Logo
Logo

Oplątwa w szklanej kuli | Zrób sam żywą bombkę

Ta wyjątkowa żywa dekoracja będzie całoroczną ozdobą mieszkania, a w czasie świąt Bożego Narodzenia sprawdzi się także w roli choinkowej bombki. Łukasz Skop pokazuje, jak ją zrobić krok po kroku.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-Grudzień 2021

Takie nietuzinkowe, szalone, a niekiedy dziwaczne rośliny jak oplątwy zasługują na wyjątkowe traktowanie. Nie potrzebują do wzrostu ziemi, ale należy im zapewnić odpowiednie pojemniki do uprawy. Takim pojemnikiem może być szklana wisząca kula, w której oplątwa będzie się doskonale czuła – w końcu oplątwy nazywa się także roślinami powietrznymi. Kulę najlepiej zawiesić w jasnym miejscu, nienarażonym na przeciągi i bezpośrednie promieniowanie słońca.

Bardzo częstym problemem w uprawie oplątw (Tillandsia sp.) jest zasychanie końcówek liści. Najczęściej jest to skutek zbyt suchego powietrza. Uprawa w szklanym naczyniu z mchem zapewni roślinie podwyższoną wilgotność powietrza i zapobiegnie wysychaniu. Oplątwę można podlewać poprzez okresowe spryskiwanie. Raz w miesiącu należy oplątwę wyjąć i zanurzyć w całości w wodzie z dodatkiem płynnego nawozu do roślin kwitnących. Przygotuj dwa razy słabszy roztwór nawozu niż zalecany w instrukcji na opakowaniu. Po kilku minutach wyjmij roślinę i włóż z powrotem do szklanej kuli. Czy pielęgnacja tych niezwykłych roślin nie jest naprawdę prosta?

Zobacz, jak zrobić bombkę z oplątwą krok po kroku

Fot. Bożka Piotrowska
BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ

oplątwy (Tillandsia) ‘Caput medusae’, mchu lub innego wypełniacza, szklanej wiszącej kuli, sznurka do zawieszenia oraz spryskiwacza

oplątwa w szklanej kuli krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 1
Włóż do szklanej kuli kilka kępek mchu. Możesz użyć także innego wypełniacza łatwo chłonącego wilgoć. Jego celem będzie podniesienie wilgotności powietrza w kuli, co zapobiegnie zasychaniu końcówek liści oplątwy.
oplątwa w szklanej kuli krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 2
Umieść oplątwę wewnątrz szklanej kuli. Ułóż roślinę wygodnie na kępkach mchu, aby jak najlepiej ją wyeksponować. Dobierz oplątwę do średnicy kuli tak, aby cała roślina swobodnie zmieściła się w naczyniu.
oplątwa w szklanej kuli krok 3
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 3
Zawiąż sznurek na oczku szklanej kuli, by łatwo móc ją zawiesić. Wykorzystaj sznurek z naturalnych włókien, który najlepiej pasuje do tego rodzaju aranżacji. Jeśli nie chcesz, by po zawieszeniu kula obracała się na boki, zawieś ją na druciku florystycznym.
oplątwa w szklanej kuli krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 4
Wytrzyj kulę miękką szmatką, aby usunąć zabrudzenia i odciski palców. 
oplątwa w szklanej kuli krok 5
Fot. Bożka Piotrowska
KROK 5
Do podlewania (spryskiwania) oplątwy używaj zawsze miękkiej wody, która nie będzie pozostawiała białych, nieestetycznych zacieków.

Gardeners World Edycja Polska 6 2021

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-Grudzień 2021

Autor
Oplątwa w szklanej kuli | Zrób sam żywą bombkę
Oplątwa w szklanej kuli | Zrób sam żywą bombkę
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2021
Przejrzyj i kup