Logo
Logo

Mączka bazaltowa do nawożenia roślin ogrodowych i doniczkowych

Mączka bazaltowa to naturalny, ekologiczny preparat bogaty w makro- i mikroelementy. Jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego bez obaw może być stosowana w każdym ogrodzie.

Dlaczego warto stosować mączkę bazaltową do nawożenia roślin?

Mączka bazaltowa to zmielona skała bazaltowa. Zawiera cały szereg związków korzystnie wpływających na rośliny, z czego największy procent stanowi tlenek krzemu – 40, a nawet 50%. Ponadto występuje w niej również tlenek magnezu, wapnia czy potasu, a także mangan, cynk, miedź, żelazo, fosfor bor, jod czy selen. Dzięki tak bogatemu składowi doskonale odżywia rośliny, nawet te na bardzo nieurodzajnych glebach. Ponadto szybko możemy zauważyć efekty jej działania, ale jednocześnie nie musimy obawiać się przenawożenia. Mączka bazaltowa uwalnia minerały powoli, by odpowiadać na aktualne potrzeby roślin.

Mączka pozytywnie wpływa na stan gleby – użyźnia ją, poprawia jej strukturę, a także działa prewencyjnie, hamując rozwój chorób. Zawarte w niej substancje wspierają także rośliny przed nadejściem zimy. Nie występuje wśród nich azot, dlatego nie pobudzają ich do nadmiernego rozwoju, lecz powodują zwiększenie mrozoodporności czy drewnienie młodych pędów.

Mączka Bazaltowa – 900 g
Mączka Bazaltowa – 900 g
To doskonały sposób na pozbycie się wielu gatunków uciążliwych szkodników (zwłaszcza mszyc) oraz ślimaków
Kup w naszym sklepie!
Mączka bazaltowa – 3 kg
Mączka bazaltowa – 3 kg
Doskonale uzupełnia nawozy organiczne (np. obornik, biohumus czy kompost) (bez ryzyka przenawożenia!)
Kup w naszym sklepie!

Kiedy i jak nawozić rośliny mączką bazaltową?

Mączka bazaltowa sprawdza się w nawożeniu roślin ozdobnych, doniczkowych, trawnika, a także krzewów i drzewek owocowych czy warzyw. Ze względu na lekko zasadowy odczyn (7,6), nie należy jedynie podawać jej roślinom lubiącym kwaśne podłoże, jak azalia czy wrzosy. Za to doskonale sprawdzi się w walce z mchem porastającym trawniki.

Mączkę bazaltową możemy stosować w ciągu całego roku. Zarówno przed sadzeniem roślin czy zakładaniem trawnika, jak i do nawożenia uprawianych już roślin. Ze względu na swój skład bardzo dobrze sprawdza się jako nawóz jesienny.

Do pierwszego nawożenia na ubogich glebach można użyć około 1,5-3 kg preparatu na 10 m2. Natomiast na terenach zasobniejszych lub nawożonych po raz kolejny ilość preparatu można ograniczyć do 2-3 kg na 100 m2. Z kolei sadząc rośliny doniczkowe, glebę do średniego pojemnika możemy wzbogacić łyżką nawozu.

Stosując mączkę podczas sadzenia, możemy zmieszać ją z glebą, którą zasypiemy dołek, lub wmieszać w wierzchnią warstwę przed wysiewem warzyw. Nawożąc rosnące już okazy, powinniśmy rozsypać ją wokół nich i lekko zagrabić.

Dodatkowe działanie mączki bazaltowej

Mączka bazaltowa sprawdza się w ogrodach nie tylko ze względu na właściwości odżywcze. Możemy ją także dodać do kompostu, by przyspieszyć zachodzące w nim procesy, lub zastosować jako środek ochrony roślin. Pasy usypane z mączki w pobliżu roślin chronią je przed ślimakami, a opylenie nią roślin pomoże zwalczyć mszyce i ograniczy rozwój chorób grzybowych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu