Uprawa lilii w doniczkach | Co zrobić, by pięknie i długo kwitły?

lilie w donicy - ibulb

Lilia jest piękna i tajemnicza – to wzór ogrodowej elegancji. Wygląda arystokratyczne i dumnie – nie bez powodu jest symbolem królów i atrybutem boskości. To piękny letni kwiat ogrodowy, który bardzo łatwo możesz uprawiać w doniczce.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
165
Spis treści
Co o liliach trzeba wiedzieć? Dlaczego warto uprawiać je w donicach? Kiedy kwitną doniczkowe lilie? Które gatunki i odmiany lilii najlepiej nadają się do donczek? Jak i kiedy sadzić cebulki lilii do doniczek? Jak dbać o lilie w doniczkach, by miały dużo kwiatów?

Czy lilie można uprawiać na balkonie?

Lilie znane są już od prawie 5 tysięcy lat. To jedne z pierwszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Przez wieki ogrodnicy na całym świecie krzyżowali je ze sobą aby stworzyć nowe – piękniejsze odmiany – bardziej kolorowe (żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, białe oraz wszystkie kolory pośrednie) i intensywniej pachnące.

Niegdyś najbardziej popularna była lilia biała (Lilium candidum) nazywana lilią Świętego Józefa lub lilią Panny Marii oraz lilia królewska (L. regale), dzisiaj są już rzadko uprawiane. Ich miejsce zastąpiły niezliczone mieszańce rożnych barw i kształtów (powstałe w wyniku wielokrotnego krzyżowania ze sobą gatunków botanicznych). Większość z nich to rabatowe rośliny ogrodowe, jednak niektóre doskonale nadają się do uprawy doniczkowej – to niskie odmiany z grup mieszańców azjatyckich oraz orientalnych.

Lilie w doniczkach z pewnością przyciągają spojrzenia – to wszystko dzięki ich pięknym, dużym kwiatom. Warto rozważyć zrobienie prezentu sobie i postawienie jej w widocznym miejscu na ganku, na balkonie lub w ogrodzie – dzięki lilii natychmiast dodasz do swojej przestrzeni piękny letni akcent.

lilie w doniczkach lilie w doniczkach
lilie w doniczkach lilie w doniczkach

Piękne, pachnące, oryginalne - kwiaty lilii mają niezwykłą urodę i tak bogatą symbolikę, że mogłyby obdzielić nią kilka innych roślin. Przez wieki zdobiły dzieła sztuki i były symbolami kultu wielu religii. Wzmianki o liliach znajdziemy w starożytnych zapiskach z Krety, Egiptu, Rzymu, Grecji, a nawet dalekich Chin i Japonii oraz średniowiecznej Europy. W mitologii greckiej wierzono, że biała lilia powstała z mleka bogini Hery. Według zwyczaju panującego w Rzymie i Grecji, panny młode miały udekorowane głowy liliami, co zapewniało im szczęśliwe życie w dostatku.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

W chrześcijaństwie uchodziły za symbol maryjny – oznaczający niewinności i czystość. Ich grecka nazwa pochodzi od słowa leiros – delikatny, wrażliwy. Lilie umieszczano także w symbolach miast i szlacheckich herbach (np. słynne 3 lilie Fleur-de-lis – herb Burbonów, francuskiej rodziny królewskiej). Kwiaty te przez wieki miały mistyczną, poważną i raczej smutną symbolikę. Dzisiaj (na szczęście), dzięki setkom nowych, kolorowych odmian, zmieniają swój wizerunek – są radosne, energiczne i bardzo oryginalne.

Jeśli wybierzesz jedną z pachnących odmian, delikatny zapach z pewnością będzie przypominał ci o ciepłych letnich dniach. Jeśli zaś jesteś osobą wrażliwą na zapachy, możesz postawić na odmiany, które będą pachnieć znacznie mniej intensywnie lub w ogóle nie będą miały zapachu.

Choć lilie ogrodowe towarzyszą ludziom od wieków, to te w doniczkach dopiero zdobywają miejsce w naszych sercach i na naszych parapetach. W Polsce jeszcze trudno je kupić (czasem pojawiają się w Lidlu lub Biedronce), za to w USA i Europie zachodniej doniczkowe (pędzone) lilie od lat są bardzo popularną doniczkową ozdobą na Wielkanoc.

Kwitnienie na życzenie

Choć naturalnie lilie to kwiaty lata – zakwitają w ogrodzie (w zależności od odmiany) od czerwca do sierpnia, to w szklarni (i w domu) ich uprawą można "sterować" aby regulować okres spoczynku i inicjować kwitnienie. Mimo, że wydaje się to skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest to trudne i każdy może uprawiać je w doniczkach na parapecie lub tarasie. Wystarczy tylko poznać kilka zasad ich pielęgnacji.

Ogrodowe lilie kwitną od czerwca do sierpnia. Po ścięciu postoją w wazonie 7-10 dni. Liliami w doniczkach natomiast możesz się cieszyć nawet 3 tygodnie! Posadź cebule na wiosnę i stwórz swoje "prywatne" lato na parapecie!

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Gatunki i odmiany lilii do doniczek

Do uprawy w doniczkach najlepiej sadzić cebule niskich odmian lilii:

  • mieszańców azjatyckich: 'Admiration' (kremowo-białe), 'Denia', 'Exception' (różowe), 'Orange Pixie', 'Horizon' (pomarańczowe), 'India' (czerwone), 'Paulus Potter' (białe z czerwonym środkiem), 'Reinesse' (białe)
  • mieszańców orientalnych: 'Mr. Ed' (białe z czerwonymi plamkami); 'Mr. Ruud' (białe z żółtą krawędzią); 'Mr. Sam' (białe z różowo-czerwonymi plamkami); 'Little Girl', 'Little Pink', 'Little Joy', 'Miss America', 'Miss Rio', 'My Romance' (wszystkie różowe w różnych odcieniach).

Sadzenie cebulek lilii do doniczek

Jak wybrać?
Wybieraj tylko duże, zdrowe, jędrne cebule bez śladów uszkodzeń czy chorób.

Kiedy sadzić?
Lilie do uprawy w domu posadź w doniczkach na wiosnę – już od połowy marca (wtedy też pierwsze cebule pojawiają się w centrach ogrodniczych). Jeśli chcesz uprawiać je na tarasie - poczekaj do połowy kwietnia.

Jak sadzić?
Idealna doniczka powinna mieć głębokość 30-40 cm. Na dno wysyp kilka cm keramzytu, który zapewni odpowiedni drenaż.Cebulki posadź na głębokości równej ich 3-krotnej wysokości (około 10-15 cm). W jednej doniczce o średnicy 20 cm może znaleźć się maksymalnie 5 cebulek! Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni w czasie sadzenia. Jako podłoża użyj uniwersalnej ziemi ogrodowej lub do roślin balkonowych.

Lilie w doniczkach radzą sobie doskonale zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – to idealna roślina, jeśli zechcesz wprowadzić odrobinę lata do swojego salonu lub domowego biura.

Pielęgnacja

Lilie w donicach są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy podlewać je regularnie i wycinać wszystkie zwiędłe kwiatostany. Lilie uprawiane na zewnątrz należy zasadzić w dużej doniczce z otworami odwadniającymi w dnie, aby umożliwić spływanie nadmiaru wody. Możesz je nawet zostawić w doniczkach przez zimę – upewnij się tylko, że nie zamarzną. Przy odrobinie szczęścia w następnym roku zakwitną ponownie.

Stanowisko
Po posadzeniu cebulek doniczkę ustaw na 3-4 tygodnie w pomieszczeniu o temperaturze około 15°C , aby cebule się ukorzeniły. Następnie przenieś do widnego pomieszczenia o temperaturze pokojowej (maks. 25°C). Lilie zakwitną po około 2-3 miesiącach (mieszańce azjatyckie) lub 3-5 miesiącach (mieszańce orientalne). Stanowisko powinno być nasłonecznione, ale unikaj bezpośredniego, ostrego słońca. Kieruj się zasadą - kwiaty w słońcu, korzenie w cieniu.

Podlewanie i nawożenie
Podłoże utrzymuj stale lekko wilgotne, tak aby gleba nigdy całkowicie nie przeschła. Zasilaj regularnie ale oszczędnie nawozem do roślin cebulowych lub roślin kwitnących.

Co po kwitnieniu?
Doniczkowe lilie kwitną 2-3 tygodnie. Jeśli kwiaty zaczną się uginać, podeprzyj je palikiem. Gdy przekwitną, ogranicz podlewanie do czasu aż roślina całkowicie zżółknie, a liście zaczną zasychać – wtedy przestań podlewać. Wykop i oczyść cebulki we wrześniu lub na początku października i przechowaj do następnej wiosny w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze 2-4°C (przechłodzenie jest konieczne do obfitego kwitnienia w kolejnym roku).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl, zdjęcia: iBulb


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lilia Lilium

Lilia grzywiasta / Warkocznica / Eukomis Eucomis

Lilia himalajska / Kardiokrinum olbrzymie Cardiocrinum giganteum

Lilia amazońska / Eucharis Eucharis amazonica

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Barbara
23-03-2023 17:40
Bardzo pomocny artykul,dzieki.Mam Lilie azjatyckie w doniczce,teraz ide budzic je ze snu zimowego.
Gość Ryszard
26-06-2021 15:17
Piękne są uwielbiamy ten zapach
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści