Logo
Logo

Biały nalot na roślinie w lesie w słoiku: czy to choroba oplątwy?

Pytanie czytelnika: Od dłuższego czasu chciałam się pobawić w uprawę lasu w słoiku. Bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam takie słoiki w moim sklepie i nie zastanawiając się, kupiłam jeden z nich. Mam jednak teraz wątpliwość co do rośliny, która jest wewnątrz – ma na sobie biały nalot. Czy to choroba?

Spis treści
Roślina w słoiku – oplątwa, czyli Tillandsia Biały nalot na roślinie w słoiku – co to?

Roślina w słoiku – oplątwa, czyli Tillandsia

Roślina, o którą się Pani martwi to oplątwa, którą w sklepach często można znaleźć pod jej łacińską nazwą – Tillandsia. Jej wyjątkowe wymagania co do temperatury, wilgotności i podłoża sprawiają, że doskonale radzi sobie w tzw. lasach w szkle czy też ogrodach w słoikach

Oplątwy są epifitami, które pobierają wodę z powietrza przez liście. Korzenie służą tym roślinom do przyczepienia się do podłoża – w tym wypadku do kory drzew, ponieważ właśnie w koronach drzew oplątwy rosną w naturze.

Warto wiedzieć, że oplątwy należą do ciekawych roślin z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) nazywanych czasem ananasowatymi.

Biały nalot na roślinie w słoiku – co to?

Biały czy też srebrzysty nalot na liściach oplątwy nie jest chorobą – są to specjalne włoski w postaci maleńkich wypustek zwanych trichomami, które pozwalają oplątwom na pochłanianie wody z powietrza, a jednocześnie chronią roślinę przed nadmierną utratą wilgoci.

Pamiętaj | Rośliny potrzebują cyrkulacji powietrza, by zapobiec rozwijaniu się grzybów i innych chorób – lasy w słoiku nie mogą być zamknięte!


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Autor
Biały nalot na roślinie w lesie w słoiku: czy to choroba oplątwy?
Biały nalot na roślinie w lesie w słoiku: czy to choroba oplątwy?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl