Opis rośliny
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to niewysoki krzew dorastający do 1,5 m wysokości i około 1 m szerokości. Pokrój ma dość luźny, kulisty lub eliptyczny. Strukturę krzewu tworzą wyprostowane, słabo rozgałęzione, elastyczne pędy o jasnoszarej korze. Zdobią je nieduże lancetowate liście o długości od 3 do 10 cm i szerokości 1-2 cm, najobficiej zebrane na końcach pędów. Liście są jasnozielone i dość wiotkie, osadzone na krótkich ogonkach, na końcu krótko i tępo zaostrzone, a u nasady klinowate.
Prawdziwą ozdobą rośliny są różowe, pachnące, miododajne kwiaty pojawiające się przed rozwojem liści późną zimą i wczesną wiosną - w lutym, marcu lub kwietniu, a gdy zima jest słaba, to nawet w grudniu. Pozostają na krzewie, zdobiąc ogród nawet gdy temperatura spada do -10°C. Kwiaty są drobne, średnicy 1-1,3 cm, różowe lub różowofioletowe. Tworzą nieduże, gęsto skupione grupy wokół pędów w ich szczytowej części.
Fot. Ewa Łuczak (APZ), Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
W lipcu lub sierpniu dojrzewają dekoracyjne owoce wawrzynka. Mają średnicę około 8 mm i czerwoną, błyszczącą skórkę. Intensywna barwa to także ostrzeżenie, bowiem owoce, podobnie jak pozostałe części rośliny, są silnie trujące. Pędy, liście oraz kwiaty mają charakterystyczny, nie zawsze przyjemny zapach, który jest zmienny i zależy od indywidualnych cech rośliny.
Wymagania i uprawa
Wawrzynek wilczełyko nie jest przesadnie trudny w uprawie, ale jak wiele urodziwych roślin ma swoje kaprysy. Może rosnąć na każdym stanowisku - w słońcu, półcieniu lub nawet w cieniu - ale potrzebuje żyznego, próchnicznego, wilgotnego i chłodnego podłoża. W zbyt ciepłej glebie słabo rośnie i zamiera. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny lub zasadowy, choć krzew radzi sobie także w glebie lekko kwaśnej.
Fot. Ewa Łuczak (APZ) |
Nie toleruje suszy, dlatego latem wymaga podlewania. Nie znosi też cięcia, co akurat ułatwia jego pielęgnację. Raz posadzony powinien pozostać na swym miejscu, bowiem wawrzynek nie lubi być przesadzany. Z konieczności jednym możliwym terminem przenosin jest wiosna (zawsze z dużą bryłą). Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 3).
Gdzie posadzić?
Wawrzynek wilczełyko ładnie prezentuje się w przydomowych ogrodach jako soliter lub w kompozycjach z innymi wcześnie kwitnącymi krzewami lub bylinami. Ponieważ cały krzew jest trujący, nie poleca się sadzić go w miejscach zabaw dzieci. Na wszelki wypadek owoce można zerwać i wyrzucić, zanim dojrzeją.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |