Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
17
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz

Przekształć ogród w zielony salon, a z drugiej strony zaproś do wnętrz rośliny znane z ogrodu! Kalia etiopska, dzwonek, celozja, rozwar i lilie idealnie się do tego nadają – to wspaniałe rośliny doniczkowe, które mogą rosnąć i w domu, i na zewnątrz, co ułatwia zatarcie granic między mieszkaniem a ogrodem.

 

Kwiaty ogrodowe sprawdzą się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kwitnące okazy w doniczkach zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów, a wybór gatunków i odmian, cały czas się powiększa. Oto najpopularniejsze:

Kalia etiopska (cantedeskia) ma mało- i wielkokwiatowe odmiany, prawie we wszystkich kolorach: białym, żółtym, różowym, fioletowym, liliowym, łososiowym i pomarańczowym. Liście to również paleta odcieni zielonego, znajdziesz też kropkowane. Kalia jest rośliną bagienną, rosnącą nad brzegami rzek. Występuje od Republiki Południowej Afryki do Malawi, często w miejscach zalewowych – dzięki czemu zdąży zgromadzić wodę w cebuli i przetrwać suszę.

Doniczkowe lilie występują w różnych grupach odmian, np. dostępne są lilie azjatyckie (małe pąki, delikatne liście, wyraziste kolory), orientalne (grube pąki i liście, duże kwiaty o silnym zapachu, zwłaszcza białe i różowe odmiany), grupa Longiflorum (długie białe kwiaty) i grupa LA (hybryda grupy Longiflorum i azjatyckiej; kwiaty raczej pastelowe). Wszystkie lilie do doniczkowej uprawy w domu są hybrydami. Oryginalnie pochodzą z Japonii, Chin i Korei.

Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland
   

W ciągu ostatnich lat powstały odmiany celozji o fantastycznych kształtach i kolorach kwiatów (wyraziste, pastelowe i dwukolorowe). Z uwagi na kształt są podzielone na trzy grupy: grupa Cristata (kwiaty w kształcie grzebienia), Plumosa (pierzaste) i Spicata (kłosowate). Zwłaszcza w tej ostatniej znajdziesz rośliny do zastosowania w domu i na zewnątrz. Celozja w naturze porasta wschodnią Afrykę, Amerykę Południową i Azję Południowo-Wschodnią, zadomowiła się też w innych tropikalnych rejonach świata. Od 1989 roku jest uprawiana w Holandii, a wiele form uprawnych pochodzi z Japonii.

Rozwar ma tylko trzy kolory: biały, niebieski lub różowy. Zanim kwiaty się rozwiną, wyglądają jak baloniki. Kwiat ma pięć płatków. Liście czasami zyskują szarawy odcień.

Wśród dzwonków znajdziesz gatunki o kwiatach białych, niebieskich i dwukolorowe. Generalnie, dzwonki lepiej sprawdzają się w ogrodzie, mniej gatunków będzie odpowiednich też do uprawy w domu. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku dzwonek równolistny (Campanulla isophylla) z kwiatami w kształcie gwiazdy. Dzwonek rośnie we Włoszech, a rozwar ma swoje korzenie w Azji Wschodniej.

Kwiaty ogrodowe fot. Flower Council Holland
Dzwonek i rozwar występują głównie w odcieniach niebieskiego, bieli i różu, a lilie są powszechnie dostępne w kolorze pomarańczowym, żółtym, białym i różowym. Paleta kolorów celozji i kalii jest jeszcze bardziej zróżnicowana: od delikatnych pasteli po wspaniale nasycone barwy.

Na co zwrócić uwagę, kupując polecane rośliny?

 • Wybierz rośliny o dobrze wykształconych pąkach kwiatowych. Za młode rośliny mają malutkie pąki – mogą się nie rozwinąć, a nawet opaść.
 • W przypadku roślin cebulowych i bulwiastych (lilia i kalia) podłoże może być nieco suche, ponieważ pobierają one część energii z cebuli.
 • Jeśli łodygi kalii są cienkie, oznacza to zakażenie bakterią – roślina zmarnieje. Żółte lub opadające liście też nie wróżą dobrze.
 • Im większa bulwa lub cebula kalii bądź lilii, tym więcej pąków będzie na łodydze.
 • W przypadku lilii sprawdź, czy cebule siedzą mocno w doniczce (nie są luźne).
 • W przypadku dzwonków, rozwaru i celozji bardzo ważne jest, aby ziemia była lekko wilgotna. Podlewaj podłoże regularnie (nie mocz liści i kwiatów, by nie zaatakowała ich choroba grzybowa).
 • Jeśli kupujesz roślinę zapakowaną w folię, sprawdź, czy nie ma niej pleśni.
Kwiaty ogrodowe w doniczkach. W środku i na zewnątrz fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko
  Przedstawione rośliny wolą w domu chłodne i jasne miejsca – dzięki temu dłużej kwitną. W ogrodzie sprawdzą się i w słońcu, i w częściowym cieniu.
 • Podlewanie
  Najłatwiejsze w uprawie, jak to rośliny cebulowe, są lilie i kalie – wystarczy polewać je raz na tydzień. Dzwonek, celozja i rozwar mają bardziej miękkie liście i w związku z tym odparowują więcej wilgoci, co oznacza, że potrzebują więcej wody – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne.
 • Nawożenie
  By rośliny obficie kwitły, co 2 tygodnie zasilaj je nawozem i usuwaj przekwitające kwiaty.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu