Logo
Logo

Lampy do ogrodu romantycznego

Ogród może być nastrojowym, tajemniczym i romantycznym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Aby go takim stworzyć musimy znać kilka podstaw dotyczących oświetlenia i wybrać odpowiednie kształty lamp. Są one dodatkowo potrzebne ze względów czysto praktycznych. 

Poznaj jakie rodzaje lamp możesz zastosować w swoim ogrodzie, aby stworzyć swój idealny, wieczorny zakątek.

Romantycznie na wejściu:
lampa przy drzwiach do domu

Obok drzwi wejściowych umieszcza się lampę, która ułatwia ich otwarcie po ciemku. Oświetlenie wejścia jest podstawą (każdy domownik i gość będzie zwracać na nią uwagę), więc należy z rozmysłem wybrać to źródło światła.

Stylistyka lamp jest różnorodna. Możemy więc wybierać wśród:

 1. Kinkiety
  Płasko przylegające do ściany lampy, mocowane do niej pod różnymi kątami.

 2. Lampy wiszące
  Jeśli wejście do naszego domu jest zadaszone (ich kształty zwykle bardzo dobrze nadają się do romantycznego ogrodu).

 3. Latarnie
  Mocowane na sztywnych, długich uchwytach. Do ogrodów romantycznych dobrze wybierać te, o esowatych wygięciach.

Lampa wejściowa, fot. Art Metal
Fot. Art Metal

Lampa przy wejściu często długo pozostaje włączona warto więc zadbać o umieszczenie w niej energooszczędnej żarówki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy dwufunkcyjnej – może ona świecić ciągle lub być przełączana w tryb działania połączony z czujnikiem ruchu.

Romantyczny klimat dzięki odpowiednim materiałom:
z czego zbudowane są lampy do ogrodu

Lampy te produkowane są z aluminium – anodowanego lub lakierowanego proszkowo – i stali (także lakierowanej proszkowo), żeliwa oraz z utwardzanego tworzywa ABS. Są też bardzo efektowne ogrodowe lampy miedziane, ale ich oferta nie jest duża.

Klosze lamp do ogrodu romantycznego powinny być z mlecznego, barwionego lub ornamentowego szkła, które rozprasza światło, nie oślepiając.

Źródłem światła w lampach ogrodowych mogą być zwykłe żarówki, świetlówki kompaktowe, żarówki i reflektorki halogenowe oraz żarówki i halogeny PAR. Źródła światła typu PAR mają szczególną budowę. Ich wnętrza są pokryte odbijającą i rozpraszającą światło powłoką z aluminium.

Obecnie rzadziej stosuje się lampy metalohalogenkowe i rtęciowe. Mogą one współpracować tylko z przeznaczonymi do nich oprawami. Natomiast zamiennie można stosować źródła światła typu PAR.

Także tradycyjne żarówki i świetlówki mogą być stosowane zamiennie. Oprawy mogą być przystosowane do gwintu standardowego lub E27. Informacja o dopuszczalnym w danej oprawie rodzaju źródła światła oraz wielkości gwintu jest umieszczona na opakowaniu lampy i należy jej przestrzegać.


Najlepszy efekt: lampy z tej samej serii

W handlu dostępne są całe komplety lamp ogrodowych, utrzymanych w tej samej stylistyce. Najczęściej spotykane zestawy to kinkiet, słupek niski i słupek wysoki. Można też najczęściej dokupić taką samą lampę parkową. Te jednak są w ogrodach domów jednorodzinnych używane stosunkowo rzadko.

 

Lampy wokół domu i ogrodzie:
Romantyczne ścieżki i oczko wodne

Oświetlenie wokół domu zapewniają głównie oprawy słupkowe – na podstawach o wysokości od 30 do 170 cm. Producenci zazwyczaj klasyfikują lampy ogrodowe o wysokości do 50 jako niskie słupki, do 170 cm – jako wysokie słupki. Powyżej 170 cm są to już lampy parkowe, czyli latarnie.

 • Lampy ogrodowe służące do oświetlania traktów powinny być tak skonstruowane, aby światło było skierowane do dołu i nie oślepiało.
 • Moc żarówki powinna być tak dobrana, aby oświetlony był fragment terenu pod lampą (w przeciwnym razie świecąca lampa będzie sprawiała wrażenie zawieszonego w próżni punktu).
 • Przy stawach i oczkach wodnych dobrze ustawiać lampy niskie o obłych kształtach oraz niezbyt mocnym, ciepłym świetle. Dobrze wygląda też oświetlenie inspirowane lampionami czy prawdziwym ogniem.
 • W obecności wody musimy unikać czystego, białego światła, które stałoby się zbyt mocne (odbicie w wodzie potęguje światło) oraz mogłoby nadawać sterylnego, nowoczesnego wyglądu.

Fot. Milantex

Światło lampy przy ścieżce powinno być 
skierowane o dołu.

Fot. Spotline

Niskie lampy typu słupek są chętnie używane ogrodzie nie tylko przy ścieżkach. 

Oświetlenie tarasu:
romantycznie i relaksująco

Jako oświetlenie tarasu w romantycznym ogrodzie sprawdzą się kinkiety lub niewysokie lampy typu słupki. Inną propozycją są lampki wpuszczane w podłogę lub ścianę.

Źródeł światła powinno być kilka o niedużej mocy – duża ilość niezbyt mocnych światełek sprawia, że otoczenie nabiera delikatności.


Fot. Spotline

Lampki wpuszczone w taras delikatnie oświetlają przestrzeń.

Tekst: Anna Grocholska, Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Oase
Autor
Lampy do ogrodu romantycznego
Lampy do ogrodu romantycznego
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz