Logo
Logo

Zasychanie liści roślin doniczkowych | 3 najczęstsze powody i rozwiązania problemów!

Uprawa roślin w domu to doskonały sposób na stworzenie wspaniałych dekoracji, które jednocześnie pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników. Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu, ułatwiają wyciszenie się i sprawiają, że wnętrze wygląda niezwykle przytulnie. Jednak, żeby rośliny były prawdziwą ozdobą, muszą być w dobrej kondycji. Nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować, że brzegi liści będą zasychać. Dlaczego końcówki liści zasychają? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Spis treści
Dlaczego liście zasychają? Niedostateczne podlewanie Zbyt niska wilgotności powietrza Brak nawożenia

Jakie są przyczyny zasychania brzegów i końcówek blaszek liściowych roślin doniczkowych?

Każda roślina ma swoje wymagania, co do stanowiska, ilości wody, wielkości i głębokości donicy, rodzaju podłoża oraz sposobu zimowania. Brak ich spełnienia spowoduje osłabienie rośliny, co będzie skutkowało gorszym znoszeniem niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz większą podatnością na choroby, susze, czy szkodniki. To z kolei może spowodować zasychanie liści, gubienie liści, brak kwitnienie i bardzo powolny wzrost, a nawet obumieranie rośliny.

Dlatego należy poznać wymagania danej rośliny i je spełnić, dzięki czemu roślina będzie wspaniale rosnąć i doskonale się prezentować.

 

Jungle Boogie Studio Zieleni / YouTube


Niedostateczne podlewanie

Najczęstszą przyczyną problemu jest niedostateczna wilgotność zarówno podłoża, jak i powietrza. To właśnie dlatego problem z zasychaniem brzegów liści występuje głównie w okresie grzewczym, gdy powietrze jest przesuszone. Jeśli zauważymy, że liście stopniowo zasychają, a brzegi liści robią się nieestetyczne, to należy codziennie zraszać rośliny, odstaną, miękką wodą. Po zauważeniu widocznej poprawy zraszanie można ograniczyć do jednego zabiegu na 3 dni. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża dostosowaną do potrzeb danej rośliny. Nie należy doprowadzać do przesuszenia gleby.
Dowiedz się więcej o podlewaniu roślin doniczkowych

Zbyt niska wilgotności powietrza

Zimą, gdy kaloryfery grzeją, wilgotność powietrza znaczne spada, dlatego dobrze jest też zadbać o pojemniki na wodę zawieszone na grzejnikach, co zmniejszy suchość powietrza. Można również ustawić dodatkowe pojemniki, z których woda będzie stopniowo parować, nawilżając powietrze. Niektórzy dodatkowo radzą wietrzenie mieszkania, co także niweluje problem ze zbyt suchym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że wietrzenie powinno być krótkie, a rośliny nie powinny być bezpośrednio narażone na nagłą zmianę temperatury. Jeśli doniczki ustawione są na parapecie przy oknie, to warto je na chwilę przestawić lub otworzyć inne okno. Nagłe wahania temperatur nie są korzystne dla żadnych roślin i zawsze spowodują dodatkowe problemy w uprawie.
Dowiedz się więcej o zimowaniu roślin doniczkowych

Brak nawożenia

Zasychanie brzegów liści może również oznaczać słabą kondycję rośliny spowodowaną niedostateczną ilością składników pokarmowych. Rośliny doniczkowe mają ograniczony dostęp do niezbędnych minerałów, dlatego trzeba je regularnie nawozić, wybierając nawozy do roślin doniczkowych lub nawozy do roślin kwitnących. Dobrze sprawdzają się też koreczki nawozowe, uwalniające składniki pokarmowe w niewielkiej ilości przez długi czas. Sposób i rodzaj nawożenia należy dobrać do uprawianego gatunku rośliny.
Dowiedz się więcej o nawożeniu roślin doniczkowych

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: oilslo / Depositphotos

Autor
Zasychanie liści roślin doniczkowych | 3 najczęstsze powody i rozwiązania problemów!
Zasychanie liści roślin doniczkowych | 3 najczęstsze powody i rozwiązania problemów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl