W obecnych czasach obserwujemy rosnące zainteresowanie metodami naturalnymi i oszczędnymi, które mają na celu podniesienie standardu życia – naszego własnego oraz środowiska, które nas otacza. W zaciszu naszych domów znajdziemy produkty, które z pozoru służą jednemu, powszechnie znanemu celowi. Ale dzięki odrobinie inwencji twórczej i odpowiedniej wiedzy, istnieje możliwość ich nietypowego wykorzystania, przynoszącego korzyści, o jakich dotychczas mogliśmy jedynie pomarzyć. Wśród tych domowych skarbów znajduje się pewien składnik, obecny w ludzkich gospodarstwach od niepamiętnych czasów. Mimo że najczęściej kojarzony jest z wypiekami, jego zastosowanie wykracza daleko poza granice kuchni.
Nie tylko do ciast
Drożdże, te jednokomórkowe grzyby, znane są ludzkości od czasów Starożytnego Egiptu, gdzie ich obecność została udokumentowana na rysunkach przedstawiających browary i komory do wypieku ciasta drożdżowego. Ich kluczowa rola w procesie fermentacji była wykorzystywana nie tylko do produkcji chleba i alkoholu, ale również jako źródło białka, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak potas, wapń, żelazo, magnez i sód. Te substancje, korzystne dla ludzkiego organizmu, znajdują również zastosowanie w ogrodnictwie, wspomagając prawidłowy rozwój roślin.
Domowy nawóz
Wykorzystanie drożdży jako nawozu to prosty i ekonomiczny sposób na poprawę jakości podłoża w naszym ogrodzie. Nawóz ten, przygotowany z domowych składników, przyspiesza procesy rozkładu w ziemi, umożliwiając roślinom lepsze pobieranie składników odżywczych. Co więcej, regularne stosowanie takiego nawozu może zmniejszyć ryzyko ataku przez szkodniki.
Aby przygotować płynny nawóz, potrzebujemy 100 g drożdży i szklankę cukru. Po wymieszaniu składników i odstawieniu na 2 godziny, rozpuszczamy mieszankę w 10 litrach wody. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na co najmniej tydzień, aby składniki miały czas na aktywację. Jeśli potrzebujemy mniejszej ilości, możemy proporcjonalnie zmniejszyć składniki.
Oprysk do roślin
Oprócz nawożenia, drożdże mogą również służyć jako środek w walce ze szkodnikami i chorobami roślin. Przygotowanie ekologicznego oprysku wymaga 50 g drożdży, szklanki tłustego mleka i pół łyżeczki płynnego mydła. Po rozpuszczeniu drożdży w mleku i dodaniu mydła, mieszankę rozrabiamy w 5 litrach wody. Taki oprysk, stosowany profilaktycznie, może znacząco poprawić odporność roślin.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Syda Productions, daffodilred / AdobeStock