Logo
Logo

Figowiec tępy / Fikus tępy (Ficus microcarpa)

Figowiec tępy / Fikus tępy (Ficus microcarpa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie, kora
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Wysokość: 1 m
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Figowiec tępy (Ficus microcarpa syn. Ficus retusa) nazywany czasem ficusem Ginseng lub chińską figą, jest rośliną należącą do rodziny morwowatych (Moraceae). Roślina pochodzi z obszarów Azji południowej i występuje w Australii, i na wyspach sąsiadujących.

  Figowiec tępy to wolno rosnące drzewo, które w naturze dorasta do 10 m., a w warunkach domowych do ok. 1 m. Rosnąc w gruncie posiada szeroką, regularną, kopulastą koronę, która wymaga mocnego podparcia (pień drzewa może mieć ponad 1 m średnicy). Fikus Ginseng rozwija ciemnozielone, skórzaste liście, które w przeciwieństwie do fikusa benjamina są charakterystycznie tępo zakończone.

  Roślina posiada ciekawą korę – koloru od szarości do ciepłego brązu (u starszych okazów) z jaśniejszymi, szarymi plamami (przetchlinkami). 

  Fikus tępy nie zakwita w uprawie doniczkowej. Większość jego odmian zawiera sok mleczny, który jest trujący.

  Grube korzenie, które przywodzą na myśl kilka pni zrośniętych w jedno drzewko, uzyskuje się w trakcie uprawy fikusa tępego, odpowiednio go przesadzając (umieszcza się go w nowej doniczce wyżej niż rósł poprzednio).

  Na pniu większych drzewek mogą się pojawiać charakterystyczne, efektowne korzenie powietrzne.

  Wymagania i uprawa

  Uprawa fikusa jest łatwa. Rośnie przez cały rok i nawet zimą można zaobserwować wiele rozwijających się młodych liści. Stanowisko powinno być jasne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione (rośliny te znoszą słabe światło, ale nie rozwijają się w nim dobrze). Warto zaznaczyć, że przy zbyt małej ilości światła fikus będzie zrzucał liście.

  Najlepszym podłożem dla fikusa tępego uprawianego w donicach jest podłoże uniwersale dla roślin domowych – żyzne, przepuszczalne, o pH między 4 a 6. Tak jak wszystkie figowce, roślinę można nawozić w okresie wzrostu, czyli wiosną, nawozem wieloskładnikowym

  Fikus tępy, pomimo swojego tropikalnego pochodzenia, znosi krótkotrwałe braki wilgoci. 

  Jest jedną z najbardziej odpornych roślin – bardzo dobrze znosi cięcie liści i pędów oraz drutowanie o każdej porze roku. Fikus tępy to też roślina, która bardzo szybko się regeneruje.

  Zastosowanie

  Fikus tępy jest bardzo często wybieranym gatunkiem na bonsai. Nadaje się idealnie na parapety w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach. Należy też do roślin wykorzystywanych przy tworzeniu ogrodów w szkle. Fikus tępy lubi towarzystwo – będzie dobrze się czuć w sąsiedztwie pieniążka (pilea), zroślichy, figowca pnącego czy fitonii.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: quixote/Pixabay, Floradania.dk, Flower Council Holland

  Autor
  Figowiec tępy / Fikus tępy
  Figowiec tępy / Fikus tępy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (8)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl