Jak tanio założyć ogród? | Pomysły, wskazówki, inspiracje

Jak tanio zalozyc ogrod

Koszty realizacji ogrodu często sięgają wygórowanych kwot, które wykraczają poza zaplanowany przez nas budżet. By zapobiec niemiłym niespodziankom, warto już na etapie projektowania własnego ogródka pomyśleć o budżetowych rozwiązaniach i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze. Jak tanio założyć ogród? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Jak tanio założyć ogród? Z czego zrobić meble ogrodowe? Jak zaoszczędzić na roślinach? Jakie oświetlenie będzie najtańsze? Czy da się zrobić nawierzchnię niskim kosztem? FILM: Jak tanio urządzić ogród?

Jak tanio założyć ogród?

Realizację ogrodu trzeba dobrze zaplanować i najlepiej podzielić ją na etapy. Jeśli będziemy trzymać się ustalonego harmonogramu, unikniemy nie tylko stresującego zamieszania, ale także niepotrzebnych kosztów. Działanie spontaniczne zwłaszcza w kwestii zakładania ogrodu może być zgubne i co gorsza, chaotyczne. 

Zakładanie ogrodu powinien poprzedzać projekt. Jeśli nie dysponujecie funduszami, które pozwoliłyby wam na zasięgnięcie pomocy eksperta, możecie samodzielnie zaplanować wszystkie działania, jakie chcecie przeprowadzić w swoim ogrodzie. Warto zacząć od przemyślenia kwestii doboru roślin. Postawcie na gatunki, które lubicie i sprawdźcie w naszym katalogu, czy nadają się do uprawy w waszym ogrodzie. 

Tanie meble ogrodowe DIY | Wykorzystaj europalety! 

Jedne z najtańszych mebli ogrodowych to te wykonane własnoręcznie np. z palet. Do budowy mebli z palet najczęściej wykorzystuje się "europalety". Meble z palet są tańsze od innych, ponieważ zakup jednej palety to koszt ok. 20 zł. Można bez większych problemów zamówić je w internecie, kupić w składzie budowlanym albo odwiedzić większy sklep spożywczy lub market budowlany i po uzgodnieniu z kierownikiem sklepu wykorzystać palety wyrzucone na śmietnik.

Przed pomalowaniem palety należy ją odpowiednio przygotować: oczyścić z zanieczyszczeń, wyszlifować powierzchnię, by usunąć drzazgi i pozbyć się ewentualnych ubytków (np. stosując gładź). 

Chociaż najczęściej spotykamy się z meblami z palet, które są pomalowane na biało, śmiało możemy przełamać ten zwyczaj i zdecydować się na bardziej odważne rozwiązanie. Białe palety sprawdzą się w minimalistycznych, klasycznych ogrodach i z pewnością będą najbardziej uniwersalne, z kolei te w kolorach bardziej wyrazistych, np. czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym, mogą być wspaniałym akcentem, który doda przestrzeni unikalnego charakteru. Pamiętajcie, że palety możecie przemalowywać co roku i w każdym sezonie mieć meble na czasie np. w kolorze roku Pantone

meteoryty.pl / Youtube


Tanie rośliny do ogrodu 

  • Doskonały sposób na tanie nasadzenia do ogrodu to wykorzystanie samosiewnych bylin, które są łatwe do podzielenia, ale również mogą same się krzyżować na danym obszarze i z czasem będą występować np. w różnych kolorach.

  • Wiosną wysiewajcie zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny bezpośrednio do gruntu. Rośliny jednoroczne zakwitną w tym samym roku, ale większość bylin zakwitnie dopiero w drugim roku! 

  • Poszukajcie przedmiotów gospodarstwa domowego, które można ponownie wykorzystać w ogrodzie. Stary but, a nawet zepsuta wanienka dla ptaków mogą posłużyć jako pojemnik na sukulenty, aby nadać ogrodowi odrobinę fantazji.
Zapytajcie sąsiadów, czy nie są zainteresowani wymianą swoich roślin ogrodowych na te, które są w waszym ogrodzie. Dzięki temu zyskacie zupełnie nowe gatunki całkowicie za darmo! Pamiętajcie też, aby wcześniej odwiedzić lokalną szkółkę ogrodniczą i szukać wyprzedaży z zeszłorocznych zapasów. 

  • Uprawa roślin w pojemnikach to naprawdę niedrogi sposób na dekorację ogrodu. Kwiaty są najbardziej efektowne i często są pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę goście. Pięknie prezentują się na małej przestrzeni, na tarasie, patio lub na dziedzińcu, gdzie można je zobaczyć z wnętrza domu.

  • Warto zainwestować w rośliny łąkowe, a szczególnie te, które występują naturalnie w waszym otoczeniu. Wtedy możecie być pewni, że egzemplarze te sprawdzą się na waszej działce, a pieniądze, które w nie zainwestowaliście nie pójdą na marne! 

Make Your Life Greener / Youtube

Jak zaoszczędzić na oświetleniu? 

Lampy solarne: to zdecydowanie najtańsze oświetlenie w eksploatacji. Są piękną ozdobą, która nie pobiera prądu i nie musi być wpięta do instalacji elektrycznej. Co za tym idzie, nie zwiększa wysokości rachunków za prąd, a potrafi świecić przez wiele godzin. Co więcej, lampki solarne nie są montowane na stałe, dlatego możemy zmieniać ich lokalizację nawet codziennie! 

Światła typu LED: to opcja dla wszystkich, którym zależy na tradycyjnym oświetleniu, ale wciąż chcieliby skupić się na oszczędzaniu. 

Automatyzacja oświetlenia: kolejnym skutecznym sposobem regulacji wysokości rachunków za prąd jest automatyzacja oświetlenia, np. instalacja czujników ruchu albo włączników godzinowych, które same wyłączą i włączą oświetlenie.

Bricomarché z pasją / Youtube


Niskobudżetowa nawierzchnia | Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki są elementem całej kompozycji ogrodu i odgrywają kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To one przede wszystkim porządkują przestrzeń. Prowadzą do konkretnych miejsc i stref, przez określają rangę pozostałych elementów ogrodowych. Co więcej, to od ich układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wnętrz ogrodowych. Jednak sama kompozycja dróżek ogrodowych nie wystarczy, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Ważne jest też, by były wykonane ze stylowych materiałów.

Z czego zrobić ścieżki, by wyglądały dobrze, a nie pochłonęły całego naszego budżetu? 

  • Kruszywo: to materiał, który zawsze się sprawdza, w ogrodach o różnym przeznaczeniu i stylu. Nie dość, że jest ozdobne i przepuszczalne, to w dodatku nie wymaga zaawansowanych umiejętności do układania

  • Kamienie: kamienne ścieżki są ponadczasowe i bardzo trwałe

  • Cegły: dają świetny efekt, gdy układane są na tzw. jodełkę. Idealnie wpiszą się w charakter ogrodów w stylu industrialnym. 

  • Kora: to z pewnością jeden z najtańszych materiałów, a przy tym najbardziej ekologiczny

  • Piasek: ścieżka z piasku to także jedno z łatwiejszych i tańszych rozwiązań. Marzycie o ogródku, który będzie przywodził wam na myśl wakacje na rajskiej plaży albo spacer po ogrodzie zen? Piaskowa dróżka z pewnością was zachwyci!

  • Drewno: dedykowane w szczególności ogrodom naturalnym. Z drewnianej kładki może być zrobiona zarówno ścieżka główna prowadząca do domku, jak i boczne ścieżki meandrujące między grządkami. 

infouprawa / Youtube

Franciszek Rochowczyk / Youtube


FILM: Jak tanio urządzić ogród?

Castorama Polska / Youtube



Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RitaE / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści