Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Figowiec tępy (Ficus microcarpa syn. Ficus retusa) nazywany czasem ficusem Ginseng lub chińską figą, jest rośliną należącą do rodziny morwowatych (Moraceae). Roślina pochodzi z obszarów Azji południowej i występuje w Australii, i na wyspach sąsiadujących.

Figowiec tępy to wolno rosnące drzewo, które w naturze dorasta do 10 m., a w warunkach domowych do ok. 1 m. Rosnąc w gruncie posiada szeroką, regularną, kopulastą koronę, która wymaga mocnego podparcia (pień drzewa może mieć ponad 1 m średnicy). Fikus Ginseng rozwija ciemnozielone, skórzaste liście, które w przeciwieństwie do fikusa benjamina są charakterystycznie tępo zakończone.

Roślina posiada ciekawą korę – koloru od szarości do ciepłego brązu (u starszych okazów) z jaśniejszymi, szarymi plamami (przetchlinkami). 

Fikus tępy nie zakwita w uprawie doniczkowej. Większość jego odmian zawiera sok mleczny, który jest trujący.

Grube korzenie, które przywodzą na myśl kilka pni zrośniętych w jedno drzewko, uzyskuje się w trakcie uprawy fikusa tępego, odpowiednio go przesadzając (umieszcza się go w nowej doniczce wyżej niż rósł poprzednio).

Na pniu większych drzewek mogą się pojawiać charakterystyczne, efektowne korzenie powietrzne.

Wymagania i uprawa

Uprawa fikusa jest łatwa. Rośnie przez cały rok i nawet zimą można zaobserwować wiele rozwijających się młodych liści. Stanowisko powinno być jasne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione (rośliny te znoszą słabe światło, ale nie rozwijają się w nim dobrze). Warto zaznaczyć, że przy zbyt małej ilości światła fikus będzie zrzucał liście.

Najlepszym podłożem dla fikusa tępego uprawianego w donicach jest podłoże uniwersale dla roślin domowych – żyzne, przepuszczalne, o pH między 4 a 6. Tak jak wszystkie figowce, roślinę można nawozić w okresie wzrostu, czyli wiosną, nawozem wieloskładnikowym

Fikus tępy, pomimo swojego tropikalnego pochodzenia, znosi krótkotrwałe braki wilgoci. 

Jest jedną z najbardziej odpornych roślin – bardzo dobrze znosi cięcie liści i pędów oraz drutowanie o każdej porze roku. Fikus tępy to też roślina, która bardzo szybko się regeneruje.

Zastosowanie

Fikus tępy jest bardzo często wybieranym gatunkiem na bonsai. Nadaje się idealnie na parapety w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach. Należy też do roślin wykorzystywanych przy tworzeniu ogrodów w szkle. Fikus tępy lubi towarzystwo – będzie dobrze się czuć w sąsiedztwie pieniążka (pilea), zroślichy, figowca pnącego czy fitonii.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: quixote/Pixabay, Floradania.dk, Flower Council Holland