Zakładanie ogrodu - jak uniknąć podstawowych błędów?

Zakładanie ogrodu, jak również modernizacja już istniejącego wiąże się z planowaniem, rozrysowaniem poszczególnych elementów i zakupami. Potem nadchodzi czas wykonywania prac. Znajomość podstawowych zasad planowania ogrodu pozwoli stworzyć zakątek marzeń.

Posłuchaj
00:00
4

Wiele osób, które zakładają lub chcą założyć ogród wpada w "szał zakupów". Do tego dochodzi sąsiedzka wymiana sadzonek. Początkujący ogrodnicy wychodzą z założenia, że im więcej roślin posadzi się w ogrodzie, tym okazalej będzie się prezentował. Niestety tak nie jest. Trzeba zdać sobie sprawę, że rośliny po pewnym czasie się rozrosną i trzeba będzie dodatkowych nakładów pracy, aby część z nich przyciąć, a niektóre całkowicie zlikwidować.

Jak planować zieleń w ogrodzie?

1. Zawsze trzeba dobierać wielkość roślin do powierzchni ogrodu. Duże drzewo w małym ogrodzie całkowicie zasłoni widok, a z kolei drzewo soliterowe w ogrodzie o dużej powierzchni może wyglądać bardzo dobrze. Niewysokie rośliny w dużym ogrodzie mogą zginąć i nie dadzą oczekiwanego efektu przestrzennego.

2. Zamiast inwestować w ogromną ilość roślin, lepiej kupić mniej większych sadzonek w pojemnikach z uformowaną bryłą korzeniową. Trzeba pamiętać, że rośliny zbyt gęsto posadzone są częściej atakowane przez choroby i szkodniki i wyglądają nieciekawie. Nie powinno się przesadzać z różnorodnością gatunków roślin, które stworzą bałagan. Lepiej sadzić mniej gatunków, bo wiele roślin najbardziej dekoracyjneprezentuje się w grupie.

Ogród - fot. www.sxc.hu/Ayla87
fot. www.sxc.hu/Ayla87


3.
Wybierając gatunki roślin trzeba uwzględnić ich potrzeby dotyczące - stanowiska, rodzaju gleby, zapotrzebowania na wodę i składniki pokarmowe. Ogród można podzielić na części względem stron świata:

  • wystawę zachodnią - bardzo korzystną dla roślin, wystawę południową o silnym nasłonecznieniu, dobrą np.: na założenie skalniaka,
  • wystawę północną - chłodniejszą i ciemniejszą dla mniej wymagających roślin,
  • wystawę wschodnią - narażoną na mroźne wiatry. Ilość światła jest ważniejsza nawet od jakości gleby, gdyż o ile to drugie można w miarę możliwości poprawić, w zdecydowanej większości przydatków warunki świetlne ciężko zmienić.
ogród - fot. www.sxc.hu/Christa Richer
fot. www.sxc.hu/Christa Richer

 

4. Tworząc ogród w wybranym stylu trzeba dobierać gatunki roślin tak, aby pasowały do stylu ogrodu. Decydując się na to warto być konsekwentnym, aby zarówno architektura, budynki i roślinność harmonizowały ze sobą.

5. Przy ogrodach wiejskich czy naturalistycznych warto sadzić - byliny, krzewy i drzewa, które występują w okolicy. W ten sposób stworzy się ogród zbliżony do architekturą krajobrazu. Im mniej egzotycznych roślin na korzyść rodzimych, tym ogród lepiej wtapia się w otoczenie.

6. Przy tworzeniu rabat należy pamiętać, aby sadzić mniejsze rośliny z przodu, wyższe z tyłu.

7. W ogrodzie modernizowanym trzeba sprawdzić, co aktualnie rośnie i wybrać okazy do usunięcia lub przesadzenia. Warto zachować rozsądek - wiele krzewów czy małych drzew można skomponować z nowymi nasadzeniami.

8. Rośliny sadzimy oczywiście na samym końcu, gdy elementy architektury w ogrodzie są zrobione, a instalacje założone.

Figury geometryczne z żywopłotu - fot. www.sxc.pl/eschu1952
fot. www.sxc.pl/eschu1952

Co z architekturą?

1. Poszczególne elementy w ogrodzie powinny harmonizować z wyglądem domu, ogrodzenia i budynkami gospodarczymi. Zbyt różnorodna kolorystyka zakłóca harmonię w ogrodzie, np. do drewnianego domu najlepiej będzie pasował ogród wiejski lub naturalistyczny, a nowoczesny budynek atrakcyjnie wygląda w otoczeniu nowoczesnego ogrodu mieszanego.

2. Ogród warto podzielić na funkcjonalne części. Można je rozdzielać ścieżkami czy roślinnością. Zwykle część ogrodu przy głównej drodze to część reprezentacyjna obsadzana roślinami ozdobnymi czy żywopłotem. W miejscach bardziej ustronnych warto zaplanować obiekty funkcjonalne - altanę, grill czy taras. Warzywniak lub zielnik z racji, że jest mniej dekoracyjny od reszty ogrodu, tworzy się też w mało uczęszczanym miejscu - oczywiście zwracając uwagę na dostępność światła

3. W małym ogrodzie warto zaplanować nieregularne, zaokrąglone drogi i ścieżki, aby w sposób optyczny zwiększyć jego powierzchnię. Po prostych "kwadratowych" ścieżkach podświadomie chodzi się nieco szybciej.

4. Przy planowaniu ogrodu nie można zapomnieć o bezpieczeństwie najmłodszych. W części ogrodu można zaplanować plac zabaw z huśtawką, trampoliną i piaskownicą. Oczka wodne, szczególnie te głębokie czy małe stawy powinny być zabezpieczone. W ogrodzie "dla dzieci" nie wolno sadzić roślin niebezpiecznych - kłujących jak berberys czy akacja i trujących - np. bieluń. Odradza się również sadzenie mocno działających ziół - np. naparstnicy.

5. Do poszczególnych elementów ogrodu, stylu, użytych budulców warto dopasować mniejsze elementy małej architektury - donice, wazy, wiszące kosze czy rzeźby. Najbardziej sporną kwestią są tutaj… krasnale ogrodowe, dla niektórych nieodzowne w ogrodzie, dla innych będące symbolem kiczu. Ale to już zupełnie inny temat.

Michał Mazik

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści