Logo
Logo

Mączka bazaltowa do poprawiania właściwości gleby

Mączka bazaltowa to doskonały i ekologiczny preparat poprawiający właściwości gleby. Poprawia jej strukturę, zwiększa zdolność magazynowania wody, przyspiesza pobieranie składników pokarmowych przez rośliny i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Ponadto jest tania, łatwo dostępna i wygodna do stosowania w ogrodzie i uprawie wszystkich roślin. Dowiedz się więcej o tym, jak stosować mączkę bazaltową do poprawy właściwości gleby.

Jak wpływa mączka bazaltowa na glebę i dlaczego warto ją stosować?

Mączka bazaltowa przejawia bardzo korzystne właściwości dla gleby. Mączka ta powstaje ze skały bazaltowej – produkcja jest bardzo ekologiczna, ponieważ polega jedynie na zmieleniu skały. Swoje fantastyczne właściwości mączka bazaltowa zawdzięcza elementom składowym skały bazaltowej, z której powstaje. Skład skały jednak nieznacznie może różnić się w zależności od miejsca pochodzenia, jednak mniej więcej przedstawia się następująco.

W skale bazaltowej dominuje krzemionka (ok. 45-50%). W około 10% występuje glin, żelazo, magnez i wapń. Pozostałe składniki to sód, potas, fosfor, mangan, tytan, siarka i bor. Wygląd mączki bazaltowej przypomina nieco cement, gdyż jest o tej samej barwie, wadze i konsystencji, jednak właściwości dla gleby obu substancji całkowicie różne.

Wpływ mączki bazaltowej na glebę 

Ze względu na formę szarego pyłu mączki świetnie wchłania i magazynuje ona wodę, dzięki czemu gleba lepiej przyswaja nawóz z mączki. W kontekście gleby jedną z podstawowych korzyści stosowania mączki bazaltowej jest brak wymywania w głąb profilu glebowego, co gwarantuje dostępność dla roślin. Ponadto ryzyko przenawożenia roślin praktycznie nie istnieje, ponieważ składniki mączki bazaltowej uwalniają się powoli.

Mączka bazaltowa poprawia właściwości fizyko-chemiczne gleby, ale ma także ogromny wpływ na poprawę warunków życia dla pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. Ich działalność w glebie poprawia przyswajalność składników pokarmowych z nawozów, użyźnia ją w cenną próchnicę i wpływa pozytywnie na rośliny.

Mączka Bazaltowa – 900 g
Mączka Bazaltowa – 900 g
To doskonały sposób na pozbycie się wielu gatunków uciążliwych szkodników (zwłaszcza mszyc) oraz ślimaków
Kup w naszym sklepie!
Mączka bazaltowa – 3 kg
Mączka bazaltowa – 3 kg
Doskonale uzupełnia nawozy organiczne (np. obornik, biohumus czy kompost) (bez ryzyka przenawożenia!)
Kup w naszym sklepie!

Główny składnik mączki – krzemionka – przejawia doskonałe właściwości dla roślin, ponieważ wzmacnia ona łodygi, pędy i liście a także, wraz z zastosowaniem tej substancji zwiększa się odporność na różnego rodzaju choroby, poprawie ulega również ogólna kondycja roślin. Oprócz zastosowania mączki bazaltowej jako nawozu mączkę można wykorzystywać jako środek do ochrony przed szkodnikami i chorobami, do zaprawiania nasion, a także przeciw ślimakom. Nie przejawia zagrożenia dla dobroczynnych mikroorganizmów, żyjących w glebie.

Zastosowanie mączki bazaltowej dla gleby

Mączka bazaltowa znajduje zastosowanie szczególnie na glebach lekkich, piaszczystych, nadmiernie przepuszczalnych. Na podłożach takich gleb mączka zadziała pozytywnie na poprawę struktury podłoża, zwiększając skłonność gleby do zatrzymywania wody. Mączka bazaltowa pełni więc rolę nawozu, który stosować można o każdej porze roku. Podczas jesieni mączka pomoże wzmocnić ochronę gleby i roślin przed mrozem, co pomoże w rozwoju roślin po zakończonej zimie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – alexKharkov oraz amdre100 / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu