Instalacja elektryczna i nawadniająca | Jak je założyć w ogrodzie?

O instalacji elektrycznej i nawadniającej należy pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu (po przeprowadzeniu robót ziemnych), bo ułożenie kabli elektrycznych i elastycznych rur z polietylenu do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów (a te mogłyby zniszczyć przedwcześnie założony trawnik albo rabatę).

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5

Instalacja elektryczna: Jak oświetlić ogród?

Instalacja elektryczna potrzebna jest nie tylko w domu, ale i w ogrodzie - do zasilania latarni, napędu bramy, pompy w stawie i narzędzi elektrycznych (kosiarki, pilarki).

Elektryk z uprawnieniami zaplanuje instalację ogrodową i ułoży kable w wykopie, na głębokości 70 cm (tak, by nie zostały uszkodzone podczas prac ogrodniczych), w bezpiecznej odległości od dużych drzew, fundamentów i rur wodociągowych. Zasugerujmy, by nie było konieczności zapalania wszystkich lamp jednym przyciskiem, bo to nieekonomiczne, a ponadto uniemożliwia tworzenie nastroju.

Oświetlony ogród jest bardziej bezpieczny i sprzyja wieczornym spotkaniom na świeżym powietrzu. W nawierzchniach ciekawie prezentują się oprawy najazdowe, które wytrzymują nacisk kół. Ścieżki można też oświetlać lampami na wyższych bądź niższych słupkach albo reflektorkami montowanymi w trawniku. Bardzo dekoracyjnie wygląda elewacja podświetlona za pomocą kinkietów, reflektorków umieszczonych w podsufitce lub na trawniku bądź opraw ulokowanych w nawierzchni opaski wokół domu. Światło skierowane równolegle do ściany uwypukla strukturę kamienia albo cegły.

Oświetlenie
Fot. Ben Kerckx / Pixabay.com

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Ciekawe efekty daje też oczywiście podświetlenie roślin i budowli ogrodowych. W oczku wodnym zaś można umieścić lampki unoszące się na tafli wody. Pamiętajmy, że urządzenia elektryczne zastosowane w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz - dotyczy to nawet lamp znajdujących się pod zadaszeniem.

Instalacja nawadniająca: Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu coraz częściej zastępuje tradycyjne narzędzia - konewki, węże i zraszacze przenośne, montowane na końcu węża. System praktycznie nie wymaga obsługi, może pracować nocą (woda wtedy paruje wolniej), zapewnia racjonalne zużycie wody i w zaprogramowanym czasie zapewnia właściwą jej ilość poszczególnym roślinom.

Jeśli mamy duży ogród, projekt i montaż nawadniania trzeba zamówić w wyspecjalizowanej firmie (dodatkowo otrzymamy gwarancję i fachowy serwis). Specjaliści założą instalację z automatycznym sterownikiem (wysyła on sygnał do elektrozaworów zakopanych w ogrodzie, dzięki czemu w odpowiednim czasie dopływ wody jest otwierany bądź zamykany).

Na małym terenie natomiast można samemu zainstalować system ze sterownikiem montowanym bezpośrednio na zaworze. W systemie automatycznego nawadniania woda jest dostarczana bezpośrednio do roślin za pomocą rozmaitych urządzeń emitujących wodę (wszystkie montowane są po posadzeniu zieleni).

Nawodnienie
Fot. Dreamstime 
Elektrozawory zakopane w pobliżu rury zasilającej automatyczne podlewanie (w tzw. studzience rozdzielczej), w zaprogramowanym przez nas czasie otwierają i zamykają dopływ wody do zraszaczy oraz linii kroplujących w poszczególnych częściach ogrodu (tzw. sekcjach).

W obrębie trawników idealne są statyczne lub obrotowe zraszacze wynurzalne (umieszczane tuż pod ziemią, wysuwające się ponad powierzchnię pod wpływem ciśnienia wody), bo nie utrudniają pracy kosiarką. W gęstwinie roślin z powodzeniem sprawdzają się tańsze zraszacze niewynurzalne (sztywne rury wystające ponad poziom gruntu).

Klomby, ogródki skalne i warzywniki najlepiej podlewać mikrozraszaczami - dzięki specjalnym zaworkom wytwarzają mgiełkę, a na czas prac ogrodowych można je szybko zdemontować. Na rabatach i wzdłuż żywopłotów układa się zwykle linie kroplujące - rury z dziurkami, przez które sączy się woda, przykrywane warstwą kory.

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Kolmus

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści