Oświetlenie ogrodowe: jakie lampy wybrać i gdzie najlepiej zamontować?

Właściwe oświetlenie ogrodowe uatrakcyjni posesję, odstraszy włamywaczy, sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie i bez problemu trafimy kluczem w zamek. Instalacja elektryczna potrzebna jest na zewnątrz domu nie tylko do zasilania lamp, ale również do napędu bramy wjazdowej czy pomp w studni albo oczku wodnym.

Posłuchaj
00:00
8

Instalacja elektryczna w ogrodzie

O instalacji należy pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu (bo układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku lub rabatach), a jej projekt i prace montażowe zlecić elektrykowi z uprawnieniami.

Instalację elektryczną zasilającą zewnętrzne oświetlenie domu podłącza się do instalacji domowej (do oddzielnego obwodu, chronionego wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym). Na dużych posesjach, na których planowane są liczne źródła światła, wykonuje się instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V. Zasilanie niskim napięciem (12 lub 24 V) jest korzystne tylko na działkach z kilkoma punktami oświetleniowymi.

Przed zakupem lamp, warto sprawdzić, jakim napięciem mogą być zasilane (i czy da się w nich zastosować energooszczędne źródła światła). Zadbajmy, by nie było konieczności zapalania wszystkich lamp jednym przyciskiem, bo to nieekonomiczne, a ponadto uniemożliwia tworzenie nastroju.

Trasa, którą będzie prowadzony kabel zasilający lampy ogrodowe nie może przebiegać blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych. Kable układa się w 10-20 cm warstwie piasku, w wykopie, na głębokości 70 cm, by nie narażać ich na uszkodzenie podczas prac ogrodniczych (muszą to być specjalne przewody przeznaczone do układania w ziemi).

Które elementy otoczenia domu oświetlić i jak kierować źródło światła?

  • Furtka i drzwi wejściowe. Pod względem funkcjonalnym oświetlenie jest tu bardzo ważne. Światło powinno być skierowane w dół i dobrze oświetlać klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę stojąca przed furtką lub drzwiami.
  • Nawierzchnie. Ścieżki możemy oświetlić od dołu - stosując oprawy montowane w trawniku - lub od góry - lampami na słupkach, lokowanymi po obu stronach traktu. Te ostatnie osadza się w gotowych fundamentach (np. z bloczków betonowych) lub podstawach, wykonanych na miejscu z betonu, albo przykręca do kostki brukowej lub betonowych płyt. Ciekawie wyglądają oprawy najazdowe ulokowane w nawierzchni - dzięki szczelnej stalowej obudowie, wytrzymują nacisk kół.
  • Elewacja. Oświetla się ją dla dekoracji, stosując w tym celu kinkiety, reflektorki w podsufitce lub na trawniku bądź oprawy umieszczone w nawierzchni opaski wokół domu. Strumień światła skierowany równolegle do ściany pięknie uwypukli strukturę kamienia czy łupanej cegły silikatowej. W przypadku tynku, równolegle padający strumień światła podkreśli niedoskonałości elewacji. Ważne, by oświetlenie nie było zbyt silne - nawet delikatne światło za oknem może zakłócać sen.
  • Rośliny i mała architektura. Oświetlenie frontu domu i wjazdu na posesję jest oczywiste. Wspaniałe efekty może dać iluminacja roślin i budowli ogrodowych, np. za pomocą reflektorków przykręcanych do utwardzonej nawierzchni, fundamentu bądź wbijanych ostrzem w grunt.
    Korzystnie prezentuje się oświetlenie o niebieskim odcieniu. Niestety takie światło przyciąga owady nocne, dlatego oprawy zewnętrzne przystosowane są głównie do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni. W oczku wodnym ciekawie wyglądają unoszące się na tafli wody przezroczyste lampki w kształcie kul. Zarówno oprawy pływające po powierzchni wody oraz montowane na dnie zbiornika, jak i umieszczane przy oczku wodnym powinny mieć hermetyczną obudowę.

Bezpieczne oprawy oświetleniowe

Oświetlenie ogrodowe wymaga specjalnych urządzeń elektrycznych, które muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz - dotyczy to także lamp znajdujących się pod zadaszeniem.

Klasa ochronności, oznaczana cyfrą rzymską, określa rodzaj izolacji elektrycznej - lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, a lampy do oczek III. Oprawy oznaczane są też kodem IP, zawierającym liczbę dwucyfrową - pierwsza z nich (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność oprawy, zaś druga (od 0 do 8) wodoszczelność.

Dla wszystkich lamp niskonapięciowych (12 lub 24 V) zalecane jest przynajmniej IP 21. Natomiast dla zasilanych napięciem 230 V wartość ta jest następująca: oprawy pod zadaszeniem min. IP 44, słupki IP 55, najazdowe IP 65, montowane w oczku IP 68.

Lampy jak kamienie (fot. Philips) Lampy w oprawie kamiennej (fot. Philips)

Lampy jak kamienie i lampy w oprawie kamiennej (fot. Philips).

Lampa solarna do oczka (fot. Praktiker)

Oryginalna lampa solarna do oczka wodnego, unosi się na tafli wody (fot. Praktiker).

Tekst: Małgorzata Kolmus

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści