Logo
Logo

Kompostowanie w papierowych torbach

W chłodne dni czas przebywania w ogrodzie naturalnie się zmniejsza, jak i my sami mamy coraz mniej zapału do zajęć wymagających częstego wychodzenia na zewnątrz. Tyczy się to na przykład kompostowania, przez które prawie codziennie wynosimy resztki organiczne w miskach lub plastikowych workach, by opróżnić je i opłukać przy kompostowniku. To powód, przez który jesienią niektórzy z nas wracają do starych nawyków – szybkiego i bezproblemowego wyrzucania resztek do kosza na śmiecie mieszane. To błąd! Dowiedzcie się jak szybko i łatwo można radzić sobie z odpadami domowymi!

Spis treści
Jak wykorzystać resztki z kuchni? Jak kompostować domowe odpady? Z czego będzie się tworzył najlepszy kompost?

Jak wykorzystać resztki z kuchni?

Dla jednych to praktyka stara jak świat, dla innych inicjatywa, która nabrała rozpędu w ostatnim czasie ze względu na trend less waste. Jedno jest pewne – kompostowanie to mądry sposób na wykorzystanie odpadów pochodzenia organicznego, które stanowią aż 1/3 domowych śmieci!

Po pierwsze redukujemy liczbę śmieci i odciążamy nasze (i tak przepełnione) kosze na zmieszane produkty, po drugie otrzymujemy pełnowartościowy nawóz, który przyda się w ogrodzie i na balkonie, po trzecie – żyjemy bardziej ekologicznie i troszczymy się o środowisko.

Warto na początek przypomnieć, czym właściwie jest kompostowanie? To naturalna metoda gospodarowania odpadami, która polega na przetwarzaniu materii organicznej w wyniku naturalnych procesów biochemicznych, w których biorą udział różne mikroorganizmy – nicienie, bakterie beztlenowe czy grzyby – oraz tlen, azot i fosfor. Wskutek rozkładu powstaje kompost, czyli bogaty w składniki odżywcze materiał o ziemistym zapachu, który można wykorzystać jako naturalny nawóz w przydomowych ogrodach czy uprawie roślin balkonowych.

W naturalnych warunkach proces możemy zaobserwować w przyrodzie, podziwiając jak natura radzi sobie z opadłymi liśćmi, gałęziami czy uschniętymi roślinami – wyciągając z obumarłej materii składniki mineralne, które zasilą glebę.

Zakładanie przydomowych kompostowników to dobry sposób na wykorzystanie domowych resztek i uzyskanie naturalnego nawozu do użyźnienia gleby. Przekonali się o tym także właściciele balkonów, którzy mogą korzystać z tej formy recyklingu, wybierając nowoczesne wermikompostowniki. Przetwarzajmy bioodpady z głową, bo naprawdę warto!

Do stworzenia domowego nawozu potrzeba odpowiednich warunków. O czym warto pamiętać?

 • Podstawą jest kompostownik – można go kupić w gotowej wersji w marketach ogrodniczych albo zrobić samemu z desek lub zaimpregnowanych belek. Warto zastanowić się nad jego usytuowaniem w ogrodzie, bo nie każdy zakątek się nadaje.
 • Najlepsze będzie miejsce zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej nieco wzniesione, aby woda opadowa się w nim nie kumulowała.
 • Dobrym pomysłem jest ulokowanie kompostownika blisko kwitnących drzew, np. bzu, co sprawi, że zapachy powstające podczas procesów biochemicznych nie będą uciążliwe.
 • Najlepszy okres na założenie kompostownika przypada od wiosny do późnej jesieni.

Jak kompostować domowe odpady?

Na tym etapie warto także zastanowić się, w czym będziemy przechowywali organiczne opady w domu. Nikt nie lubi opróżniać worków na śmieci, których zawartość po kilku dniach – mówiąc delikatnie – nie jest najprzyjemniejsza dla nosa i oka.

Warto poznać różne fajne sztuczki i zdecydować się na magazynowanie resztek w materiale, który razem z nimi znajdzie się w kompostowniku! Takim rozwiązaniem może być zastosowanie w domu biodegradowalnych, papierowych worków na śmieci, które możemy z czystym sumieniem pozostawić w kompostowniku (np. worki Paclan For Nature czy też worki na śmieci z naturalnego PLA For Nature).

Warto pamiętać, że używanie takich worków utrudnia dzikim zwierzętom (głównie ptakom "psotnikom") dopieranie się do naszego kompostu.

Papierowe worki kompostowalne Paclan For Nature, fot. Paclan
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Z czego będzie się tworzył najlepszy kompost?

Wydaje się to oczywiste, a jednak nie wszystko, co organiczne nadaje się do tego celu. Kompostownik to nie ogrodowy śmietnik – odzwierzęce i niektóre roślinne cząstki nie tylko nie sprzyjają procesowi butwienia, ale także mocno go zaburzają, powodując np. gnicie.

 • Odpady kuchenne – obierki z warzyw i owoców, resztki ugotowanego obiadu, rozdrobnione skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie
 • Odpady ogrodowe – ziemia z doniczek, zwiędłe kwiaty, liście, gałęzie, resztki żywopłotu i skoszona trawa
 • Niezadrukowany i miękki papier – np. papier śniadaniowy, chusteczki 

Istnieje jednak liczna grupa produktów, których powinniśmy NIE kompostować wcale, albo robić to tylko w niewielkich ilościach. Są to: 

 • zainfekowane rośliny,
 • produkty odzwierzęce takie jak nabiał, mięso, skóry, kości i tłuszcz (zamiast butwieć zaczną gnić, przyciągając muchy i zwierzęta),
 • ocet i musztarda (które w za dużych ilościach mogą niekorzystnie wpłynąć na pożyteczne bakterie),
 • owoce cytrusowe i banany (niektórzy twierdzą, że ze względu na częste opryski tych owoców nie są one dobre do kompostowania).

Tekst i zdjęcia: na podstawie mat. prasowych – Paclan

Autor
Kompostowanie w papierowych torbach
Kompostowanie w papierowych torbach
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl