Logo
Logo

Tanie nawozy – 10 pomysłów na oszczędne nawożenie

Nawożenie jest niezbędne do uzyskania pięknych roślin i utrzymania ich w dobrej kondycji. Drogie nawozy dostarczają ogromnej ilości, dobrze zbilansowanych składników pokarmowych, jednak tanie nawozy samodzielnie wykonane również mogą stanowić doskonałą pożywkę dla roślin. Oszczędzanie na nawozach jest również korzystne z punktu widzenia ekologii i trendu less waste, gdyż tanie nawozy są w pełni naturalne, a dodatkowo pozwalają wykorzystać pozornie niepotrzebne produkty. Co ciekawe, oszczędzanie na nawozach i ich samodzielnie przygotowywanie nie jest pracochłonne, a tanie nawozy w takim wydaniu, to zazwyczaj produkty, które normalnie zostałyby wyrzucone. Jak przygotować tanie nawozy?

Spis treści
Kompost Ziemia liściowa Gnojówki z roślin Skórki z bananów Woda po gotowaniu warzyw, ziemniaków lub ryżu Skorupki jajek Fusy z kawy i herbaty Drożdże Popiół Mleko

10 tanich nawozów, które możesz zrobić sam!

Kompost

Kompost to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na przygotowanie taniego nawozu, który dostarczy roślinom ogromnej ilości składników pokarmowych i poprawi właściwości gleby. Jednak to nie tylko sposób na oszczędzanie na nawożeniu, ale również możliwość wykorzystania niepotrzebnych resztek roślin. Wystarczy odpowiednio duży pojemnik na kompost ustawiony na działce lub w ogrodzie i można założyć kompostownik. Do kompostu można wrzucać resztki roślin (np. trawa po koszeniu, liście lub mniejsze gałązki po przycinaniu roślin) oraz odpady kuchenne (poza mięsem i kośćmi), a jego doskonałe wzbogacenie stanowi mączka bazaltowa.

Ziemia liściowa

To kompost, który otrzymuje się jedynie z liści i jest bogaty w związki węglowe oraz lekką strukturę o dużej przewiewności. Ziemia liściowa jest jednak uboga w azot, fosfor i potas. Do przygotowania tego typu kompostu można wykorzystać wszystkie, zdrowe liście, ale należy pamiętać, że im są one twardsze, tym dłużej będą się rozkładać, więc warto je osobno kompostować. Liście (najlepiej mokre) należy zebrać w jednym miejscu, usunąć z nich gałązki i ewentualne zanieczyszczenia oraz rozdrobnić (np. kosiarką). Liście należy umieścić w kompostowniku w 20-centymetrowych warstwach rozdzielonych ziemią lub dojrzałym kompostem. Całość należy przysypać świeżą ziemią i przykryć folią. Ziemię liściową można również przygotować w workach foliowych. Wystarczy liście umieścić w grubych workach i wsypać na wierzch popiół drzewny lub kredę nawozową. Na koniec należy dodać aktywator kompostownika, czyli dojrzały kompost lub obornik.

Gnojówki z roślin

Świetnym sposobem na tanie nawozy są także gnojówki z roślin, które można z łatwością przygotować samodzielnie. Zwłaszcza że wiele gnojówek roślinnych doskonale nadaje się do zwalczania chorób i szkodników – wszystko zależy od tego, jakich roślin użyje się do przygotowania gnojówki. Sposób przygotowania gnojówki jest prosty: zebrane rośliny należy zalać wodą i pozostawić do fermentacji, a gdy liście się rozpadną (zazwyczaj w ciągu 2 tygodni), to znak, że gnojówka jest gotowa. Roztwór należy rozcieńczyć i dawkować zgodnie z zaleceniami dla konkretnych rodzajów roślin.

Skórki z bananów

Doskonałym sposobem na tanie nawozy są także skórki od bananów, które można wysuszyć i zmielić, a następnie proszek zmieszać z ziemią. Całe banany (najlepiej te przejrzałe, które nie nadają się już do jedzenia) zawierają dużo potasu, który zapewnia piękne kwitnienie roślin. Dlatego można z nich ściągnąć skórkę, pokroić ją w kostkę (choć niekoniecznie) i włożyć do słoika. Całość należy zalać gorącą wodą i zostawić na 24 godziny. Gotowy roztwór można wykorzystać do podlewania roślin. Co ciekawe przygotowaną skórkę można wykorzystywać kilkukrotnie, zalewając ją na nowo wrzątkiem.

Woda po gotowaniu warzyw, ziemniaków lub ryżu

Gotowanie warzyw i innych produktów w wodzie powoduje utratę części witamin i składników mineralnych, które trafiają do wody. To oznacza, że zamiast wylewać wodę po gotowaniu ryżu, czy ziemniaków, można ją wykorzystać do podlewania roślin, dostarczając im niektórych składników pokarmowych.

Skorupki jajek

Skorupki jajek zawierają wiele cennego wapnia, dlatego można je pokruszyć i dodać do podłoża roślinom, które lubią wyższe pH. Skorupki można również pokruszyć i namaczać w wodzie przez 2 tygodnie, a roztwór wykorzystać do podlewania roślin. Dobrym pomysłem jest również podlewanie roślin wodą po gotowaniu jajek.

Fusy z kawy i herbaty

Niezwykle niedocenianym, a bardzo cennym nawozem są fusy z kawy i fusy z herbaty, które poprawiają strukturę ziemi i dostarczają wielu składników pokarmowych. Fusy można rozsypać wokół rośliny, dodać do kompostu, wykorzystać jako ściółkę lub dodać je do podłoża. Można je również zalać wodą, a płyn wykorzystać do podlewania.

Drożdże

Drożdże piekarskie zapewniają lepszy rozrost systemu korzeniowego, co oznacza, że rośliny będą lepiej pobierać wodę i składniki pokarmowe. To z kolei zapewni ich lepszy wzrost, lepszą kondycję i większą odporność na choroby oraz szkodniki. Drożdże wystarczy zasypać cukrem, dodać ciepłą wodę i wymieszać. Tak przygotowaną miksturę można rozcieńczyć i podlewać nią rośliny domowe i ogrodowe.

Popiół

Popiół drzewny ma wiele zastosować w ogrodzie, a jednym z nich jest nawożenie. Dostarcza on ważnych składników mineralnych oraz poprawia właściwości gleby. Warto pamiętać, że popiół drzewny zawiera dużo wapnia i doskonale nadaje się do nawożenia wiosną i jesienią, ale nie należy zasilać nim roślin kwasolubnych. Popiół drzewny może posłużyć jako wzbogacenie kompostu, ale można go również wysypać bezpośrednio wokół roślin.

Mleko

Kolejnym sposobem na tani nawóz jest wykorzystanie resztek mleka. Zasili ono podłoże w wapń, odkwaszając glebę i sprawiając, że liście roślin będą miały piękną barwę. Wystarczy do kartonu lub butelki po mleku wlać chłodną wodą, przemieszać i mieszanką podlać rośliny. Kurację stosować nie częściej niż raz na 2 tygodnie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vitaliyborcovskiy/Depositphotos

Autor
Tanie nawozy – 10 pomysłów na oszczędne nawożenie
Tanie nawozy – 10 pomysłów na oszczędne nawożenie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl