Kompostowanie w papierowych torbach

Plan na jesienne kompostowanie, fot. Paclan

W chłodne dni czas przebywania w ogrodzie naturalnie się zmniejsza, jak i my sami mamy coraz mniej zapału do zajęć wymagających częstego wychodzenia na zewnątrz. Tyczy się to na przykład kompostowania, przez które prawie codziennie wynosimy resztki organiczne w miskach lub plastikowych workach, by opróżnić je i opłukać przy kompostowniku. To powód, przez który jesienią niektórzy z nas wracają do starych nawyków – szybkiego i bezproblemowego wyrzucania resztek do kosza na śmiecie mieszane. To błąd! Dowiedzcie się jak szybko i łatwo można radzić sobie z odpadami domowymi!

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Jak wykorzystać resztki z kuchni? Jak kompostować domowe odpady? Z czego będzie się tworzył najlepszy kompost?

Jak wykorzystać resztki z kuchni?

Dla jednych to praktyka stara jak świat, dla innych inicjatywa, która nabrała rozpędu w ostatnim czasie ze względu na trend less waste. Jedno jest pewne – kompostowanie to mądry sposób na wykorzystanie odpadów pochodzenia organicznego, które stanowią aż 1/3 domowych śmieci!

Po pierwsze redukujemy liczbę śmieci i odciążamy nasze (i tak przepełnione) kosze na zmieszane produkty, po drugie otrzymujemy pełnowartościowy nawóz, który przyda się w ogrodzie i na balkonie, po trzecie – żyjemy bardziej ekologicznie i troszczymy się o środowisko.

Warto na początek przypomnieć, czym właściwie jest kompostowanie? To naturalna metoda gospodarowania odpadami, która polega na przetwarzaniu materii organicznej w wyniku naturalnych procesów biochemicznych, w których biorą udział różne mikroorganizmy – nicienie, bakterie beztlenowe czy grzyby – oraz tlen, azot i fosfor. Wskutek rozkładu powstaje kompost, czyli bogaty w składniki odżywcze materiał o ziemistym zapachu, który można wykorzystać jako naturalny nawóz w przydomowych ogrodach czy uprawie roślin balkonowych.

W naturalnych warunkach proces możemy zaobserwować w przyrodzie, podziwiając jak natura radzi sobie z opadłymi liśćmi, gałęziami czy uschniętymi roślinami – wyciągając z obumarłej materii składniki mineralne, które zasilą glebę.

Zakładanie przydomowych kompostowników to dobry sposób na wykorzystanie domowych resztek i uzyskanie naturalnego nawozu do użyźnienia gleby. Przekonali się o tym także właściciele balkonów, którzy mogą korzystać z tej formy recyklingu, wybierając nowoczesne wermikompostowniki. Przetwarzajmy bioodpady z głową, bo naprawdę warto!

Do stworzenia domowego nawozu potrzeba odpowiednich warunków. O czym warto pamiętać?

  • Podstawą jest kompostownik – można go kupić w gotowej wersji w marketach ogrodniczych albo zrobić samemu z desek lub zaimpregnowanych belek. Warto zastanowić się nad jego usytuowaniem w ogrodzie, bo nie każdy zakątek się nadaje.
  • Najlepsze będzie miejsce zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej nieco wzniesione, aby woda opadowa się w nim nie kumulowała.
  • Dobrym pomysłem jest ulokowanie kompostownika blisko kwitnących drzew, np. bzu, co sprawi, że zapachy powstające podczas procesów biochemicznych nie będą uciążliwe.
  • Najlepszy okres na założenie kompostownika przypada od wiosny do późnej jesieni.

Jak kompostować domowe odpady?

Na tym etapie warto także zastanowić się, w czym będziemy przechowywali organiczne opady w domu. Nikt nie lubi opróżniać worków na śmieci, których zawartość po kilku dniach – mówiąc delikatnie – nie jest najprzyjemniejsza dla nosa i oka.

Warto poznać różne fajne sztuczki i zdecydować się na magazynowanie resztek w materiale, który razem z nimi znajdzie się w kompostowniku! Takim rozwiązaniem może być zastosowanie w domu biodegradowalnych, papierowych worków na śmieci, które możemy z czystym sumieniem pozostawić w kompostowniku (np. worki Paclan For Nature czy też worki na śmieci z naturalnego PLA For Nature).

Warto pamiętać, że używanie takich worków utrudnia dzikim zwierzętom (głównie ptakom "psotnikom") dopieranie się do naszego kompostu.

Papierowe worki kompostowalne Paclan For Nature, fot. Paclan

Z czego będzie się tworzył najlepszy kompost?

Wydaje się to oczywiste, a jednak nie wszystko, co organiczne nadaje się do tego celu. Kompostownik to nie ogrodowy śmietnik – odzwierzęce i niektóre roślinne cząstki nie tylko nie sprzyjają procesowi butwienia, ale także mocno go zaburzają, powodując np. gnicie.

  • Odpady kuchenne – obierki z warzyw i owoców, resztki ugotowanego obiadu, rozdrobnione skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie
  • Odpady ogrodowe – ziemia z doniczek, zwiędłe kwiaty, liście, gałęzie, resztki żywopłotu i skoszona trawa
  • Niezadrukowany i miękki papier – np. papier śniadaniowy, chusteczki 

Istnieje jednak liczna grupa produktów, których powinniśmy NIE kompostować wcale, albo robić to tylko w niewielkich ilościach. Są to: 

  • zainfekowane rośliny,
  • produkty odzwierzęce takie jak nabiał, mięso, skóry, kości i tłuszcz (zamiast butwieć zaczną gnić, przyciągając muchy i zwierzęta),
  • ocet i musztarda (które w za dużych ilościach mogą niekorzystnie wpłynąć na pożyteczne bakterie),
  • owoce cytrusowe i banany (niektórzy twierdzą, że ze względu na częste opryski tych owoców nie są one dobre do kompostowania).

Tekst i zdjęcia: na podstawie mat. prasowych – Paclan

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści