Logo
Logo

Czym jest Róża Bożego Narodzenia i gdzie rosną Róże Postne? Oto niezwykłe zimowe rośliny

Co to takiego Róża Bożego Narodzenia i czym właściwie jest Róża Postna? Obie te nazwy odnoszą się do tej samej niezwykłej grupy roślin kwitnących zimową, przedwiosenną porą. Ich kolorowe i duże kwiaty oprócz swojego nietypowego nie tylko pojawiają się w nietypowej porze roku ale skrywają też kilka innych tajemnic i ciekawostek. Dowiedz się, co to za rośliny, czy mogą być sadzone w ogrodzie, czy radzą sobie w donicy na balkonie i przekonaj się do ich uprawy.

Spis treści
Róża zimowa, Postna, Bożego Narodzenia: Tajemnica zimowego kwitnienia Ciemierniki: Zimowe klejnoty w Twoim ogrodzie Ciekawostki o ciemiernikach: co warto wiedzieć Zimowa paleta kolorów: Odkryj różnorodność ciemierników

Czy zimą w polskich ogrodach można spotkać duże kwiaty?

Zimą w Polsce większość roślin przechodzi w stan spoczynku, a ogrody i łąki zdają się być pozbawione kolorów. Jednak nie wszystkie kwiaty znikają z krajobrazu w chłodniejszych miesiącach. Grupa gatunków nazywana Różami Postnymi, to jedne z nielicznych roślin, które kwitną w późnej zimie i wczesnej wiośnie, oferując ogrodnikom piękne, duże kwiaty w różnych odcieniach. Dzięki nim nawet w najzimniejsze dni można cieszyć się kolorowym akcentem w ogrodzie.

Oto ciemierniki! Niezwykłe rośliny cieniste dla każdego ogrodu

Ciemierniki (łac. Helleborus) to doskonałe długowieczne byliny, które wyróżniają się zimozielonymi liśćmi i niezwykłymi kwiatami. W okresie zimowym, kiedy przyroda tonie w szarościach, te rośliny przynoszą kolor i życie do ogrodu. Ich różnorodność kolorystyczna i niepowtarzalny kształt czynią je prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.

Ciemierniki preferują zacienione stanowiska i dobrze przepuszczalną, lekko kwasową glebę. Są to rośliny odporne na mróz, które najlepiej rosną w strefach klimatycznych

 

6  ciekawostek o ciemiernikach – zabłyśnij wśród znajomych

 1. Kwiaty Róż Postnych są tak naprawdę niepozorne!
  Kolorowe "płatki" ciemierników to tak naprawdę działki kielicha, czyli nie są one częścią okwiatu. Kwiaty właściwe są mniejsze i nie wyróżniają się od działek.

 2. Długo kwitnące zimowe kwiaty
  Kwiaty ciemierników mogą trwać nawet do trzech miesięcy!

 3. Ciemierniki są wyjątkowo odporne na szkodniki
  Rośliny te są trujące i niemal nigdy nie atakowane przez szkodliwe owady. Nawet sarny i inne roślinożerne ssaki je unikają.

 4. Ciemierniki kwiatami z ciepłego południa Europy
  Największe skupisko ciemierników znajduje się w Bułgarii i krajach bałkańskich, co może wydawać się ciekawe mając na uwadze fakt, że najlepiej czują się w klimacie umiarkowanym.

 5. Kwiaty skierowane w dół
  Kwiaty ciemierników przewieszają się. Mają typowy kielichowy pokrój. Jedynie pod koniec kwitnienia, gdy przekształcają się w torebki nasienne czasem odwracają się do góry.

 6. Kwitnienie w okresie Wielkiego Postu lub Świąt Bożego Narodzenia
  Stąd ich potoczna nazwa – Róża Postna lub Róża Bożego Narodzenia. Tutaj trzeba jednak wiedzieć, że ciemierniki, które nazywamy Różami Bożego Narodzenia to gatunek ciemiernik biały (Helleborus niger), który wyjątkowo może zacząć swoje kwitnienie już pod koniec listopada i utrzymuje kwiaty do marca. Pozostałe ciemierniki kwitną zwykle w okresie od litego do kwietnia.

 

Wybór odpowiedniego ciemiernika dla początkujących ogrodników

Najpopularniejsze odmiany to ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis), ciemiernik biały (Helleborus niger) oraz ciemierniki ogrodowe (Helleborus x hybridus).

Jeśli dopiero zaczynasz uprawę ciemierników, polecamy wypróbowanie dowolnych hybryd ciemiernika wschodniego. Są one dość powszechne ale są też wytrzymałe i praktycznie nie wymagają pielęgnacji (poza corocznym przycinaniem pod koniec zimy).

Dla początkujących ogrodników nie polecamy gatunków takich jak ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) ani ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius). Pomimo ciekawego wyglądu i wyjątkowo ozdobnych liści, te rośliny są nieprzyjemne w dotyku i bardziej wymagające.

Dowiedz się więcej z naszych artykułów poświęconych ciemiernikom

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: neskama / AdobeStock

Autor
Czym jest Róża Bożego Narodzenia i gdzie rosną Róże Postne? Oto niezwykłe zimowe rośliny
Czym jest Róża Bożego Narodzenia i gdzie rosną Róże Postne? Oto niezwykłe zimowe rośliny
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl