Romantycznie na wejściu:
lampa przy drzwiach do domu
Obok drzwi wejściowych umieszcza się lampę, która ułatwia ich otwarcie po ciemku. Oświetlenie wejścia jest podstawą (każdy domownik i gość będzie zwracać na nią uwagę), więc należy z rozmysłem wybrać to źródło światła.
Stylistyka lamp jest różnorodna. Możemy więc wybierać wśród:
- Kinkiety
Płasko przylegające do ściany lampy, mocowane do niej pod różnymi kątami. - Lampy wiszące
Jeśli wejście do naszego domu jest zadaszone (ich kształty zwykle bardzo dobrze nadają się do romantycznego ogrodu). - Latarnie
Mocowane na sztywnych, długich uchwytach. Do ogrodów romantycznych dobrze wybierać te, o esowatych wygięciach.
Lampa przy wejściu często długo pozostaje włączona warto więc zadbać o umieszczenie w niej energooszczędnej żarówki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy dwufunkcyjnej – może ona świecić ciągle lub być przełączana w tryb działania połączony z czujnikiem ruchu. |
Romantyczny klimat dzięki odpowiednim materiałom:
z czego zbudowane są lampy do ogrodu
Lampy te produkowane są z aluminium – anodowanego lub lakierowanego proszkowo – i stali (także lakierowanej proszkowo), żeliwa oraz z utwardzanego tworzywa ABS. Są też bardzo efektowne ogrodowe lampy miedziane, ale ich oferta nie jest duża.
Klosze lamp do ogrodu romantycznego powinny być z mlecznego, barwionego lub ornamentowego szkła, które rozprasza światło, nie oślepiając.
Źródłem światła w lampach ogrodowych mogą być zwykłe żarówki, świetlówki kompaktowe, żarówki i reflektorki halogenowe oraz żarówki i halogeny PAR. Źródła światła typu PAR mają szczególną budowę. Ich wnętrza są pokryte odbijającą i rozpraszającą światło powłoką z aluminium.
Obecnie rzadziej stosuje się lampy metalohalogenkowe i rtęciowe. Mogą one współpracować tylko z przeznaczonymi do nich oprawami. Natomiast zamiennie można stosować źródła światła typu PAR.
Także tradycyjne żarówki i świetlówki mogą być stosowane zamiennie. Oprawy mogą być przystosowane do gwintu standardowego lub E27. Informacja o dopuszczalnym w danej oprawie rodzaju źródła światła oraz wielkości gwintu jest umieszczona na opakowaniu lampy i należy jej przestrzegać.
|
Lampy wokół domu i ogrodzie:
Romantyczne ścieżki i oczko wodne
Oświetlenie wokół domu zapewniają głównie oprawy słupkowe – na podstawach o wysokości od 30 do 170 cm. Producenci zazwyczaj klasyfikują lampy ogrodowe o wysokości do 50 jako niskie słupki, do 170 cm – jako wysokie słupki. Powyżej 170 cm są to już lampy parkowe, czyli latarnie.
- Lampy ogrodowe służące do oświetlania traktów powinny być tak skonstruowane, aby światło było skierowane do dołu i nie oślepiało.
- Moc żarówki powinna być tak dobrana, aby oświetlony był fragment terenu pod lampą (w przeciwnym razie świecąca lampa będzie sprawiała wrażenie zawieszonego w próżni punktu).
- Przy stawach i oczkach wodnych dobrze ustawiać lampy niskie o obłych kształtach oraz niezbyt mocnym, ciepłym świetle. Dobrze wygląda też oświetlenie inspirowane lampionami czy prawdziwym ogniem.
- W obecności wody musimy unikać czystego, białego światła, które stałoby się zbyt mocne (odbicie w wodzie potęguje światło) oraz mogłoby nadawać sterylnego, nowoczesnego wyglądu.
Światło lampy przy ścieżce powinno być |
Niskie lampy typu słupek są chętnie używane ogrodzie nie tylko przy ścieżkach. |
Oświetlenie tarasu:
romantycznie i relaksująco
Jako oświetlenie tarasu w romantycznym ogrodzie sprawdzą się kinkiety lub niewysokie lampy typu słupki. Inną propozycją są lampki wpuszczane w podłogę lub ścianę.
Źródeł światła powinno być kilka o niedużej mocy – duża ilość niezbyt mocnych światełek sprawia, że otoczenie nabiera delikatności.
Lampki wpuszczone w taras delikatnie oświetlają przestrzeń. |