Logo
Logo

Podświetlony ogród: jakie światło wybrać

Lampy nie tylko pozwalają bezpiecznie użytkować ogród po zmroku. Odpowiednio dobrane lampy wydobędą jego walory i podkreślą niepowtarzalny styl. Zobacz, jakie oświetlenie w ogrodzie zastosować i które zakątki lub elementy podświetlić.

Zaprojektuj oświetlenie ogrodu już na etapie projektu

Podstawową instalację elektryczną zakładamy przy wejściu do domu, bramie, furtce, ścieżkach doprowadzających do budynku oraz podjazdach. W tych miejscach lampy palą się zwykle codziennie. Nie muszą dawać światła o silnym natężeniu. Wystarczy oświetlenie punktowe, np. umieszczone przy każdym stopniu schodów lub wzdłuż ścieżek.

Oświetlenie na tarasie czy w głębi posesji możemy założyć później, gdy ogród jest już gotowy i wiemy, w których miejscach spędzać będziemy najwięcej czasu. Aby jednak nie niszczyć istniejących już ścieżek i nie przekopywać ogrodu dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem oświetlenia już na etapie projektowania ogrodu.

Oświetlenie zmienia ogród o zmierzchu (fot. ES System Wilkasy) Fot. ES System Wilkasy

Co jeszcze oświetlić?

Możliwości rozproszenia mroku w ulubionych ogrodowych zakątkach jest wiele. Od zwykłych latarenek, reflektorów podświetlających korony drzew o ciekawym pokroju, poprzez świetlne kule pływające po powierzchni oczka wodnego, podwodne reflektory podświetlające fontanny i kaskady oraz przenośne lampy.

Dowiedz się więcej: Podświetlamy oczko wodne i rośliny w ogrodzie

Oświetlenie punktowe

Jeżeli chcemy oświetlić w ogrodzie jeden wybrany element, np. rzeźbę czy fontannę, warto zastosować lampy punktowe kierujące snop światła w określone miejsce.

Oświetlenie górne

Taras, altanę lub ulubioną ławkę można rozjaśnić podobnie jak wnętrze w domu - od góry. Takie światło nikogo nie będzie razić, a dobrze rozproszy mrok. W altanach przydadzą się również nieduże kinkiety.

Lampy solarne na energię słoneczną

Na posesji, gdzie nie mamy podłączenia do sieci elektrycznej, albo z dala od budynku możemy założyć lampy solarne na energię słoneczną. Dają bardzo słabe światło, ale przydają się m. in. do oznaczenia biegu ścieżek i schodów.

Światło w podłożu

Ostatnio bardzo modnym trendem jest umieszczanie świecących elementów w podłożu. Mają one zazwyczaj postać kostek albo płytek i w dzień stapiają się z otoczeniem. Dopiero nocą, kiedy zaczynają świecić widać pomiędzy nimi różnicę. Po takich elementach można swobodnie się poruszać. Bez problemu wytrzymują ciężar dorosłej osoby. Są dostępne w różnych kolorach i mogą służyć jako podświetlenie ściany lub też wyznaczać oś ścieżki.

PAMIĘTAJ

Planując oświetlenie w ogrodzie musimy zachować umiar. Zbyt dużo lamp i światełek będzie sprawiać wrażenie choinki. Nasz ogród będzie się świecić niczym nocna reklama i przy okazji drażnić sąsiadów. Najlepiej stosować miękkie, delikatne światło. Idealnie pasuje do ogrodów romantycznych, ale również do nowoczesnych o prostych formach. Nadmierna ilość oświetlenia zwiększa również nasze rachunki za prąd.

Drugie oblicze ogrodu o zmroku

Ogromną zaletą oświetlenia ogrodu jest możliwość użytkowania go również nocą. Dobrze zaprojektowany ogród wraz z oświetleniem pokazuje nam swoje drugie oblicze po zmroku. Sprawia również, że możemy bezpiecznie się poruszać.

Podświetlony ogród zmniejsza ryzyko, że ktoś będzie próbować się do niego włamać. Równie ważne jest to, że nocą mamy możliwość podziwiania roślin. Odpowiednio podświetlone wyglądają zupełnie inaczej niż w dzień. Ciepłe letnie wieczory ze znajomymi jest o wiele przyjemniej spędzać w ogrodzie. Dlatego warto postarać się, aby w naszym ogrodzie oświetlenie było dobrze zaprojektowane i stanowiło dodatkowy element dekoracyjny.

  Twój Ogród Marzeń

Tekst: źródło – www.twojogrodmarzen.pl, zdjęcie tytułowe: Anthony Cantin/Unsplash

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl