Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kompostownika?

Na ogół kompostownik umieszcza w mało uczęszczanym, nie eksponowanym miejscu w ogrodzie. Przyczyną jest wątpliwa wartość dekoracyjna konstrukcji oraz przykry zapach wydzielany przez rozkładające się pryzmy kompostowe. Nieprzyjemnej woni niestety nie da się wyeliminować całkowicie – można jednak ograniczyć jej intensywność.

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Mączka bazaltowa Bentonit Gnojówki z roślin

Co dodać do kompostu aby ograniczyć brzydki zapach?

Mączka bazaltowa

Dodanie mączki bazaltowej do pryzm kompostowych w dużym stopniu eliminuje brzydkie zapachy. Przeciętne dawki to 4-5 kg/m³. Jest to jednocześnie wartościowy nawóz, zwiększający jakość kompostu. W miarę możliwości zaleca się go regularnie nanosić na pryzmy kompostowe.

Bentonit

Bentonit to ilasta skała dostarczająca ok. 60-70 składników mineralnych, wykorzystywana w ogrodzie uniwersalnie. Bentonit dodany do gleby poprawia jej strukturę i zwiększa zdolności sorpcyjne (zatrzymywanie wody). Dodatkowo posiada właściwości pochłaniania zapachów, co warto wykorzystać w kompostowniku. Średnio – wystarczy dodać 2-3 kg/m³ do pryzm kompostowych.

Gnojówki z roślin 

Gnojówki to wartościowe nawozy, zwiększające wilgotność i zawartość składników pokarmowych kompostu. Wiele z preparatów roślinnych (pokrzywa, wrotycz, skrzyp, żywokost) w pewnym stopniu eliminuje przykry zapach kompostowania ale trzeba pamiętać, że działają w bardzo małym stopniu. Przed ich zastosowaniem należy bardzo dokładnie przemieszać pryzmę kompostową i dodać elementów, które zapobiegną jej zbytnim ugnieceniu przez swój ciężar.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ben Kerckx / Pixabay

Termokompostownik ogrodowy
Termokompostownik ogrodowy
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania doskonałego kompostu, który zasili uprawy w ogrodzie. Dzięki specjalnej konstrukcji w kompostowniku tym wytwarza się wyższa temperatura, dzięki czemu kompost szybciej dojrzewa niż na otwartej pryzmie kompostowej, a także eliminuje dużo więcej organizmów chorobotwórczych. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny i uzyskuje się go stosunkowo szybko.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści