Instalacja elektryczna: Jak oświetlić ogród?
Instalacja elektryczna potrzebna jest nie tylko w domu, ale i w ogrodzie - do zasilania latarni, napędu bramy, pompy w stawie i narzędzi elektrycznych (kosiarki, pilarki).
Oświetlony ogród jest bardziej bezpieczny i sprzyja wieczornym spotkaniom na świeżym powietrzu. W nawierzchniach ciekawie prezentują się oprawy najazdowe, które wytrzymują nacisk kół. Ścieżki można też oświetlać lampami na wyższych bądź niższych słupkach albo reflektorkami montowanymi w trawniku. Bardzo dekoracyjnie wygląda elewacja podświetlona za pomocą kinkietów, reflektorków umieszczonych w podsufitce lub na trawniku bądź opraw ulokowanych w nawierzchni opaski wokół domu. Światło skierowane równolegle do ściany uwypukla strukturę kamienia albo cegły.
Ciekawe efekty daje też oczywiście podświetlenie roślin i budowli ogrodowych. W oczku wodnym zaś można umieścić lampki unoszące się na tafli wody. Pamiętajmy, że urządzenia elektryczne zastosowane w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz - dotyczy to nawet lamp znajdujących się pod zadaszeniem.
Instalacja nawadniająca: Automatyczne nawadnianie ogrodu
Automatyczne nawadnianie ogrodu coraz częściej zastępuje tradycyjne narzędzia - konewki, węże i zraszacze przenośne, montowane na końcu węża. System praktycznie nie wymaga obsługi, może pracować nocą (woda wtedy paruje wolniej), zapewnia racjonalne zużycie wody i w zaprogramowanym czasie zapewnia właściwą jej ilość poszczególnym roślinom.
Na małym terenie natomiast można samemu zainstalować system ze sterownikiem montowanym bezpośrednio na zaworze. W systemie automatycznego nawadniania woda jest dostarczana bezpośrednio do roślin za pomocą rozmaitych urządzeń emitujących wodę (wszystkie montowane są po posadzeniu zieleni).
W obrębie trawników idealne są statyczne lub obrotowe zraszacze wynurzalne (umieszczane tuż pod ziemią, wysuwające się ponad powierzchnię pod wpływem ciśnienia wody), bo nie utrudniają pracy kosiarką. W gęstwinie roślin z powodzeniem sprawdzają się tańsze zraszacze niewynurzalne (sztywne rury wystające ponad poziom gruntu).
Klomby, ogródki skalne i warzywniki najlepiej podlewać mikrozraszaczami - dzięki specjalnym zaworkom wytwarzają mgiełkę, a na czas prac ogrodowych można je szybko zdemontować. Na rabatach i wzdłuż żywopłotów układa się zwykle linie kroplujące - rury z dziurkami, przez które sączy się woda, przykrywane warstwą kory.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Kolmus |