Błąd 1
Nieodpowiednie stanowisko i nieodpowiednie odmiany
Balkon opływający kwiatami z pewnością prezentuje się okazale, jednakże nie na każdym sprawdzą się te same odmiany. Właśnie brak odpowiedniej wiedzy odnośnie wymogów konkretnych gatunków co do właściwego stanowiska jest w przypadku uprawy kwiatów balkonowych najczęściej popełnianym błędem.
Uprawę kwiatów balkonowych należy rozpocząć od określenia lokalizacji balkonu, na którym będą się znajdować, ponieważ jest to konieczne, aby można było określić ich nasłonecznienie. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwania właściwych gatunków kwiatów balkonowych. Wystawienie na słońce kwiatów lubiących cień może skończyć się blaknięciem kwiatów i usychaniem kwiatów i liści. Zaś rośliny lubiące słońce w momencie, gdy zostaną postawione w cieniu zamiast cieszyć oczy pięknymi kolorami będą jedynie rosnąć w pędy zamiast kwitnąć.
Pomimo tego, że często na balkonach widać różnorodne odmiany kwiatów obok siebie, to istotną kwestią jest także wybranie takich, które mogą obok siebie bez problemu rosnąć. Wiele odmian kwiatów balkonowych to gatunki jednoroczne, co sprawia że właściciele balkonów co roku kupują nowe nasadzenia. Błędem przy wyborze odpowiednich kwiatów jest często kierowanie się wyłącznie kolorem kwiatów jako kwestią priorytetową przy ich wyborze.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Błąd 2
Złe podlewanie – ważna kwestia na balkonie
Błędy w podlewaniu to kolejny problem w odpowiedniej pielęgnacji kwiatów balkonowych. Znaczna większość odmian kwiatów, które są uprawiane na balkonach potrzebuje odpowiedniej ilości wilgoci do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci może być trudne zwłaszcza w przypadku roślin które lubią słoneczne stanowiska. Najlepszym wyjściem jest regularne, nawet codzienne podlewanie kwiatów niewielką ilością wody, aby zapewnić odpowiednią wilgoć. Brak odpowiedniej wilgoci nie tylko przyczynia się do pogorszenia stanu kwiatów i ich usychania, ale również do pojawiania się niektórych szkodników, jak na przykład przędziorki.
Nie oznacza to jednak, że kwiaty balkonowe można podlewać większą ilością wody, licząc na to, iż zostanie ona wykorzystana w późniejszym czasie. Nadmiar wody przyczynia się do powstawania wilgoci, a ta z kolei do gnicia korzeni. Nadmiar wilgoci sprzyja również rozwojowi wielu chorób, szkodliwych dla kwiatów.
Błąd 3
Niewłaściwie dobrany nawóz
Odpowiednie nawożenie jest bardzo ważne, aby utrzymać właściwy wygląd kwiatów balkonowych. Wiele osób popełnia błąd polegający na nieodpowiednim dopasowaniu nawozu do posiadanych kwiatów balkonowych. Przede wszystkim ze względu na bardzo intensywne kwitnięcie roślin wymagają one odpowiedniego nawożenia przez cały czas kwitnięcia, aby zapewnić ich jak najlepszy wygląd.
Nawozy, które korzystnie wpływają na kwitnące kwiaty balkonowe powinny zawierać dużo fosforu i potasu. Składniki te są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu jak również obfitego i odpowiedniego kwitnienia. Dzięki nim kwiaty wyglądają doskonale i cieszą oczy intensywnymi barwami. Najlepszym wyjściem jest stosowanie nawozów dedykowanych dla konkretnych grup kwiatów czy nawet dla konkretnych gatunków. Są one tak dobrane pod względem składu, aby zapewnić jak najlepsze efekty.
Warto wiedzieć, że dla roślin o ozdobnych liściach, odpowiednimi nawozami są te, które zawierają azot.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Błąd 4
Zbyt duża ilość kwiatów
Tak! To też może być błędem. Zbyt duża ilość kwiatów na jednym balkonie to niedobre podejście, którego często nie dostrzegają ich właściciele. Wprawdzie wyglądają one przepięknie, jednakże nie wszystkie odmiany dobrze egzystują obok siebie. Ponadto przed wyborem gatunków trzeba sprawdzić jak dużej ilości przestrzeni potrzebują one do rozwoju, gdyż niektóre muszą mieć nieco więcej miejsca od innych.
Należy również uwzględnić rozrost roślin w czasie okresu kwitnienia. Dzięki temu mogą one osiągnąć spodziewane rozmiary, zarówno jak chodzi o całą roślinę jak też odpowiednią wielkość kwiatów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Anna Kazantseva / Dreamstime oraz Artur Aleksanian / Unsplash