Logo
Logo

Jesienne stokrotki | 5 ciekawych kwitnących gatunków

Legenda głosi, że jesienią pewna stokrotka wybrała się na zakupy po nową spódniczkę, weszła do sklepu odzieżowego, spojrzała na nową kolekcję i powiedziała „poproszę po jednej w każdym kolorze” – i tak powstały astry, jeżówki, rudbekie i wszystkie inne jesienne stokrotki… Poznaj 5 ciekawych roślin wybranych przez redakcję Gardeners' World Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
 Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień-Październik 2021

No dobrze, zmyśliłem tę historię, ale tylko dlatego, żeby zwrócić szczególną uwagę na piękno, jakie tkwi w prostocie kwiatów astrowatych. Wszystkie są przecież do siebie tak podobne (wypukły środek i spódniczka płatków), a jednocześnie tak różne.

To właśnie jesienne stokrotki dodadzą rabatom i obwódkom najbardziej wyrazistych barw w czasie, kiedy inne kwiaty płowieją i bledną zmęczone upalnym latem. Tym samym sezon kwiatowej obfitości nawiązuje zakończeniem do swoich początków (kiedy w kwietniu szukaliśmy w trawie pierwszych stokrotek), mamy piękną klamrę kompozycyjną i utwór „Lato” możemy z uśmiechem odłożyć na półkę. Ale tylko na kilka miesięcy!

Poznaj 5 ciekawych jesiennych roślin

jesienne stokrotki - jeżówka purpurowa
Fot. Bożka Piotrowska
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Czy można nie pokochać od pierwszego wejrzenia delikatnej purpury jeżówki? To niesłychane, ale najwyraźniej można, skoro mamy takie zatrzęsienie różnych odmian jeżówek, z płatkami w niemal każdym kolorze. Niektóre mają nawet zabawne czuprynki z krótszych płatków wypełniających ich środki. Mnie najbardziej podobają się jednak te zwyczajne, klasyczne jeżówki. Tak jak tutaj, można pomieszać je z nieco bledszymi odmianami dla uzyskania rabaty ombré.
Przekwitnięte jeżówki wciąż wyglądają fantastycznie, więc zostaw suszki na zimę, dopóki nie zniszczą ich ulewy. Ptaki też będą zachwycone.
Wysokość x Szerokość 75-120 cm x 45-60 cm
jesienne stokrotki - kosmos podwójnie pierzasty Candy Stripe
Fot. Bożka Piotrowska
Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) 'Candy Stripe'
Kosmosami możemy się cieszyć nawet bardzo późną jesienią – wystarczy wysiać je trochę później. Rośliny z siewu kwietniowego rzadko dotrwają w dobrej formie do października, ale te z siewu czerwcowego – jak najbardziej. Ta odmiana ma plisowane płatki podkreślone ciemniejszymi obwódkami. Cukierek dla oka!
Kosmosy tworzą luźne i okazałe, ale często mało stabilne krzaczki. Podeprzyj je gałązkami zanim jeszcze zaczną kwitnąć.
W x S 100-150 cm x 50-100 cm
jesienne stokrotki - dzielżan Baudirektor Linne
Fot. Bożka Piotrowska
Dzielżan (Helenium x hybridum) 'Baudirektor Linne'
Już wiem, co trzeba zrobić, żeby w pełni docenić dzielżany: trzeba zajrzeć głęboko w ich bursztynowe oczy. Początkowo mają czarne źrenice, które z czasem zaczynają się zwężać, jakby uważnie cię obserwowały. Ten ma płatki z piekła rodem, diabelnie urokliwe.
Posadź dzielżany w towarzystwie jesiennych astrów, które będą od nich o połowę niższe. Zapewnią dzielżanom naturalne oparcie.
W x S 130-150 cm x 10-50 cm
jesienne stokrotki - aster sercolistny Little Carlow
Fot. Bożka Piotrowska
Aster sercolistny (Symphyotrichum cordifolium) 'Little Carlow'
Ten aster-marcinek jest jednym z mniej ekstrawaganckich astrów kwitnących jesienią. Drobne kwiaty zebrane w gęste wiechy wypełniają jednak rabaty w nienarzucającym się stylu, a do tego świetnie wyglądają w jesiennych bukietach. Jest nawet wisienka na torcie – środki jego kwiatów zmieniają kolor w trakcie kwitnienia.
Ten wytrzymały bylinowy aster dobrze wygląda nie tylko na wypielęgnowanych rabatkach kwiatowych – pasuje też do bardziej nieformalnych nasadzeń.
W x S 70-120 cm x 10-50 cm
jesienne stokrotki - rudbekia trójklapowa
Fot. Bożka Piotrowska
Rudbekia trójklapowa (Rudbeckia triloba)
Kiedy drzewa zawiodą w dostarczeniu nam prawdziwej Polskiej Złotej Jesieni, w zamian zrobią to rudbekie. Jest w nich coś żwawego, radosnego i energetycznego, jakby nie mogły usiedzieć w miejscu. Rudbekia trójklapowa daje mnóstwo niewielkich, ale licznych kwiatów z dużymi czarnymi środkami, które wyglądają jak rój ruchliwych trzmieli.
Rudbekie przyjemnie mieszają się z płowiejącymi jesiennymi trawami, które zmiękczają ich kontrastowe barwy i rozmywają łodygi kwiatostanów.
W x S 50-100 cm x 50-100 cm

Gdzie kupić

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień-Październik 2021

 

Autor
Jesienne stokrotki | 5 ciekawych kwitnących gatunków
Jesienne stokrotki | 5 ciekawych kwitnących gatunków
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień-Październik 2021
Przejrzyj i kup
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu