Cukier – dlaczego może być nawozem?
Nazwa "cukier" potrafi wprowadzić w błąd. Przyjęła się w mowie potocznej jako określenie różnych substancji słodzących, które używamy w kuchni, ale tak naprawdę cukier to synonim słowa węglowodan. Jest to grupa związków węglowych, wśród których wyróżniamy m.in.:
- polisacharydy (cukry złożone) – np.: skrobia, celuloza, chityna, inulina i wiele innych
- monosacharydy (cukry proste) – np.: glukoza (cukier gronowy), fruktoza (zwana cukrem owocowym)
- oligosacharydy (dwucukry) – np.: sacharoza (najbardziej znany rodzaj cukru), laktoza (zwana cukrem mlekowym), maltoza (cukier słodowy)
Do słodzenia potraw używamy głównie sacharozy, którą nazywamy cukrem spożywczym, białym lub rafinowanym. Węglowodan ten nie jest wchłaniany przez korzenie roślin!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W jaki sposób cukier nawozi rośliny?
Cukier prosty – glukoza, jest naturalnie wytwarzana w roślinach w odpowiednich dla nich ilościach przez reakcje fotosyntezy, do której potrzeba wody, światła słonecznego i dwutlenku węgla. Korzenie roślin nie są przystosowane do wchłaniania glukozy z gleby co oznacza, że cukier nie nawozi roślin. Skoro tak, to jak właściwie im pomaga?
Cukier spożywczy to sacharoza (dwucukier), który jest łatwy do przyswojenia przez faunę glebową. W miejsce, w którym wymieszamy cukier z ziemią, pojawi się spora ilość mikro- i makroorganizmów. To z kolei sprawi, że wzrośnie ilość materii organicznej, bowiem drobnoustroje przekształcają martwe resztki (liście, korzenie itd.) w cenną dla roślin próchnicę.
Jeśli zdecydujemy się nawozić nasze rośliny cukrem, może pojawić się pewien problem. Zbyt szybkie namnażanie się mikroorganizmów w "osłodzonej" ziemi może pozbawić glebę składników odżywczych, doprowadzić do pojawienia się dużej ilości szkodliwych bakterii oraz do nadmiernego zagrzybienia podłoża.
Jak zrobić nawóz z cukru i jak go stosować?
Przepis na nawóz z cukru – roztwór cukru
- Rozpuszczamy dwie łyżki cukru (lub jedną tabletkę glukozy) w litrze wody.
- Dokładnie mieszam i czekamy aż cukier się całkowicie rozpuści.
- Gotowym roztworem podlewamy grządki.
Dawkowanie "wody cukrowej"
- Około 200 ml roztworu to dawka do polewania jednego krzewu. Do mniejszych roślin i donic stosujemy adekwatnie mniejsze ilości roztworu.
- Podlewamy nie częściej niż raz na miesiąc.
Cukier przedłuża trwałość kwiatów ciętych?
Szczególnie często słyszymy, żeby stosować cukier w wodzie dla kwiatów ciętych, ponieważ działa wtedy jak odżywka i sprawia, że dłużej zachowują trwałość. To to prawda tylko w połowie.
Stosując cukier jako odżywkę dla bukietów możemy uzyskać większe i bardziej wybarwione kwiaty. Dzieje się tak dlatego, że tkanki przewodzące roślin w uciętej łodydze są odsłonięte. Znajdując się bezpośrednio w wodzie z łatwością ją wchłaniają, a wraz z nią wszelkie substancje, które zawiera.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Woda z rozpuszczoną sacharozą jest jednak idealnym środowiskiem do namnażania się szkodliwych bakterii. Dlatego stosując sam cukier jako odżywkę dla kwiatów ciętych sprawimy, że nie zachowają one świeżości na dłużej, a wręcz przeciwnie – atakowane przez drobnoustroje szybciej zwiędną.
W kupnych odżywkach do bukietów, które mają za zadanie wydłużyć żywotność kwiatów, oprócz cukrów i innych substancji odżywczych znajdziemy środki antybakteryjne i grzybobójcze.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: annawaldl/Pixabay i Bruno /Germany/Pixabay