Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Beukarnea wygięta lub bokarnea wygięta (Beaucarnea recurvata) nosiła wcześniej nazwę natolina wygięta (Nolina recurvata) i należy do rodziny rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Obecnie roślina znana jest pod wieloma innymi nazwami – drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień, końska grzywa, palma wodna oraz najczęściej noga słonia. Pochodzi z Meksyku, natomiast w Europie to lubiana roślina doniczkowa.

Nolina jest blisko spokrewniona z juką (Yucca). W swoim naturalnym środowisku jest krzewem lub drzewem dorastającym nawet do kilku metrów, a w warunkach domowych osiąga 60-100 cm (czasem, w ogrzewanych ogrodach zimowych, mogą osiągać ok. 2 m). Nolina rośnie bardzo wolno i jest rośliną długowieczną. Ze szczytu jej łodygi wyrastają kępy trawiastych liści, które przypominają koński ogon. Posiadają szorstką powierzchnię i ostre brzegi oraz mogą osiągać nawet 90 cm długości. Zdrewniała łodyga beukarnei służy roślinie jako zbiornik wody – stąd jej charakterystyczny pękaty kształt u podstawy. 

Rosnąc w doniczkach beukarnea kwitnie sporadycznie i tylko na starszych osobnikach.

Wymagania i uprawa

Noga słonia nie wymaga szczególnej pielęgnacji. To bardzo sympatyczna i odporna na warunki mieszkaniowe roślina, która bardzo lubi temperaturę pokojową (w 20-25 °C). Najlepiej trzymać ją na stanowisku słonecznym.

Wiosną i latem podlewamy rzadko ale obficie tak, by ziemia nasiąkła dobrze wodą. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami podłoże musi dobrze przeschnąć. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Podłoże powinno być przepuszczalne a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu.

Roślinę można nawozić od wiosny do jesieni. Najlepiej wybierać nawozy o małej ilości azotu.

Zastosowanie

Beukarnea jest uprawiana w Polsce jako typowa roślina do wnętrz. Tak jak kaktusy, ustawiamy ją głównie przy oknach wychodzących na południe i zachód. Czasem zbyt mocne słońce może poparzyć liście rośliny, dlatego unika się wystawy na bardzo ostrym słońcu.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, flowercouncil.co.uk