Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Naturalne metody zwalczania mszyc

Mszyce, choć mają zaledwie kilka milimetrów długości stanowią największe zagrożenie dla roślin. Ich zwalczanie jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Poznaj naturalne metody ich zwalczania.

 

Małe owady, duże szkody

Choć są bardzo małe, mogą doprowadzić do wyniszczenia ogrodu. Nie tylko szkodzą, ale też przenoszą choroby. Ich rozwój jest bardzo szybki, a w sezonie występuje kilka pokoleń – jedna samica wydaje po kilkadziesiąt nowych mszyc.

Na świecie występuje około 3,5 tys. gatunków tych niewielkich owadów, a każdy gatunek może mieć inne ubarwienie. Mają różne kolory – od czarnego po różowe, pomarańczowe, a nawet granatowe. Pojawiają się już na początku sezonu letniego, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać czy szkodniki nie pojawiły się na najmłodszych pędach i liściach.

Mszyce mogą zaatakować prawie każdą roślinę, zarówno w ogrodzie jak i w domu.

Pierwsze objawy, dzięki którym możemy rozpoznać obecność mszyc na roślinach to: 

  • poskręcane młode liście – mszyce żerują na najświeższych, młodych pędach, a wysysając z nich sok doprowadzają do kurczenia i deformacji liści;

  • brak wzrostu roślin – wysysając sok z roślin szkodniki doprowadzają do ich ogólnego osłabienia, co w następstwie prowadzi do zahamowania rozwoju;

  • a także lepka spadź – czyli rosa miodowa, to nic innego jak słodkie odchody mszyc, które są pożywieniem dla mrówek i grzybów (również szkodzącym roślinom).

Zapobiegaj naturalnie

Najprostszym sposobem na walkę z mszycami w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. Szkodniki te uwielbiają chwasty. To na nich rozpoczynają swoją pierwszą ucztę, jednak szybko przenoszą się na rośliny ogrodowe. Ich rozwojowi sprzyja gęste sadzenie roślin. Możesz jednak zapobiegać ich pojawieniu, sadząc odpowiednie rośliny w odpowiednich miejscach i odległościach:

  • Dobre warunki uprawne gwarantują zdrowe i silne rośliny, które są bardziej odporne na żerowanie szkodników jak i ich atak.

  • Pomocne w zwalczaniu są również owady, tzw. naturalni wrogowie szkodników. Mszyce stanowią doskonałe pożywienie m.in. dla biedronki, gąsieniczniki, błonkówki czy złotooki. Gdy zauważymy te owady w ogrodzie cieszmy się i dbajmy, aby było ich dużo.

Zwalczaj naturalnie

Jednak "naturalni ochroniarze" mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego warto zastosować opryski – oczywiście naturalne! Samodzielne opryskiwanie roślin, naturalnymi składnikami sprawia, że efekt jest widoczny już po kilku dniach. Napary, odwary, a nawet gnojówka z roślin działa trująco i odstraszająco na mszyce, nie niszcząc roślin ani owadów pożytecznych (pszczół, trzmieli).

Wystarczy przygotować np. 3 kg świeżych kwiatostanów wrotyczu pospolitego lub 0,3 kg suszonych i zalać 10 litrami wody. Przegotować, wystudzić, przecedzić a gotowym odwarem opryskać zaatakowane rośliny. Naturalne opryski nie tylko zwalczają szkodniki, ale również wzmacniają rozwój roślin. Najlepiej wykonywać je na zewnątrz, w miejscu osłoniętym od wiatru.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Innviertlerin/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Marta

12-06-2020 12:30

bzdura totalna, mszyce atakują miętę i rzodkiewkę

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT