Logo
Logo

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: do 3 m
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV, X, XI
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) to krzew z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Pochodzi z Chin. W Polsce jest bardzo rzadko spotykany ze względu na wysokie wymagania cieplne.

  Roślina wytwarza intensywnie żółte kwiaty, które wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Jaśmin nagokwiatowy kwitnie od października do pierwszych mrozów. Ponownie zaczyna kwitnąć już w styczniu, lutym i aż do końca kwietnia, z przerwami w czasie mrozów (przy bardzo silnym mrozie kwiaty mogą opadać).

  Wymagania i uprawa

  Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Polecany jest do sadzenia w cieplejszych rejonach Polski, wtedy obficie kwitnie i nie ma obawy przed przemrożeniem pąków kwiatowych.

  Jaśmin nagokwiatkowy wymaga cięcia kształtującego, które wykonuje się wiosną po kwitnieniu.

  Zastosowanie

  Z uwagi na bardzo wiotkie pędy krzew ten często prowadzony jest jak pnącze – przy kratce ogrodowej. Pędy same nie przytwierdzają się do podpór, dlatego też należy je przywiązywać lub przeplatać.


  Zdjęcia: simonapavan, Wirestock/Depositphotos, Wikimedia Commons

  Autor
  Jaśmin nagokwiatowy
  Jaśmin nagokwiatowy
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl