapka na muchy ma nad sobą "baldachim z liści". Dzbanecznik nie lubi stać w bezpośrednim słońcu. Nie znosi suchego powietrza, dlatego należy umieścić ją na naczyniu z wodą, z którego będzie ona wokół niej parować podnosząc wilgotność. Zaleca się również spryskiwanie jej wodą każdego dnia. Lubi podlewanie miękką wodą. Nie wymaga nawożenia!

"Ekstrawagancki, odosobniony i tajemniczy – zwisające elementy dodają mu wartości. Postrzegam go jako cudowną, egzotyczną roślinę: należy ją jednak wymienić po upływie 6-8 tygodni."

Mirt (Myrtus)

Mirt zwyczajny to roślina rosnąca dziko w Południowej Europie i Północnej Afryce i przez wieki była uznawana za roślinę miłości – wieniec z kwiatów i liści mirtu noszony na głowie jest wyrazem miłości. Jest bardzo wytrzymała i będzie dobrze się rozwijać, gdy ustawimy ją w jasnym miejscu, będziemy umiarkowanie podlewać i zasilać nawozem raz w tygodniu. Zielony mirt ma aspiracje, żeby stać się drzewem, dlatego należy go systematycznie przycinać.

"Dla mnie mirt to rodzaj domowego bonsai: łatwo nadać mu egzotyczny kształt i uzyskać efekt miniaturowego drzewka. Na tym zdjęciu roślina stoi na głowie słonia."

Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu