Logo
Logo

Jak tanio założyć ogród? | Pomysły, wskazówki, inspiracje

Koszty realizacji ogrodu często sięgają wygórowanych kwot, które wykraczają poza zaplanowany przez nas budżet. By zapobiec niemiłym niespodziankom, warto już na etapie projektowania własnego ogródka pomyśleć o budżetowych rozwiązaniach i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze. Jak tanio założyć ogród? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Spis treści
Jak tanio założyć ogród? Z czego zrobić meble ogrodowe? Jak zaoszczędzić na roślinach? Jakie oświetlenie będzie najtańsze? Czy da się zrobić nawierzchnię niskim kosztem? FILM: Jak tanio urządzić ogród?

Jak tanio założyć ogród?

Realizację ogrodu trzeba dobrze zaplanować i najlepiej podzielić ją na etapy. Jeśli będziemy trzymać się ustalonego harmonogramu, unikniemy nie tylko stresującego zamieszania, ale także niepotrzebnych kosztów. Działanie spontaniczne zwłaszcza w kwestii zakładania ogrodu może być zgubne i co gorsza, chaotyczne. 

Zakładanie ogrodu powinien poprzedzać projekt. Jeśli nie dysponujecie funduszami, które pozwoliłyby wam na zasięgnięcie pomocy eksperta, możecie samodzielnie zaplanować wszystkie działania, jakie chcecie przeprowadzić w swoim ogrodzie. Warto zacząć od przemyślenia kwestii doboru roślin. Postawcie na gatunki, które lubicie i sprawdźcie w naszym katalogu, czy nadają się do uprawy w waszym ogrodzie. 

Tanie meble ogrodowe DIY | Wykorzystaj europalety! 

Jedne z najtańszych mebli ogrodowych to te wykonane własnoręcznie np. z palet. Do budowy mebli z palet najczęściej wykorzystuje się "europalety". Meble z palet są tańsze od innych, ponieważ zakup jednej palety to koszt ok. 20 zł. Można bez większych problemów zamówić je w internecie, kupić w składzie budowlanym albo odwiedzić większy sklep spożywczy lub market budowlany i po uzgodnieniu z kierownikiem sklepu wykorzystać palety wyrzucone na śmietnik.

Przed pomalowaniem palety należy ją odpowiednio przygotować: oczyścić z zanieczyszczeń, wyszlifować powierzchnię, by usunąć drzazgi i pozbyć się ewentualnych ubytków (np. stosując gładź). 

Chociaż najczęściej spotykamy się z meblami z palet, które są pomalowane na biało, śmiało możemy przełamać ten zwyczaj i zdecydować się na bardziej odważne rozwiązanie. Białe palety sprawdzą się w minimalistycznych, klasycznych ogrodach i z pewnością będą najbardziej uniwersalne, z kolei te w kolorach bardziej wyrazistych, np. czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym, mogą być wspaniałym akcentem, który doda przestrzeni unikalnego charakteru. Pamiętajcie, że palety możecie przemalowywać co roku i w każdym sezonie mieć meble na czasie np. w kolorze roku Pantone

meteoryty.pl / Youtube


Tanie rośliny do ogrodu 

 • Doskonały sposób na tanie nasadzenia do ogrodu to wykorzystanie samosiewnych bylin, które są łatwe do podzielenia, ale również mogą same się krzyżować na danym obszarze i z czasem będą występować np. w różnych kolorach.

 • Wiosną wysiewajcie zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny bezpośrednio do gruntu. Rośliny jednoroczne zakwitną w tym samym roku, ale większość bylin zakwitnie dopiero w drugim roku! 

 • Poszukajcie przedmiotów gospodarstwa domowego, które można ponownie wykorzystać w ogrodzie. Stary but, a nawet zepsuta wanienka dla ptaków mogą posłużyć jako pojemnik na sukulenty, aby nadać ogrodowi odrobinę fantazji.
Zapytajcie sąsiadów, czy nie są zainteresowani wymianą swoich roślin ogrodowych na te, które są w waszym ogrodzie. Dzięki temu zyskacie zupełnie nowe gatunki całkowicie za darmo! Pamiętajcie też, aby wcześniej odwiedzić lokalną szkółkę ogrodniczą i szukać wyprzedaży z zeszłorocznych zapasów. 

 • Uprawa roślin w pojemnikach to naprawdę niedrogi sposób na dekorację ogrodu. Kwiaty są najbardziej efektowne i często są pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę goście. Pięknie prezentują się na małej przestrzeni, na tarasie, patio lub na dziedzińcu, gdzie można je zobaczyć z wnętrza domu.

 • Warto zainwestować w rośliny łąkowe, a szczególnie te, które występują naturalnie w waszym otoczeniu. Wtedy możecie być pewni, że egzemplarze te sprawdzą się na waszej działce, a pieniądze, które w nie zainwestowaliście nie pójdą na marne! 

Make Your Life Greener / Youtube

Jak zaoszczędzić na oświetleniu? 

Lampy solarne: to zdecydowanie najtańsze oświetlenie w eksploatacji. Są piękną ozdobą, która nie pobiera prądu i nie musi być wpięta do instalacji elektrycznej. Co za tym idzie, nie zwiększa wysokości rachunków za prąd, a potrafi świecić przez wiele godzin. Co więcej, lampki solarne nie są montowane na stałe, dlatego możemy zmieniać ich lokalizację nawet codziennie! 

Światła typu LED: to opcja dla wszystkich, którym zależy na tradycyjnym oświetleniu, ale wciąż chcieliby skupić się na oszczędzaniu. 

Automatyzacja oświetlenia: kolejnym skutecznym sposobem regulacji wysokości rachunków za prąd jest automatyzacja oświetlenia, np. instalacja czujników ruchu albo włączników godzinowych, które same wyłączą i włączą oświetlenie.

Bricomarché z pasją / Youtube


Niskobudżetowa nawierzchnia | Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki są elementem całej kompozycji ogrodu i odgrywają kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To one przede wszystkim porządkują przestrzeń. Prowadzą do konkretnych miejsc i stref, przez określają rangę pozostałych elementów ogrodowych. Co więcej, to od ich układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wnętrz ogrodowych. Jednak sama kompozycja dróżek ogrodowych nie wystarczy, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Ważne jest też, by były wykonane ze stylowych materiałów.

Z czego zrobić ścieżki, by wyglądały dobrze, a nie pochłonęły całego naszego budżetu? 

 • Kruszywo: to materiał, który zawsze się sprawdza, w ogrodach o różnym przeznaczeniu i stylu. Nie dość, że jest ozdobne i przepuszczalne, to w dodatku nie wymaga zaawansowanych umiejętności do układania

 • Kamienie: kamienne ścieżki są ponadczasowe i bardzo trwałe

 • Cegły: dają świetny efekt, gdy układane są na tzw. jodełkę. Idealnie wpiszą się w charakter ogrodów w stylu industrialnym. 

 • Kora: to z pewnością jeden z najtańszych materiałów, a przy tym najbardziej ekologiczny

 • Piasek: ścieżka z piasku to także jedno z łatwiejszych i tańszych rozwiązań. Marzycie o ogródku, który będzie przywodził wam na myśl wakacje na rajskiej plaży albo spacer po ogrodzie zen? Piaskowa dróżka z pewnością was zachwyci!

 • Drewno: dedykowane w szczególności ogrodom naturalnym. Z drewnianej kładki może być zrobiona zarówno ścieżka główna prowadząca do domku, jak i boczne ścieżki meandrujące między grządkami. 

infouprawa / Youtube

Franciszek Rochowczyk / Youtube


FILM: Jak tanio urządzić ogród?

Castorama Polska / YoutubeTekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RitaE / Pixabay

Autor
Jak tanio założyć ogród? | Pomysły, wskazówki, inspiracje
Jak tanio założyć ogród? | Pomysły, wskazówki, inspiracje
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl