Jak zapewnić roślinom więcej światła?
Największym problemem, z jakim zmagają się rośliny doniczkowe w okresie zimowym, jest niewystarczająca ilość światła. Zimą dni są najkrótsze, a przez to do kwiatów dociera znacznie mniej światła naturalnego niż wiosną czy latem.
Rośliny warto przenieść do najjaśniejszego pomieszczenia – np. od strony wschodniej lub południowej. Można również ustawić je na parapecie, pamiętając przy tym, by nie otwierać okien. Rośliny doniczkowe mogą bardzo źle reagować na mroźne powietrze i skrajnie niskie temperatury.
Należy pamiętać o tym, aby regularnie myć rośliny. Kurz pokrywający liście może skutecznie blokować dostęp światła.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Optymalna temperatura
Temperatura w pomieszczeniu nie może być za wysoka. Najlepsze warunki dla roślin to około 15-18 stopni. W okresie zimowym najlepiej przenieść kwiaty do chłodniejszego pokoju lub na parapet. W przypadku drugiej opcji należy sprawdzić, czy ciepło bijące od kaloryfera nie zwiększa temperatury na parapecie.
Jak często podlewać kwiaty zimą?
Zimą rośliny nie potrzebują tak dużo wody, jak latem czy wiosną. Warto obserwować doniczki i podlewać rośliny wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Lepiej roślinę delikatnie przesuszyć niż ją przelać. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni.
Rośliny o grubych, mięsistych liściach podlewa się rzadziej niż te o liściach cienkich i gładkich. Pamiętajmy, że im zimniej we wnętrzu, tym rzadziej podlewamy kwiaty. Duże znaczenie ma również temperatura wody do podlewania. Optymalna będzie temperatura pokojowa.
Wilgotność powietrza w pomieszczeniu
Ogrzewanie wysusza powietrze, co niestety jest niekorzystne dla roślin. Gdy w pomieszczeniach jest zbyt sucho, kwiaty zaczynają żółknąć i gubić liście.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu? Świetnie sprawdzi się częste zraszanie kwiatów miękką wodą. Pamiętajmy jednak, że nie wolno moczyć roślin, których liście pokryte są meszkiem. W takim przypadku lepiej sprawdzi się położenie mokrego ręcznika na kaloryferze lub ustawienie w pobliżu roślin płaskiego naczynia wypełnionego wodą.
Jakie doniczki do kwiatów domowych?
Duże znaczenie w pielęgnacji roślin zimą (i nie tylko) mają donice – a szczególnie ich wielkość. Zbyt mała doniczka zahamuje wzrost rośliny, a za duża utrudni proces zakorzeniania. Przy wyborze doniczki warto zastosować zasadę proporcji – roślina powinna stanowić około ⅓ całego zestawu (roślina + doniczka). Świetnym wyborem są duże donice, które doskonale nadają się do pojedynczych, większych roślin lub kilku mniejszych. Szeroki wybór takich donic oferuje sklep Donice-zadora.pl. Jego propozycją są modele okrągłe, prostokątne i kwadratowe o różnych wymiarach, kolorach i wykończeniach. W asortymencie znajdziemy doniczki klasyczne oraz wyposażone w podświetlenie, wewnętrzne półki, czy też system kontroli nawadniania.
Tekst: materiały prasowe, zdjęcie: New Africa / AdobeStock