Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
35
Okazje

Wawrzynek wilczełyko

Kto raz zobaczył wawrzynka kwitnącego pod koniec zimy w lesie, ten z pewnością uległ urokowi jego różowych kwiatów oblepiających nagie o tej porze roku pędy. W naturze gatunek ten podlega ochronie, ale dostępny jest w szkółkach. Warto go posadzić w ogrodzie, bo kwitnie bardzo wcześnie i nie jest trudny w uprawie.

TEMAT NA CZASIE
Trendy na 2022 rok | TOP 20 modnych roślin doniczkowych
TEMAT NA CZASIE
Trendy na 2022 rok | TOP 20 modnych roślin doniczkowych
Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami...

Opis rośliny

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to niewysoki krzew dorastający do 1,5 m wysokości i około 1 m szerokości. Pokrój ma dość luźny, kulisty lub eliptyczny. Strukturę krzewu tworzą wyprostowane, słabo rozgałęzione, elastyczne pędy o jasnoszarej korze. Zdobią je nieduże lancetowate liście o długości od 3 do 10 cm i szerokości 1-2 cm, najobficiej zebrane na końcach pędów. Liście są jasnozielone i dość wiotkie, osadzone na krótkich ogonkach, na końcu krótko i tępo zaostrzone, a u nasady klinowate.

Prawdziwą ozdobą rośliny są różowe, pachnące, miododajne kwiaty pojawiające się przed rozwojem liści późną zimą i wczesną wiosną - w lutym, marcu lub kwietniu, a gdy zima jest słaba, to nawet w grudniu. Pozostają na krzewie, zdobiąc ogród nawet gdy temperatura spada do -10°C. Kwiaty są drobne, średnicy 1-1,3 cm, różowe lub różowofioletowe. Tworzą nieduże, gęsto skupione grupy wokół pędów w ich szczytowej części.

Wawrzynek wilczełyko

Fot. Ewa Łuczak (APZ), Grzegorz Falkowski (ZSzP)

W lipcu lub sierpniu dojrzewają dekoracyjne owoce wawrzynka. Mają średnicę około 8 mm i czerwoną, błyszczącą skórkę. Intensywna barwa to także ostrzeżenie, bowiem owoce, podobnie jak pozostałe części rośliny, są silnie trujące. Pędy, liście oraz kwiaty mają charakterystyczny, nie zawsze przyjemny zapach, który jest zmienny i zależy od indywidualnych cech rośliny.

Wymagania i uprawa

Wawrzynek wilczełyko nie jest przesadnie trudny w uprawie, ale jak wiele urodziwych roślin ma swoje kaprysy. Może rosnąć na każdym stanowisku - w słońcu, półcieniu lub nawet w cieniu - ale potrzebuje żyznego, próchnicznego, wilgotnego i chłodnego podłoża. W zbyt ciepłej glebie słabo rośnie i zamiera. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny lub zasadowy, choć krzew radzi sobie także w glebie lekko kwaśnej.

wawrzynek wilczełyko fot. Ewa Łuczak

Fot. Ewa Łuczak (APZ)

Nie toleruje suszy, dlatego latem wymaga podlewania. Nie znosi też cięcia, co akurat ułatwia jego pielęgnację. Raz posadzony powinien pozostać na swym miejscu, bowiem wawrzynek nie lubi być przesadzany. Z konieczności jednym możliwym terminem przenosin jest wiosna (zawsze z dużą bryłą). Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 3).

Gdzie posadzić?

Wawrzynek wilczełyko ładnie prezentuje się w przydomowych ogrodach jako soliter lub w kompozycjach z innymi wcześnie kwitnącymi krzewami lub bylinami. Ponieważ cały krzew jest trujący, nie poleca się sadzić go w miejscach zabaw dzieci. Na wszelki wypadek owoce można zerwać i wyrzucić, zanim dojrzeją.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT