Podświetlone oczko wodne i rośliny w ogrodzie

Podświetlone oczko wodne i rośliny w ogrodzie

Ogród może być nastrojowym, tajemniczym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.

Posłuchaj
00:00

W ogrodzie są przede wszystkim potrzebne te lampy, które pełnią funkcje praktyczne. Nie wszystkie są niezbędne, ale ułatwiają poruszanie się po ciemku.

Oświetlenie wody

Mogą to być lampy umieszczone na brzegu stawu, lampy podwodne oraz pływające. Wszystkie muszą mieć specjalne wykonanie, czyli całkowicie hermetyczne obudowy, przeznaczone do kontaktu z wodą. Do oświetlania wody najczęściej stosuje się żarówki halogenowe.

Na brzegu najlepiej jest umieścić niskie reflektorki, które ukryjemy w zieleni. Powinny mieć regulowany kąt padania światła, aby łatwo było uzyskać odpowiednią ekspozycję. Z kolei w stawie sprawdzą się reflektorki podwodne. Są to lampy w wykonaniach wodoszczelnych. Zazwyczaj ich kąt świecenia wynosi 180°.

Jeśli chcemy mieć fontannę, możemy kupić ją zespoloną z lampami podwodnymi. Są one przymocowane do podstawy fontanny na stałe lub na obracających się wokół niej ramionach. Montuje się je w koszu filtra pompy lub w uchwycie do dyszy fontannowej.

Oświetlenie wody, fot. Aquael, Oase Fot. Aquael, Oase

Oświetlona woda w niemal magiczny sposób dodaje charakteru w ogrodzie. Instalacje oświetleniowe można zaplanować tak, by podkreślały otoczenie, ale i samą, kaskadowo spływającą wodę.

  • Lampki i reflektorki najczęściej mają moc 20-50 W. W większości z nich w komplecie znajdują się kolorowe przesłony. Pływające kule mają mniejszą moc – 5-10 W.

  • Możliwe jest sterowanie funkcją oświetlenia i pracy fontanny. W większości dostępnych na rynku urządzeń przeznaczonych do instalacji „bezpiecznej” jest ponad 20 programów.
  • Instalacja elektryczna, w tym również lampy, przeznaczona do kontaktu z wodą musi być na tzw. bezpieczne napięcie – 12 lub 24 V. Lampy podwodne i pływające są produkowane wyłącznie jako niskonapięciowe.
  • Współpracę z instalacją domową zapewniają transformatory. Najkorzystniej jest umieścić jeden transformator, do którego podłączonych będzie kilka lamp. Jego moc obliczamy sumując moc poszczególnych lamp i dodając 10% rezerwy. Jeśli wyliczona moc przekracza parametry jednego transformatora, należy użyć kilku.

Oryginalne efekty uzyskamy stosując dodatkowo dyski obrotowe – najczęściej 4-kolorowe – montowane na pompę, oraz podświetlane dysze fontannowe. Dyski obracają się pod wpływem wody wypływającej z dyszy.

Szczególny nastrój tworzą lampy pływające. Są to klosze z tworzywa, najczęściej w postaci kul, mocowane do niezatapialnych podstaw z tworzywa sztucznego. Klosze mogą być matowe lub przezroczyste, białe i barwione. Odpowiednio długi przewód przyłączeniowy pozwala na ich poruszanie się po tafli wody. Aby jednak nie zdryfowały na brzeg należy przewód obciążyć np. kamieniem.

Oświetlenie roślin

W tym celu stosuje się przede wszystkim reflektorki – pojedyncze lub w zestawach po kilka. Mogą być umieszczane bezpośrednio na ziemi lub znajdować się na niewysokich podstawach. Bardzo często są tak skonstruowane, że można je wbić w ziemię, dzięki czemu łatwo zmienia się ekspozycję.

Reflektorki są stałe lub umożliwiające zmianę kierunku padania światła. Oczywiście, te drugie są wygodniejsze i dają większe możliwości operowania światłem. Reflektorki warto tak umieścić, aby były zamaskowane roślinami. Niektórzy producenci oferują lampy w obudowie z tworzywa, imitującej kamień – najczęściej piaskowiec.

Oświetlenie roślin - reflektorki i światła ukryte w kamieniach, fot. Milantex Fot. Milantex

Do oświetlania roślin warto wybrać jak najmniej widoczne oświetlenie – punkty światła można umieścić pomiędzy liśćmi lub igłami.

Tekst: Anna Grocholska
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści