Logo
Logo

Błędy w uprawie kwiatów balkonowych

Balkon pełen kwiatów to z pewnością przepiękny widok i często także duma jego właścicieli. Jednak uprawa kwiatów balkonowych wymaga odpowiedniego do nich podejścia, czyli zapewnienia właściwych dla konkretnej odmiany warunków wzrostu i pielęgnacji. Bywa, że nawet osoby od wielu lat zajmujące się uprawą kwiatów balkonowych popełniają błędy, których skutkiem jest zmniejszenie ich ilości czy choroby atakujące uprawy.

Spis treści
Nieodpowiednie stanowisko i nieodpowiednie odmiany
Złe podlewanie – ważna kwestia na balkonie
Niewłaściwie dobrany nawóz
Zbyt duża ilość kwiatów

Błąd 1
Nieodpowiednie stanowisko i nieodpowiednie odmiany

Balkon opływający kwiatami z pewnością prezentuje się okazale, jednakże nie na każdym sprawdzą się te same odmiany. Właśnie brak odpowiedniej wiedzy odnośnie wymogów konkretnych gatunków co do właściwego stanowiska jest w przypadku uprawy kwiatów balkonowych najczęściej popełnianym błędem.

Uprawę kwiatów balkonowych należy rozpocząć od określenia lokalizacji balkonu, na którym będą się znajdować, ponieważ jest to konieczne, aby można było określić ich nasłonecznienie. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwania właściwych gatunków kwiatów balkonowych. Wystawienie na słońce kwiatów lubiących cień może skończyć się blaknięciem kwiatów i usychaniem kwiatów i liści. Zaś rośliny lubiące słońce w momencie, gdy zostaną postawione w cieniu zamiast cieszyć oczy pięknymi kolorami będą jedynie rosnąć w pędy zamiast kwitnąć.

Pomimo tego, że często na balkonach widać różnorodne odmiany kwiatów obok siebie, to istotną kwestią jest także wybranie takich, które mogą obok siebie bez problemu rosnąć. Wiele odmian kwiatów balkonowych to gatunki jednoroczne, co sprawia że właściciele balkonów co roku kupują nowe nasadzenia. Błędem przy wyborze odpowiednich kwiatów jest często kierowanie się wyłącznie kolorem kwiatów jako kwestią priorytetową przy ich wyborze.

Błąd 2
Złe podlewanie – ważna kwestia na balkonie

Błędy w podlewaniu to kolejny problem w odpowiedniej pielęgnacji kwiatów balkonowych. Znaczna większość odmian kwiatów, które są uprawiane na balkonach potrzebuje odpowiedniej ilości wilgoci do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci może być trudne zwłaszcza w przypadku roślin które lubią słoneczne stanowiska. Najlepszym wyjściem jest regularne, nawet codzienne podlewanie kwiatów niewielką ilością wody, aby zapewnić odpowiednią wilgoć. Brak odpowiedniej wilgoci nie tylko przyczynia się do pogorszenia stanu kwiatów i ich usychania, ale również do pojawiania się niektórych szkodników, jak na przykład przędziorki.

Nie oznacza to jednak, że kwiaty balkonowe można podlewać większą ilością wody, licząc na to, iż zostanie ona wykorzystana w późniejszym czasie. Nadmiar wody przyczynia się do powstawania wilgoci, a ta z kolei do gnicia korzeni. Nadmiar wilgoci sprzyja również rozwojowi wielu chorób, szkodliwych dla kwiatów.

Błąd 3
Niewłaściwie dobrany nawóz

Odpowiednie nawożenie jest bardzo ważne, aby utrzymać właściwy wygląd kwiatów balkonowych. Wiele osób popełnia błąd polegający na nieodpowiednim dopasowaniu nawozu do posiadanych kwiatów balkonowych. Przede wszystkim ze względu na bardzo intensywne kwitnięcie roślin wymagają one odpowiedniego nawożenia przez cały czas kwitnięcia, aby zapewnić ich jak najlepszy wygląd.

Nawozy, które korzystnie wpływają na kwitnące kwiaty balkonowe powinny zawierać dużo fosforu i potasu. Składniki te są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu jak również obfitego i odpowiedniego kwitnienia. Dzięki nim kwiaty wyglądają doskonale i cieszą oczy intensywnymi barwami. Najlepszym wyjściem jest stosowanie nawozów dedykowanych dla konkretnych grup kwiatów czy nawet dla konkretnych gatunków. Są one tak dobrane pod względem składu, aby zapewnić jak najlepsze efekty.

Warto wiedzieć, że dla roślin o ozdobnych liściach, odpowiednimi nawozami są te, które zawierają azot.

Błąd 4
Zbyt duża ilość kwiatów

Tak! To też może być błędem. Zbyt duża ilość kwiatów na jednym balkonie to niedobre podejście, którego często nie dostrzegają ich właściciele. Wprawdzie wyglądają one przepięknie, jednakże nie wszystkie odmiany dobrze egzystują obok siebie. Ponadto przed wyborem gatunków trzeba sprawdzić jak dużej ilości przestrzeni potrzebują one do rozwoju, gdyż niektóre muszą mieć nieco więcej miejsca od innych.

Należy również uwzględnić rozrost roślin w czasie okresu kwitnienia. Dzięki temu mogą one osiągnąć spodziewane rozmiary, zarówno jak chodzi o całą roślinę jak też odpowiednią wielkość kwiatów.

 

Unikanie najczęściej popełnianych błędów może sprawić, że balkon będzie tonął w kwiatach i długi czas cieszył oczy przepięknymi kolorami!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe:  Anna Kazantseva / Dreamstime oraz Artur Aleksanian / Unsplash

Autor
Błędy w uprawie kwiatów balkonowych
Błędy w uprawie kwiatów balkonowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu