Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
1
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz

Przekształć ogród w zielony salon, a z drugiej strony zaproś do wnętrz rośliny znane z ogrodu! Kalia etiopska, dzwonek, celozja, rozwar i lilie idealnie się do tego nadają – to wspaniałe rośliny doniczkowe, które mogą rosnąć i w domu, i na zewnątrz, co ułatwia zatarcie granic między mieszkaniem a ogrodem.

Kwiaty ogrodowe sprawdzą się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kwitnące okazy w doniczkach zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów, a wybór gatunków i odmian, cały czas się powiększa. Oto najpopularniejsze:

Kalia etiopska (cantedeskia) ma mało- i wielkokwiatowe odmiany, prawie we wszystkich kolorach: białym, żółtym, różowym, fioletowym, liliowym, łososiowym i pomarańczowym. Liście to również paleta odcieni zielonego, znajdziesz też kropkowane. Kalia jest rośliną bagienną, rosnącą nad brzegami rzek. Występuje od Republiki Południowej Afryki do Malawi, często w miejscach zalewowych – dzięki czemu zdąży zgromadzić wodę w cebuli i przetrwać suszę.

Doniczkowe lilie występują w różnych grupach odmian, np. dostępne są lilie azjatyckie (małe pąki, delikatne liście, wyraziste kolory), orientalne (grube pąki i liście, duże kwiaty o silnym zapachu, zwłaszcza białe i różowe odmiany), grupa Longiflorum (długie białe kwiaty) i grupa LA (hybryda grupy Longiflorum i azjatyckiej; kwiaty raczej pastelowe). Wszystkie lilie do doniczkowej uprawy w domu są hybrydami. Oryginalnie pochodzą z Japonii, Chin i Korei.

Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
   

W ciągu ostatnich lat powstały odmiany celozji o fantastycznych kształtach i kolorach kwiatów (wyraziste, pastelowe i dwukolorowe). Z uwagi na kształt są podzielone na trzy grupy: grupa Cristata (kwiaty w kształcie grzebienia), Plumosa (pierzaste) i Spicata (kłosowate). Zwłaszcza w tej ostatniej znajdziesz rośliny do zastosowania w domu i na zewnątrz. Celozja w naturze porasta wschodnią Afrykę, Amerykę Południową i Azję Południowo-Wschodnią, zadomowiła się też w innych tropikalnych rejonach świata. Od 1989 roku jest uprawiana w Holandii, a wiele form uprawnych pochodzi z Japonii.

Rozwar ma tylko trzy kolory: biały, niebieski lub różowy. Zanim kwiaty się rozwiną, wyglądają jak baloniki. Kwiat ma pięć płatków. Liście czasami zyskują szarawy odcień.

Wśród dzwonków znajdziesz gatunki o kwiatach białych, niebieskich i dwukolorowe. Generalnie, dzwonki lepiej sprawdzają się w ogrodzie, mniej gatunków będzie odpowiednich też do uprawy w domu. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku dzwonek równolistny (Campanulla isophylla) z kwiatami w kształcie gwiazdy. Dzwonek rośnie we Włoszech, a rozwar ma swoje korzenie w Azji Wschodniej.

Kwiaty ogrodowe fot. Flower Council Holland
Dzwonek i rozwar występują głównie w odcieniach niebieskiego, bieli i różu, a lilie są powszechnie dostępne w kolorze pomarańczowym, żółtym, białym i różowym. Paleta kolorów celozji i kalii jest jeszcze bardziej zróżnicowana: od delikatnych pasteli po wspaniale nasycone barwy.

Na co zwrócić uwagę, kupując polecane rośliny?

 • Wybierz rośliny o dobrze wykształconych pąkach kwiatowych. Za młode rośliny mają malutkie pąki – mogą się nie rozwinąć, a nawet opaść.
 • W przypadku roślin cebulowych i bulwiastych (lilia i kalia) podłoże może być nieco suche, ponieważ pobierają one część energii z cebuli.
 • Jeśli łodygi kalii są cienkie, oznacza to zakażenie bakterią – roślina zmarnieje. Żółte lub opadające liście też nie wróżą dobrze.
 • Im większa bulwa lub cebula kalii bądź lilii, tym więcej pąków będzie na łodydze.
 • W przypadku lilii sprawdź, czy cebule siedzą mocno w doniczce (nie są luźne).
 • W przypadku dzwonków, rozwaru i celozji bardzo ważne jest, aby ziemia była lekko wilgotna. Podlewaj podłoże regularnie (nie mocz liści i kwiatów, by nie zaatakowała ich choroba grzybowa).
 • Jeśli kupujesz roślinę zapakowaną w folię, sprawdź, czy nie ma niej pleśni.
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko
  Przedstawione rośliny wolą w domu chłodne i jasne miejsca – dzięki temu dłużej kwitną. W ogrodzie sprawdzą się i w słońcu, i w częściowym cieniu.
 • Podlewanie
  Najłatwiejsze w uprawie, jak to rośliny cebulowe, są lilie i kalie – wystarczy polewać je raz na tydzień. Dzwonek, celozja i rozwar mają bardziej miękkie liście i w związku z tym odparowują więcej wilgoci, co oznacza, że potrzebują więcej wody – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne.
 • Nawożenie
  By rośliny obficie kwitły, co 2 tygodnie zasilaj je nawozem i usuwaj przekwitające kwiaty.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Wysiewanie
Na czasie
Wysiewanie
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu