Kwiaty ogrodowe sprawdzą się zarówno w domu, jak i na zewnątrz
Kwitnące okazy w doniczkach zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów, a wybór gatunków i odmian, cały czas się powiększa. Oto najpopularniejsze:
Kalijka
Kalia etiopska (cantedeskia) ma mało- i wielkokwiatowe odmiany, prawie we wszystkich kolorach: białym, żółtym, różowym, fioletowym, liliowym, łososiowym i pomarańczowym. Liście to również paleta odcieni zielonego, znajdziesz też kropkowane. Kalia jest rośliną bagienną, rosnącą nad brzegami rzek. Występuje od Republiki Południowej Afryki do Malawi, często w miejscach zalewowych – dzięki czemu zdąży zgromadzić wodę w cebuli i przetrwać suszę.
▶ Dowiedz się więcej o uprawie kalijek w doniczkach
Lilie
Doniczkowe lilie występują w różnych grupach odmian, np. dostępne są lilie azjatyckie (małe pąki, delikatne liście, wyraziste kolory), orientalne (grube pąki i liście, duże kwiaty o silnym zapachu, zwłaszcza białe i różowe odmiany), grupa Longiflorum (długie białe kwiaty) i grupa LA (hybryda grupy Longiflorum i azjatyckiej; kwiaty raczej pastelowe). Wszystkie lilie do doniczkowej uprawy w domu są hybrydami. Oryginalnie pochodzą z Japonii, Chin i Korei.
▶ Dowiedz się więcej o uprawie lilii w doniczkach
Celozje
W ciągu ostatnich lat powstały odmiany celozji o fantastycznych kształtach i kolorach kwiatów (wyraziste, pastelowe i dwukolorowe). Z uwagi na kształt są podzielone na trzy grupy: grupa Cristata (kwiaty w kształcie grzebienia), Plumosa (pierzaste) i Spicata (kłosowate). Zwłaszcza w tej ostatniej znajdziesz rośliny do zastosowania w domu i na zewnątrz. Celozja w naturze porasta wschodnią Afrykę, Amerykę Południową i Azję Południowo-Wschodnią, zadomowiła się też w innych tropikalnych rejonach świata. Od 1989 roku jest uprawiana w Holandii, a wiele form uprawnych pochodzi z Japonii.
▶ Dowiedz się więcej o uprawie celozji w doniczkach
Dzwonki
Wśród dzwonków znajdziesz gatunki o kwiatach białych, niebieskich i dwukolorowe. Generalnie, dzwonki lepiej sprawdzają się w ogrodzie, mniej gatunków będzie odpowiednich też do uprawy w domu. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku dzwonek równolistny (Campanulla isophylla) z kwiatami w kształcie gwiazdy. Dzwonek rośnie we Włoszech, a rozwar ma swoje korzenie w Azji Wschodniej.
▶ Dowiedz się więcej o uprawie dzwonków w doniczkach
Rozwar
Rozwar ma tylko trzy kolory: biały, niebieski lub różowy. Zanim kwiaty się rozwiną, wyglądają jak baloniki. Kwiat ma pięć płatków. Liście czasami zyskują szarawy odcień.
Na co zwrócić uwagę, kupując polecane rośliny?
- Wybierz rośliny o dobrze wykształconych pąkach kwiatowych. Za młode rośliny mają malutkie pąki – mogą się nie rozwinąć, a nawet opaść.
- W przypadku roślin cebulowych i bulwiastych (lilia i kalia) podłoże może być nieco suche, ponieważ pobierają one część energii z cebuli.
- Jeśli łodygi kalii są cienkie, oznacza to zakażenie bakterią – roślina zmarnieje. Żółte lub opadające liście też nie wróżą dobrze.
- Im większa bulwa lub cebula kalii bądź lilii, tym więcej pąków będzie na łodydze.
- W przypadku lilii sprawdź, czy cebule siedzą mocno w doniczce (nie są luźne).
- W przypadku dzwonków, rozwaru i celozji bardzo ważne jest, aby ziemia była lekko wilgotna. Podlewaj podłoże regularnie (nie mocz liści i kwiatów, by nie zaatakowała ich choroba grzybowa).
- Jeśli kupujesz roślinę zapakowaną w folię, sprawdź, czy nie ma niej pleśni.
Uprawa i pielęgnacja
- Stanowisko
Przedstawione rośliny wolą w domu chłodne i jasne miejsca – dzięki temu dłużej kwitną. W ogrodzie sprawdzą się i w słońcu, i w częściowym cieniu. - Podlewanie
Najłatwiejsze w uprawie, jak to rośliny cebulowe, są lilie i kalie – wystarczy polewać je raz na tydzień. Dzwonek, celozja i rozwar mają bardziej miękkie liście i w związku z tym odparowują więcej wilgoci, co oznacza, że potrzebują więcej wody – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. - Nawożenie
By rośliny obficie kwitły, co 2 tygodnie zasilaj je nawozem i usuwaj przekwitające kwiaty.
Zdjęcia: Flower Council Holland