- Ogród w domu, dom w ogrodzie
- W mieszkaniu ogrodnika
- Rośliny w domu florystów
- W pokoju dziecka
- Eksplozja kolorów
- (Nie)zwykłe doniczkowe
- Dżungla w mieszkaniu
- Zieleń uspokaja
- Ulubione rośliny architekta
Kids Palace: Świat dziecka
Świat dziecka tak określony został styl, w którym małe, silne rośliny sprawiają, że pokój dzienny czy pokój dziecka zaczyna tętnić życiem.
"W pewnym momencie uznałam to za dziwne, że rośliny rosły w całym moim domu, z wyjątkiem tych miejsc. – mówi Natasza Pieron, logopeda, mężatka i matka pięcioletniego Maxa i czteroletniego Lexa. – Moje dzieci naprawdę lubią rośliny. Troszczą się o nie jak o małe zwierzątka. Jest to nie tylko wychowawcze, ale i – przede wszystkim – sprawia im dużo radości. Chłopcy obserwują, jak ich ulubieńcy rozwijają się i rozkwitają. Potrafią natychmiast rozpoznać gerbery czy róże, są zafascynowani roślinami owadożernymi, które miejscami ich trochę przerażają. Insekty, których początkowo się brzydzili, teraz są wchłaniane przez te rośliny. Są to ciekawe doświadczenia, o których chłopcy chętnie opowiadają w przedszkolu."
Kolorowe i ciekawe
Hipeastrum (Hippeastrum)
Dlaczego nie przeprowadzić lekcji biologii na okiennym parapecie? Z cebuli hipeastrum wyłania się pąk, który zamienia się w ogromny, dostojny kwiat w kształcie gwiazdy, osadzony na pustej w środku łodydze.
Hipeastrum lubi jasne i ciepłe miejsca. Podłoże początkowo podlewamy bardzo oszczędnie, wystarczy, by ziemia była lekko wilgotna.
Pielęgnacja rośliny jest czystą przyjemnością. Polega jedynie na dbaniu o to, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Co dwa tygodnie zasilamy ją nawozem dla roślin kwitnących.
Chryzantema (Chrysanthemum)
Dzieci często rozpoznają chryzantemy w bukietach, ale ciekawsze jest poznać jak kwiaty się rozwijają zanim trafiają do wazonu.
Doniczkowa chryzantema stała się hitem ostatnich czasów, jest dostępna w licznych odmianach i różnych kolorach tęczy. Większość oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię, ponieważ często ma piękne wzory, a rozkwitając przypomina strzelające fajerwerki w zwolnionym tempie.
Chryzantema doniczkowa potrzebuje światła, żeby pąki mogły się otworzyć. Przekwitłe kwiaty powinny zostać usunięte, celem przedłużenia kwitnienia. Ziemia nie może być sucha.
Begonia wyniosła (Begonia elatior)
Głównym jej walorem są kwiaty dostępne w wielu formach i barwach. Tworzy ona niewielkie, zbite krzaczki o ciekawym pokroju. Ma sercowate, ciemnozielone do czerwono-zielonych liście, z których najładniejsze są te o pełnych i półpełnych kwiatach, występujące w szerokiej gamie kolorów (róż, czerwień, pomarańcz, żółć, biel).
Begonia wyniosła kwitnie zimą – wtedy, kiedy wszystko jest w stanie spoczynku. Lubi półcień, a nawet cień oraz dużą wilgotność powietrza. Ponieważ nie lubi zalegania wody, należy zapewnić jej odpowiedni drenaż.
Kaktus (Gymnocalycium)
Gymnocalycium ekscytuje, jednocześnie przerażając. Ze względu na kolce, dzieci bardzo ostrożnie, się z nimi obchodzą. Te kolorowe, bezchlorofilowe kaktusy z rodzaju Gymnocalycium szczepione są zwykle na kolumnowych kaktusach z rodzaju Hylocereus.
Gymnocalycium jest idealną rośliną, od której powinni zacząć młodzi hodowcy kaktusów. Nie ma gęsto ułożonych kolców, a za to jego intensywnie kolorowy łepek, pięknie kwitnie. Lubi nasłonecznione miejsca; ziemia między podlewaniem powinna lekko przeschnąć.
Gerbera (Gerbera)
Gerbera wywołuje uśmiech – trudno być obojętnym wobec rośliny, która ze swoimi idealnymi płatkami i różnorodną kolorystyką sprawia tyle radości. Dzieci często widzą w gerberze większą stokrotkę. Gerbera w doniczce idealnie pasuje do wnętrz. Należy ją ustawić w jasnym miejscu i nie pozwolić, żeby ziemia przeschła. Należy także uważać, żeby jej nie przelać.
W Holandii starsze dzieci rozpoznają pomarańczową gerberę, ponieważ w wielu szkołach jest symbolem "niepalenia papierosów".
Róża (Rosa)
Mimo kolców i konieczności przycinania ma w sobie wiele uroku. Różom doniczkowym można nadać nowoczesne kształty, a ich obficie kwitnące kolorowe kwiaty będą idealnym tłem do zabaw z Barbie czy Supermanem.
Róża jako roślina pokojowa preferuje świeże powietrze, wilgotną ziemię i rozproszone światło. Gdy przekwitnie osoby, mające dobrą rękę do kwiatów, mogą spróbować przyciąć ją do 5 cm nad ziemią. Z pewnością zakwitnie znowu w ciągu dwóch miesięcy.
Nertera Young Berry (Nertera granadensis)
Nertera to bylina o ozdobnych, kolorowych owocach, uprawiana jako roślina doniczkowa. Pochodzi z górskich rejonów Ameryki Południowej. Kwiaty przekształcają się w owoce o kolorze białym, żółtym lub czerwonym w zależności od rodzaju.
Nertera nie osiąga dużych rozmiarów, więc doskonale nadaje się do domów czy letnich ogrodów. Uwielbia stanowisko jasne i chłodne. Nie należy narażać jej na bezpośrednie padanie promieni słonecznych.
Kiedy rozkwitnie nie opryskujemy jej, lecz podlewamy od góry, ale raczej pod liśćmi lub na podstawkę.
Dracena sandera (Dracaena sanderiana)
Lucky Bamboo to nie prawdziwy bambus, ale rosnąca w południowej Azji dracena. Chociaż jest narodową rośliną Chin, uznawana jest tam jako talizman przynoszący szczęście, obecnie sprowadza się ją z Kamerunu. Jej pozbawiona korzeni łodyga nie rośnie w ziemi, lecz w wodzie. Żeby utrzymać ją w pionie wykorzystuje się liczne dekoracyjne elementy jak: żwirek, czy szklane kulki. Woda musi być wymieniana raz na dwa tygodnie.
Lucky Bamboo potrzebuje dziennego światła (za słabe, a także za mocne oświetlenie powoduje żółknięcie liści). Lubi gdy jego łodygi zanurzone są w wodzie, którą co 2 tygodnie należy wymieniać.
Dzbanecznik (Nepenthes 'Miranda')
Dzbaneczniki to okazałe rośliny, których liście zakończone są kształtnymi dzbankami. Nęcone słodkim nektarem owady wpadają do środka i zostają zjedzone przez roślinę. Lubią ciepłe, zacienione, wilgotne miejsca: powieś go wysoko i zraszaj, co najmniej dwa razy dziennie. Rośliny źle znoszą zwłaszcza zmiany rodzaju i ilości światła, dlatego nie powinno się ich przenosić z miejsca na miejsce.
Dzbanecznik odmiana 'Miranda' to prawdziwy gigant - jeden z największych przedstawicieli tego gatunku na Świecie.
Muchołówka (Dionaea)
Dzieciom trudno przejść obok niej obojętnie, a niestety mocno eksploatowana może zginąć. Organ chwytny w przypadku tej rośliny jest dość ponętny, zbudowany z dwóch "płatów", których brzegi porastają ostro zakończone włoski. Jeśli mały włosek zostanie muśnięty, wówczas roślina zamyka swoją pułapkę.
Najlepiej umieścić doniczkę w szerokim naczyniu wypełnionym wodą. Muchołówka lubi wilgotną ziemię oraz nasłonecznione stanowisko: to sprawia, że liście mają uroczą czerwonawą barwę.
Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia