Logo
Logo

Kwiaty we wnętrzach. Ogród w domu, dom w ogrodzie

Ludzie od zarania dziejów mają potrzebę otaczania się pięknem, a bez wątpienia jednymi z najpiękniejszych tworów natury są rośliny i ich kwiaty. Dla nich tworzymy ogrody i parki, zdobimy nimi przestrzeń oraz podkreślamy ich urodę ozdobami.

Zobacz, jak Maria czerpie z tych korzyści garściami – przenosi ogród do swojego domu oraz wspaniale dba o swoje rośliny doniczkowe. Zainspiruj się jej pomysłami.

Cykl artykułów o kwiatach we wnętrzach
 1. Ogród w domu, dom w ogrodzie
 2. W mieszkaniu ogrodnika
 3. Rośliny w domu florystów
 4. W pokoju dziecka
 5. Eksplozja kolorów
 6. (Nie)zwykłe doniczkowe
 7. Dżungla w mieszkaniu
 8. Zieleń uspokaja
 9. Ulubione rośliny architekta
(Kliknij, aby przejść do kolejnego artykułu.)

Ogród w domu, dom w ogrodzie

Maria była niegdyś florystką. Teraz zajmuje się pielęgnacją swoich roślin w domu. Lubi wystawiać swoje rośliny doniczkowe na taras, chcąc zapewnić im więcej światła i powietrza.

"Im bardziej naturalnie tym lepiej. Czasem mam wrażenie, że wewnątrz rośliny marnieją – mówi Maria. W większości przypadków mają za ciemno, a ich pielęgnacja pozostawia wiele do życzenia. Roślina jest czymś więcej niż elementem wyposażenia domu, jest żywym organizmem i potrzebuje miłości. Na zewnątrz rośliny mają więcej światła i powietrza, często rozwijają się o wiele lepiej, ponieważ są w bardziej naturalnym środowisku."

Z temperaturą wiąże się kilka problemów – jeżeli kupujesz roślinę wczesną wiosną pamiętaj, aby podczas cieplejszych dni była wystawiana na zewnątrz. Takie hartowanie, dobrze na nią wpływa. Przenoszę kwiaty w cieplejsze miejsce tylko wtedy, gdy zapowiadane są nocne przymrozki. Jednak, są też rośliny doniczkowe, które zostawiam na zewnątrz przez cały rok. Ogród jest wtedy przedłużeniem domu i sprawia, że wygląda wspaniale.

Ale co jeśli wolisz trzymać rośliny wewnątrz? Rośliny mogą mieć duże znaczenie dla ciebie, więc musisz jednak bardzo się o nie troszczyć:

 • nie podlewaj rośliny, zanim nie sprawdzisz palcem jak wilgotna jest ziemia,
 • odżywiaj rośliny kwitnące raz na dwa tygodnie,
 • bądź łaskawy dla swoich roślin: nigdy nie stawiaj roślin nad grzejnikiem, jeśli to może im zaszkodzić.

"Większość pokojowych roślin to po prostu rośliny. Będą rozwijać się najlepiej, jeżeli pozwolisz im rosnąć w naturalnym środowisku i zgodnie z własnym rytmem."

Rośliny do domu i na taras

Gardenia (Gardenia)

Gardenia

Kalamodyna (Citrofortunella microcarpa)

Kalamodyna

Gardenia (Gardenia)

Gardenia jest wiecznie zieloną rośliną o gęstym, krzaczastym pokroju, z lśniącymi ciemnozielonymi liśćmi. Przepiękne kremowo-białe kwiaty gardenii wyglądają jak małe róże i mają ładny zapach. Roślina lubi światło, ale nie pełne słońce. Do jej podlewanie najlepiej używać deszczówki lub przegotowanej wody z kranu. Wysoki poziom wapnia w wodzie oraz zbyt obfite podlewanie powodują żółknięcie liści. W mieszkaniu gardenia może rosnąć od 6 miesięcy do roku, na chłodnej werandzie nawet kilka lat.

"Gardenia może zostać na zewnątrz latem, ale musi wrócić do domu, jeżeli temperatura spadnie poniżej 10°C. Wspaniała roślina, której kwiaty zawsze przypominają mi o ślubnych wiązankach i korsarzach."

Kalamodyna (Citrofortunella microcarpa)

Kalamodyna jest mieszańcem kwaśnej mandarynki z kumkwatem. Pięknie, słodko pachnące kwiaty, wiecznie zielone liście i kolorowe owoce – kalamodyna jest dekoracyjna o każdej porze roku. Latem może być przeniesiona na zewnątrz, najlepiej do osłoniętego miejsca. Zimą woli być wewnątrz i w zamian za troskliwą opiekę będzie oryginalną ozdobą mieszkania. Kalamodyna od marca do czerwca obsypana jest małymi, niejadalnymi owocami.

"Rośliny wiecznie zielone mogą być nieco nudne, ale w roślinie cytrusowej zawsze coś się dzieje: po pierwsze: pachnący kwiat oraz piękne, pomarańczowe owoce – wprawdzie niejadalne, ale można popatrzeć."

Fatsja japońska (Fatsia japonica)

Fatsja japońska

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz pospolity

Fatsja japońska (Fatsia japonica)

Fatsja japońska ma duże liście w kształcie dłoni, które trzeba regularnie czyścić z kurzu mokrą szmatką. Może rosnąć w cieniu, ale ma znacznie bardziej zwarty pokrój, gdy stoi w widnym miejscu. W lecie roślina lubi być przenoszona z mieszkania na taras. Fatsja powinna zimować na werandzie w miejscu chłodnym i osłoniętym przed mrozem i wiatrem.

"Mój królik doświadczalny: byłam zbyt leniwa, by wnieść ją do środka, gdy nadszedł mróz. Cała opadła, lecz kiedy zimno ustało, zregenerowała się w pełni. Fatsia należy do tej samej rośliny co bluszcz – zdecydowanie preferującej życie na zewnątrz."

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz przetrwa w świetle i cieniu. Odmiany o pstrych liściach lubią widne miejsca. Bluszcz można formować – łatwo nadać mu pożądane kształty lub stworzyć z niego osłonę wewnątrz lub w patio. Można osiągnąć piękne efekty używając różnych odmian o różnych kształtach i kolorach liści, dzięki czemu błyskawicznie stworzymy "klasyczną oranżerię" w mieszkaniu, na balkonie lub tarasie.

"Bluszcz jest wspaniałą rośliną zieloną, której powinno się pozwolić rosnąć dziko. Nawet podczas nadawania mu określonego kształtu, ekscytujące jest, gdy pozwolimy mu rosnąć we własnym rytmie."

Laur (Laurus)

Laur

Turzyca (Carex)

Turzyca

Laur (Laurus)

Laur znany jest w rejonie Morza Śródziemnego od początku dziejów. W naturalnych warunkach ta roślina wiecznie zielona może żyć przez ponad 100 lat. Laur znany jest jako przyprawa lub roślina ogrodowa, ale małe krzewy mogą zdobić balkony, tarasy i mieszkania. W domu nie jest wymagający – lubi regularne podlewanie, jednak nie lubi stać w wodzie, toleruje zarówno słońce jak i cień. Laur w doniczce dorasta do 150 cm wysokości, więc będzie doskonale wyglądał na tarasie.

"Zawsze zostawiam mój laur na zewnątrz. Zahartowany staje się prawie niezniszczalny i jest zielony przez cały rok. Kupuj wiosną wytrzymałe odmiany o dużych rozmiarach."

Turzyca (Carex)

Trawa ozdobna, zwana także turzycą, rośnie dziko w mokrych rejonach. W domu, ogrodzie czy na tarasie najlepiej rozwija się w dobrze nawodnionym podłożu. Aby była prawdziwą atrakcją, należy pozwolić jej rosnąć naprawdę wysoko. Turzyca szeleści, gdy przechodzisz obok i odsuwa się za każdym razem, gdy jest przygniatana. Zimę powinna spędzić na tarasie, dobrze zabezpieczona przed mrozem.

"Trawa wygląda najlepiej w naprawdę dużej, wysokiej kępie, która wypełnia przestrzeń i otwiera powierzchnię. Pozostaje zielona i wygląda ślicznie, niezależnie czy świeci słońce czy pada śnieg."

Tekst: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia, Zdjęcia w tekście oraz zdjęcie tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz