Beukarnea wygięta lub bokarnea wygięta (Beaucarnea recurvata) nosiła wcześniej nazwę natolina wygięta (Nolina recurvata) i należy do rodziny rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Obecnie roślina znana jest pod wieloma innymi nazwami – drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień, końska grzywa, palma wodna oraz najczęściej noga słonia.

W swoim naturalnym środowisku jest krzewem lub drzewem i pochodzi z Meksyku, natomiast w Europie to lubiana roślina doniczkowa.

Nolina rośnie bardzo wolno i jest rośliną długowieczną. Najczęściej spotykane egzemplarze mają po 30-60 cm (zdarzają się okazy nawet 2 metrowe!). Wielkość taką osiąga po kilkunastu latach.

Nolina jest spokrewniona z jukką (Yucca). Zdrewniała łodyga beukarnei służy roślinie jako zbiornik wody – stąd jej charakterystyczny pękaty kształt u podstawy pnia. Z jej szczytu wyrastają kępy trawiastych liści, które przypominają koński ogon. Posiadają szorstką powierzchnię i ostre brzegi. Mogą osiągać nawet 90 cm długości!

Rosnąc w doniczkach kwitnie sporadycznie. Kwiatostany wytwarzają tylko starsze egzemplarze.

Wymagania i uprawa

Noga słonia nie wymaga szczególnej pielęgnacji. To bardzo sympatyczna i odporna na warunki mieszkaniowe roślina, która bardzo lubi temperaturę pokojową (w 20-25 °C). Najlepiej trzymać ją na stanowisku słonecznym.

Wiosną i latem podlewamy rzadko ale obficie tak, by ziemia nasiąkła dobrze wodą. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami podłoże musi dobrze przeschnąć. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Podłoże powinno być przepuszczalne a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu.

Roślinę można nawozić, ale specjalnymi nawozami o małej ilości azotu i jedynie w okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni).

Zastosowanie

Beukarnea jest uprawiana w Polsce jako typowa roślina do wnętrz. Tak jak kaktusy, ustawiamy ją głównie przy oknach wychodzących na południe i zachód. Czasem zbyt mocne słońce może poparzyć liście rośliny, dlatego unika się wystawy na bardzo ostrym słońcu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, flowercouncil.co.uk