Logo
Logo

Jak stworzyć nastrój w domu i na balkonie?

W naszych domach pojawia się coraz więcej zieleni. To już nie tyle kwestia trendów, ile oznaka tego, że coraz bardziej tęsknimy za naturą i pragniemy się do niej zbliżyć. Rośliny doniczkowe szybko stworzą w domu ogrodowy klimat, a każdy balkon przemienią w oazę, przynoszącą spokój i wytchnienie. 

Pomysły na aranżacje z roślinami

Jeśli nie masz w domu czy na balkonie jeszcze zbyt wielu roślin, nawet jeden okaz sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Przyjemny nastrój łatwo stworzysz dobierając estetycznie wyglądającą osłonkę na doniczkę, meble lub inne elementy dekoracyjne. Zainspiruj się naszymi pomysłami na aranżacje i zobacz, co możesz uprawiać w swoim otoczeniu!

odśwież zieleń w domu i na balkonie

Zieleń wpływa kojąco na naszą psychikę, dlatego warto stawiać rośliny w takich miejscach, w których najczęściej odpoczywamy – w salonie i sypialni, biurku przy którym pracujemy, ale też i na stoliku kawowym lub w kuchni.

Domowa dżungla dla każdego

W domowym zaciszu jest mnóstwo miejsc, w których można uprawiać rośliny. Gatunki ozdobne z liści najlepiej wyeksponować na jednolitym tle bieli, beżu czy delikatnego różu. W dużych wnętrzach sprawdzają się osiągające spore rozmiary monstery, palmy, bananowce czy oleandry. Dysponując mniejszą ilością miejsca sięgajmy po wolniej rosnące, ale posiadające piękne liście alokazje, mało wymagające, strzeliste sansewierie, fikusy Benjamina o drobnych liściach, drzewka cytrusowe lub kolorowe krotony.

Na słonecznym parapecie, małym stoliku czy biurku do pracy świetnie wyglądają wolno rosnące i sprawiające mało kłopotów kaktusy i sukulenty, litopsy, a także efektowne rośliny z rodziny bromeliowatych, takie jak echmea wstęgowata, ananas czy guzmania.

odśwież zieleń w domu i na balkonie

Brąz, ciemna zieleń i beż idealnie do siebie pasują; dzięki tym kolorom stworzysz tropikalny nastrój. Biel, błękit i szarość to kolory, które można wykorzystać nadając wnętrzu śródziemnomorską nutę. 

Zielony azyl na balkonie

Mały balkon to miejsce, na który latem można wynieść niektóre gatunki roślin uprawianych w domu. Od wiosny do jesieni możemy uprawiać na nim kwitnące rośliny sezonowe (np. pelargonie, surfinie, begonie, niecierpki, werbeny i lobelie) czy nawet karłowe odmiany gatunków zimozielonych albo byliny czy wieloletnie krzewy liściaste

odśwież zieleń w domu i na balkonie

Donice i osłonki na donice nadają charakteru i roślinie, i całej aranżacji. Lekkie kosze i gliniane donice pasują do aranżacji rustykalnych, ceramiczne osłonki świetnie sprawdzają się na balkonach śródziemnomorskich, a białe czy czarne dodatki w aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych.

Stylowe dodatki

Poza meblami i roślinami nastrój na balkonie i w domu tworzą osłonki na doniczki oraz stylowe bibeloty, takie jak świece, figurki lub lampiony. Nie wszystkie muszą być tylko dekoracją. Na balkonie ładnie wyglądają poidełka dla ptaków, stylowe konewki oraz komplety narzędzi ogrodniczych zawieszane na półkach ze zgrabnymi wieszaczkami. W doniczki, np. z ziołami i warzywami, możemy wkładać dekoracyjne patyczki z nazwami gatunkowymi roślin, które ułatwią nam rozpoznanie uprawianych smakołyków.

odśwież zieleń w domu i na balkonie

Źródło: WestwingNow

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl