Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata

beaucarnea recurvata fot. Floradania.dk
Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
109
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Wysokość: do 2 m
Korona: kopulasta
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Beukarnea wygięta lub bokarnea wygięta (Beaucarnea recurvata) nosiła wcześniej nazwę natolina wygięta (Nolina recurvata) i należy do rodziny rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Obecnie roślina znana jest pod wieloma innymi nazwami – drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień, końska grzywa, palma wodna oraz najczęściej noga słonia. Pochodzi z Meksyku, natomiast w Europie to lubiana roślina doniczkowa.

Nolina jest blisko spokrewniona z juką (Yucca). W swoim naturalnym środowisku jest krzewem lub drzewem dorastającym nawet do kilku metrów, a w warunkach domowych osiąga 60-100 cm (czasem, w ogrzewanych ogrodach zimowych, mogą osiągać ok. 2 m). Nolina rośnie bardzo wolno i jest rośliną długowieczną. Ze szczytu jej łodygi wyrastają kępy trawiastych liści, które przypominają koński ogon. Posiadają szorstką powierzchnię i ostre brzegi oraz mogą osiągać nawet 90 cm długości. Zdrewniała łodyga beukarnei służy roślinie jako zbiornik wody – stąd jej charakterystyczny pękaty kształt u podstawy. 

Rosnąc w doniczkach beukarnea kwitnie sporadycznie i tylko na starszych osobnikach.

Wymagania i uprawa

Noga słonia nie wymaga szczególnej pielęgnacji. To bardzo sympatyczna i odporna na warunki mieszkaniowe roślina, która bardzo lubi temperaturę pokojową (w 20-25 °C). Najlepiej trzymać ją na stanowisku słonecznym.

Wiosną i latem podlewamy rzadko ale obficie tak, by ziemia nasiąkła dobrze wodą. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami podłoże musi dobrze przeschnąć. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Podłoże powinno być przepuszczalne a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu.

Roślinę można nawozić od wiosny do jesieni. Najlepiej wybierać nawozy o małej ilości azotu.

Zastosowanie

Beukarnea jest uprawiana w Polsce jako typowa roślina do wnętrz. Tak jak kaktusy, ustawiamy ją głównie przy oknach wychodzących na południe i zachód. Czasem zbyt mocne słońce może poparzyć liście rośliny, dlatego unika się wystawy na bardzo ostrym słońcu.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, flowercouncil.co.uk

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści